close
تبلیغات در اینترنت
آقای وکیل شیراز - 2

مجازات دستفروشی

تا کنون در قوانین کیفری مصوب، دستفروشی صراحتاً و به صورت خاص جرم‌انگاری نشده، اما در برخی موارد از سوی دستگاه قضایی تحت عناوین کیفری دیگری به آن جنبه مجرمانه داده شده است؛ از جمله بزه عرضه و توزیع کالا خارج از شبکه توزیع رسمی، یا بزه فرار از پرداخت مالیات، یا تکدی‌گری یا اخلال در نظم‌عمومی. البته در توصیف کیفری دستفروشی در قالب سه عنوان مجرمانه (به‌جز مورد اخیر) تردیدهای جدی وجود دارد؛ چه اینکه، تنها عرضه محصولاتی خارج ازشبکه رسمی جرم است که آن محصولات به دلایل حاکمیتی در انحصار حاکمیت‌ یا زیر نظر مستقیم آن باشد، مانند دارو و دخانیات یا ارز و سکه. درخصوص بزه فرار از مالیات، با عنایت به اینکه مالیات به رفتارها و فعالیت‌های اقتصادی‌ای تعلق می‌گیرد که فعالیت تجاری دارای مجوز یا واحد صنفی ثبت شده باشند و به‌دلیل عدم تعلق مالیات به چنین مشاغل کاذبی این بزه نیز سالبه به انتفای موضوع است. بزه تکدی‌گری هم «هرگونه تحصیل مال بدون مابه‌ازای ارزش‌دار مالی» تعریف شده است، لذا دستفروشی با هیچ‌کدام از سه عنوان کیفری اشاره شده قابل تطبیق نمی‌باشد، جز مورد چهارم که براساس ماده 618 قانون مجازات اسلامی «هرکس با هیاهو و جنجال و حرکات غیر متعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال در نظم و آسایش و آرامش عمومی شود یا مردم را از کسب و کار بیندازد، به حبس از سه ماه تا یکسال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.» لذا اگر رفتار دستفروشان در مترو یا سایر سطوح شهر باعث ایجاد اخلال در نظم عمومی یا ترافیک و آمدوشد مردم شود یا سبب شود مردم از کسب‌وکار بیفتند، مصداق بزه سلب آسایش عمومی و اخلال در نظم خواهد بود. این تنها عنوان کیفری از قانون است که با رجوع به آن می‌توان به لحاظ قانونی دستفروشی را  مورد پیگرد کیفری قرار داد.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#مجازات_دستفروش #مترو #پسرك_دستمال_فروش#مرتضی_پاشایی #سدمعبر #تکدیگری


تهدید

تهدید به انجام عملی که ممکن است موجب ضرر آبرویی یا شرافتی یا افشای اسرار خانوادگی گردد جرم هست. خواه تهدیدکننده به این واسطه، تقاضای مال به قصد اخاذی کرده و یا نکرده باشد، که بر اساس ماده ۶۶۹ قانون‌ مجازات‌ اسلامی تا هفتاد وچهارضربه‌شلاق و یا تا دوسال حبس برای آن در نظر گرفته‌ شده‌ است. بنابراین همین‌که کسی شما را تهدید به افشای اطلاعات خصوصی( شامل عکس‌ها، متن چت‌ها، صدای ضبط‌شده، فیلم و ...) کرده باشد،حتی اگر هرگز آن عمل را انجام ندهد(که در اکثریت مواقع این تهدیدات هرگز عملی نمی‌شوند)، ارتکاب جرم « تهدید» از سوی او قطعی و برای شما قابل شکایت و پیگیری است.

متن پیام های فضای مجازی، ادله الکترونیک است.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

#تهدید #اسکرین_شات #چت #اخاذی #آقای_وکیل


پارتی بازی=۲سال حبس

در هفده شهریور هزار و سیصد و دوازده، نخستین قانون ضد پارتی بازی در قالب ماده ۲۳۸ مکرر قانون مجازات عمومی مصوب ۱۳۱۲ با یک تبصره و دو بند  تصویب شد و در نیمه ی دوم شهریور همان سال به اجرا در آمد برخی تصویب چنین قانونی را یک انقلاب محدود اداری دانستند؛ قانون مذکور حتی اگر بگوییم روی کاغذ در هر صورت تا  تصویب قانون مجازات اسلامی در سال ۱۳۷۰ دوام داشت ولی جای آن در  تمام قوانین بعد از انقلاب از جمله قانون مجازات اسلامی که جدیداً تصویب و در سال ۱۳۹۲ به اجرا در آمد خالی است. ماده قانونی مصوب ۱۰۱۲ مقرر می‌داشت: هر کس که از نفوذ خود ودیگران واقعی یا کاذب در ادارات و سازمان های دولتی سوء استفاده کند به مجازات حبس تادیبی از شش ماه تا دو سال و جریمه نقدی از صد تا پانصد هزار تومان محکوم خواهد شد. ممکن است  به ذهن برخی از دانشجویان رشته ی حقوق تداعی شود که اگر منظور از پارتی بازی ربودن مال غیر به ناحق باشد، موضوع در قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری  مصوب ۱۳۶۷ جرم آن تعیین گردیده است.

پاسخ آن است که: بحث بر سر نفس عمل است. اگر نفس عمل جرم باشد، فارغ از اینکه نهایتاً مالی تحصیل شود یا نه، و صرف نظر از این که  مدیر اداره یا قاضی  بر اثر پارتی بازی تخلفی را انجام داده باشد یا نه، و صرف نظر از اینکه پارتی بازی موجب اکل مال به باطل  و دارا شدن بلا جهت گردد یا نه؛ قانونگذار اگر پارتی بازی را آن چنان شایع و رایج ببیند که  به نظم  عمومی آسیب می رساند، یا موجبات هتک حرمت نظام اداری و در نتیجه نظام کلان مدیریت جامعه شود، لازم است نفس عمل را مجرمانه بداند.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#پارتی_بازی #اعمال_نفوذ #نقی_معمولی#ارسطو#قانون #مجازات#آقای_وکیل


اگر زن صیغه‌ای در جهت ضربه زدن به شوهر، راز رابطه‌اش را برای همسر دائم برملا سازد

اگر زن صیغه‌ای در جهت ضربه زدن به شوهر، راز رابطه‌اش را برای همسر دائم برملا سازد مجرم هست. در ابتدای بسیاری از روابط، زوجه می‌پذیرد که در عوض دریافت عشق و محبت زوج به عنوان زن صیغه‌ای، وارد زندگی مخفی مرد شود، لیکن پس از گذشت مدتی و بعد از اینکه موقعیت خود را در خطر می‌بیند اقدام به تهدید و گاهی هم اقدام به عمل زده و کلیه اسرار مرد به همراه مستنداتی همچون عکس و فیلم خصوصی و... را برای همسر دائمی آقا ارسال می‌کند. از آنجایی که وفق قوانین جاری مملکت مرد در تزویج این خانم مرتکب هیچگونه عمل خلاف شرع و قانونی نشده است؛ چنین اعمالی از جانب زوجه می‌تواند دارای عنوان مجرمانه تحت شمول تهدید یا افشای اسرار موضوع ماده۱۷ قانون جرایم رایانه‌ای باشد. از طرفی آقایان بازیگوش که قصد چنین کاری را دارند می‌توانند در همان ابتدای رابطه، حفظ اسرار ناشی از ازدواج موقت را به عنوان یک شرط ضمن عقد در عقدنامه ذکر نمایند و برای آن وجه التزام سنگینی قرار دهند تا در صورتی که فرد مورد نظر در پایان رابطه هوس تهدید یا ارسال تصاویر خصوصی شما به سرش‌زد، با توسل و مطالبه آن مبلغ به عنوان وجه التزامِ تخلف از شرط ضمن عقد مواجه شود.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#صیغه #حفظ_اسرار #آقای_وکیل #عقد_موقت#مشاوره_حقوقی


نکاتی در مورد شراکت


در غالب موارد، افراد برای شروع یک فعالیت اقتصادی، به صورت گروهی یا به اصطلاح شراکتی اقدام به همکاری میکنند. خیلی از افراد توافقنامه‌ای در قالب شرکت‌نامه، تفاهم‌نامه وغیره تنظیم می‌کنند و بسیاری از افراد هم اقدام به ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها می‌‌نمایند، عده محدودی هم به صورت شفاهی یا به اصطلاح رفاقتی اقدام به مشارکت می‌کنند. اما هرکدام از موارد فوق دارای ایرادات اساسی بوده و نهایتاً منجر به اختلاف بین شرکا و پایمال شدن حقوق آنان می‌شود. راه حل چیست؟

اول از همه باید مشخص کنید که موضوع شراکت شما چیست؟ در واقع بسته به اینکه موضوع شراکت تجاری هست یا غیرتجاری راه‌کارهای متفاوتی وجود دارد. به این نکته توجه داشته باشید که قصد انتفاع یا سود آور بودن شرکت دلیلی بر تجاری بودن آن نیست بلکه خود موضوع شرکت باید تجاری محسوب شود تا شرکت شما یک شرکت تجاری باشد و از قوانین مربوط به شراکت مدنی تبعیت نکند.

به عنوان مثال اگر شراکت شما در ارتباط با خرید و فروش کالا و اموال منقول است شرکت شما یک شرکت تجاری هست، حتی اگر اساسنامه نداشته باشید و در اداره ثبت شرکت‌ها نیز به ثبت نرسیده باشید. در این حالت قانون‌گذار شرکت شما را به عنوان یک شرکت تضامنی تلقی کرده و باید بدانید که قوانین سخت و مسئولیت سنگین و نامحدودی در انتظار شما خواهد بود. از طرفی دیگر اگر به عنوان مثال اقدام به ثبت شرکتی با مسئولیت محدود کرده باشید، علی‌رغم اینکه مسئولیت شما محدود به آورده خودتان در شرکت می‌باشد، لیکن بدلیل اینکه معمولاً شرکا برای فرار از پرداخت مالیات، میزان واقعی دارایی شرکت را ثبت و اعلام نمی‌کنند؛ در صورتی که نسبت به سهم خود با شرکا به اختلافی برخورد کنید، در مرحله اثبات با مشکلات جدی مواجه خواهید شد و ممکن هست هیچگاه نتوانید سهم اصلی خود از دارایی شرکت را دریافت کنید. لیکن در موضوعات غیرتجاری مثل فعالیت‌های آموزشی، هنری درمانی و... شما می‌توانید هر توافقی که مخالف صریح قانون نیست را، بین خودتان تنظیم و برای محکم‌کاری آن سند را در دفتر اسناد رسمی ثبت نمایید یا اینکه اقدام به ثبت موسسه غیرتجاری نمایید.

نکته دیگر اینکه اگر هم‌اکنون در یک شرکت تجاری ثبت شده به سبکی که مرسوم هست(یعنی با حداقل سرمایه) مشارکت دارید، از همین امروز کلیه توافقات مبنی بر نحوه اداره شرکت، تقسیم سود و زیان و تکلیف تقسیم اموال در صورت انحلال شرکت را بین خود مشخص و آن را مکتوب نمایید، هرچند که این توافقات نسبت به اشخاص ثالث فاقد اثر هست لیکن در روابط بین شرکا الزام آور می‌باشد.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

 

#شراکت #آقای_وکیل#انتظامی


آیا تمام خسارات قابل جبران هستند؟


همواره حقوق به دنبال راه‌حلی جهت جبران کامل خسارات مادی و معنوی زیان‌دیده و بازگرداندن وی به حالت سابق بوده و هست؛ لذا قوانین مختلفی جهت جبران زیان‌هایی که در اثر تخلف اشخاص بر دیگری وارد می‌ شود وجود دارند. شاه بیت همه این قوانین ماده ۱ قانون مسئولیت مدنی مصوب ۱۳۳۹ هست، که به واقع از آن فقط کالبدی بی جان برجای مانده و در عمل موانع بسیاری بر سر راه جبران کامل زیان وجود دارد که به جرات می‌توان گفت هیچ گاه تمام خسارات جبران نخواهند شدد!؟!

در واقع برای اثبات همه خسارات و مطالبه آن‌ها نیاز به صرف زمان و هزینه زیادی هست و در خیلی از موارد، پیگیری و مطالبه حق به حدی پر هزینه هست که باید عطایش را به لقایش بخشید. پس برای اینکه در زندگی حقوقی‌خود، بتوانید به تمام حق خود برسید دو راه حل بیشتر ندارید:

۱.پیشگیری؛ بهترین راه حل برای کاهش زیان‌های حقوقی این هست که قبل از ورود به یک رابطه حقوقی، مثل ازدواج، خرید و فروش، استخدام و... با کسب اطلاعات لازم و مشاوره با اهل خبره تمام جوانب آن را سنجیده و با علم و آگاهی کامل وارد آن معامله شوید.

۲.صرف هزینه گزاف؛ برای پیروزی در دعوا باید پیش‌بینی هزینه‌های بسیاری از جمله هزینه دادرسی، حق‌الوکاله وکیل، هزینه کارشناس و... را داشته باشید.

البته هیچگاه فراموش نکنید که در مورد دوم حتی با صرف هزینه‌های بسیار، این امکان وجود دارد که نهایتاً پیروز دعوا نباشید و هیچ خسارتی را دریافت نکنید.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#آقای_وکیل #مسئولیت_مدنی #جبران_تمام_خسارات


نکاتی در مورد داوری


توجه کنید که در بسیاری از قراردادها از جمله قراردادهای خرید و فروش املاک و در فرم‌های آماده‌ای که در بنگاه‌های معاملات ملکی موجود هست؛ بندی تحت عنوان حل اختلاف از طریق داور درج شده است؛ متاسفانه افراد به دلیل عدم آشنایی با نهاد داوری به سادگی از کنار این شرط عبور کرده و بدون توجه به هویت داور و اختیاراتی که وی می‌تواند در سرنوشت قراردادشان داشته باشد، ذیل آن را امضاء می‌نمایند. توجه کنید که درج این شرط بدین معنا هست که طرفین قرارداد حق مراجعه خویش به دادگستری را در صورت تخلف طرف مقابل یا اختلاف در قرارداد مذکور از خود سلب کرده و در چنین حالتی باید جهت حل اختلاف به داور مراجعه کنند. برخلاف آنچه اکثر مردم تصور می‌کنند، رای داور همانند رای قاضی دادگستری (بلکه بیشتر از آن) دارای نفوذ حقوقی بوده و به محض ابلاغ آن به طرفین، قابلیت اجرا از طریق دایره اجرای احکام دادگستری را دارد. همچنین، رای داور تک مرحله‌ای بوده و قابلیت تجدیدنظر ندارد و فقط در موارد نادری امکان ابطال آن از طریق دادگاه وجود دارد؛ لذا در هنگام تنظیم قرارداد دقت کنید که شخص یا اشخاصی که برای داوری تعیین می‌شوند، نه تنها دارای اطلاعات حقوقی قوی باشند بلکه از نظر عدالت، بی‌طرفی و بصیرت مورد وثوق باشند. ترجیهاً تعیین داور را به مراجع قضایی، شورای حل اختلاف و یا موسسات معتبر داوری واگذار کنید و از اینکه بنگاه‌دار یا یکی از شهود را به عنوان داور انتخاب نمایید جداً پرهیز کنید. نکته دیگر اینکه، پیش‌بینی داوری در قراردادهای پیش‌فروش آپارتمان اجباری بوده و در اینگونه از قراردادها حتماً نیاز به یک یا چند داور آشنا به مسائل حقوقی وجود دارد.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#داوری #آقای_وکیل


نکاتی در مورد گواهی عدم حضور


معمولاً در قراردادهای تملیکی که نیاز به انتقال سند رسمی مالکیت وجود دارد تاریخی جهت حضور در دفتر اسناد رسمی مشخص می‌شود و ضمانت اجرای عدم حضور هر یک از طرفین در تاریخ مقرر حسب مورد می‌تواند حق‌فسخ یا مطالبه خسارت از جانب ذی‌نفع باشد. لذا در صورتی که قصد انعقاد قراردادی جهت خرید یا فروش املاک یا وسایل نقلیه دارید حتماً جهت انتقال سند مالکیت تاریخ دقیق همراه با ساعت حضور در دفترخانه تعیین شده را مشخص کنید، در غیر این صورت ممکن هست نتوانید از مزایای گواهی عدم حضور بهره‌مند شوید. همچنین در صورتی که این موارد را در قرارداد ذکر نکرده‌اید با ارسال اظهارنامه و اعلام زمان و مکان دقیق طرف مقابل را به دفترخانه دعوت کنید. البته در این حالت دفترخانه از ارائه گواهی عدم حضور امتناع خواهد کرد و شما می‌توانید با ارائه درخواست کتبی به سردفتر خواستار صدور گواهی عدم حضور شوید در این حالت سردفتر مکلف هست با ثبت درخواست شما و بایگانی کردن آن پاسخ شما را در قالب یک گواهی مبنی بر دلیل عدم امکان صدور گواهی به شما تقدیم نماید و این گواهی برای دادگاه در حکم گواهی عدم حضور بوده و در صورت لزوم مرجع قضایی می‌تواند صحت ادعای شما را وفق آن گواهی از دفترخانه استعلام نماید. فراموش نکنید که در صورتی که وفق قرارداد شما مکلف به پرداخت وجه در زمان انتقال سند هستید، باید در زمان حضور یک چک تضمین شده به همان مبلغ همراه داشته و کپی برابر با اصل آن را به ضمیمه گواهی عدم حضور از سردفتر دریافت نمایید.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#گواهی_عدم_حضور #آقای_وکیل


تعدیل تقسیط مهریه


سخنی کوتاه را در ارتباط با تعدیل تقسیط مهریه، اجرای مهریه و مهریه طلاق، آغاز میکنیم:

۱.تعدیل اقساط مهریه:

تعدیل مهریه مربوط به آقایانی هست که محکوم به پرداخت اقساطی مهریه خانم خود شده‌اند و اینک با توجه به افزایش قیمت سکه و ثابت ماندن درآمد ایشان قادر به پرداخت آن نیستند. این افراد باید با در دست داشتن کپی برابر با اصل دادنامه قطعی اعسار، فرم استشهاد محلی و کارت ملی به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی (۱.ساختمان اهورا، معالی‌آباد ۲. ستارخان، طبقه فوقانی سوپر سروش ۳. کوی زهرا ۴.بلوار هفت‌تنان ۵.بلوار پاسداران، روبری اداره زیباسازی شهری) مراجعه و درخواست خود را ثبت نمایند. قاعدتاً دادگاه با توجه به افزایش دو برابری قیمت سکه و ثابت بودن درآمد فرد، میزان پرداخت را کاهش خواهد داد.
۲.اجرای مهریه:

خانم‌ها باید توجه کنند که وقتی مهریه سنگینی بر یک مرد که دارای هیچ مالی نمی‌باشد، تحمیل می‌شود؛ اماره‌ای بر صوری بودن آن می‌باشد، ضرب المثل، مهریه را چه کسی داده و چه کسی گرفته است نیز بر همین اساس می‌باشد. به هر ترتیب رویه قانون‌گذاری در چند سال اخیر بر همین اساس، مطالبه مهریه‌های خارج از عرف را سخت کرده است.(هر چند که در این میان، تر و خشک با هم می‌سوزند. به هر ترتیب خانم‌ها مجبور هستند برای مطالبه مهریه خویش بدواً به دایره اجرای ثبت اسناد رسمی مراجعه کنند و در صورتی که ظرف شش‌ماه نتوانند حق خود را از اموال منقول و غیر‌منقول شوهر وصول کنند، می توانند یک بار دیگر برای مطالبه مهریه به دادگستری مراجعه نمایند. مزایای مراجعه به دایره اجرای ثبت این هست که:

۱. جهت ثبت درخواست نیازی به پرداخت هزینه دادرسی نیست.

۲. جلسه رسیدگی، اعتراض و... در این روش وجود ندارد.

۳. روند توقیف اموال ثبت شده با سرعت بیشتری صورت میگیرد.

۴.همچنین در این روش شما حق توقیف همه حساب‌های بانکی و ممنوع الخروج کردن زوج را دارید.

به نظر می‌رسد مهم‌ترین تفاوت بین اجرای ثبت با مراجعه مستقیم به دادگاه، عدم امکان جلب زوج در اداره ثبت می‌باشد.
۳.مهریه در زمان طلاق:

خانم‌هایی که هیچگاه جهت مطالبه مهریه خویش اقدام نکرده‌اند دارای یک امتیاز ویژه هستند. در واقع زن با مطالبه مهریه این امکان را برای شوهر ایجاد می‌کند که تکلیف یکی از حقوق مالی زوجه(مهریه) را با قسط‌بندی آن مشخص نماید. بعد از این طلاق دادن زن توسط شوهر کار زیاد سختی نیست. اما اگر خانمی مهریه خویش را مطالبه نکرده باشد و مرد بخواهد بدون وجود هیچ دلیل منطقی و قانونی اقدام به طلاق دادن همسر خود نماید اصولاً باید کلیه مهریه را نقد بپردازد.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#مهریه ۵۰کیلوآلبالو #


انجام کارهای منزل توسط مرد زن ذلیل


معمولاً وظیفه کسب درآمد و کارهای بیرون از منزل به عهده مردان قرار دارد و زنان بیشتر مسئولیت کارهای خانه و نگهداری از فرزندان را بر عهده دارند. حقوق نیز از این روش حمایت کرده و مرد را ملزم به پرداخت نفقه و خرجی اهل و عیال میداند؛ تا جایی که انجام این وظیفه با ضمانت اجرای حقوقی و کیفری پشتیبانی شده است. از طرفی دیگر زن می‌تواند بابت کارهایی که در منزل انجام می‌دهد مطالبه اجرت نماید و همچنین در غالب موارد هنگام جدایی نیمی از اموال و دارایی مرد به زن تعلق میگیرد، همه اینها در کنار حق دریافت مهریه، همه و همه به جهت حمایت از زن در مقابل مردی است که با استفاده از نیرو و تلاش همسر خویش اقدام به کسب ثروت نموده است. اما در بسیاری از موارد درآمد زن نسبت به درآمد مرد بیشتر بوده و در خیلی از خانواده‌های امروزی زن عهده‌دار تامین مخارج زندگی مشترک بوده و مرد نیز انجام کارهای منزل و نگهداری از فرزندان را بر عهده میگیرد. حال این سوال مطرح می‌شود که در صورتی که جای زن و مرد در زندگی مشترک تغییر کند؛ آیا حقوق آنان نیز جابه‌جا خواهد شد؟ به عنوان مثال مرد می‌تواند از زن مطالبه نفقه و اجرت‌المثل نماید؟ یا اینکه در زمان طلاق نصف دارایی که زن در طول دوران زندگی مشترک با همکاری مرد به دست آورده است را مطالبه نماید؟

متاسفانه جواب سوالات فوق منفی است. اما این مسئله وجود دارد که چه خصیصه‌ای در جنس مونث وجود دارد که قانون‌گذار چتر حمایتی خویش را منحصر به وی کرده و در مقابل حاضر به حمایت از مردی که عمر خود را در منزل جهت ایجاد یک محیط ایمن وقف کرده تا زن او بتواند با خیال راحت پله‌های ترقی را طی کند، نیست.

انجام کارهای منزل از وظایف زن نیست:

نشوز در زن (که عبارت است از خروج او از اطاعت شوهر در اموری که بر زن واجب است) به واسطه ترک کارهایی که انجام آن‌ها بر زن واجب نیست تحقق نمی‌یابد؛ پس اگر زن از امور منزل و حوائج مرد که به امور جنسی بین آن‌ها ارتباط ندارد، از قبیل جارو کردن یا خیاطى یا غذا پختن یا غیر این‌ها، حتى آب دادن و پهن کردن رختخواب، خوددارى نماید نشوز تحقق پیدا نمى‌کند.

البته همان‌طور که زن حق دارد در ضمن عقد ازدواج امور مباح و جایزی مثل وکالت در طلاق، اجازه خروج از منزل و مانند آن را شرط نماید برای مرد نیز چنین حقی وجود دارد. و بر اساس چنین حقی، مرد می‌تواند به هنگام ازدواج و در ضمن عقد نکاح انجام کارهای منزل را بر زن شرط کند.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

@mrvakil.ir
#کارهای_منزل #خانه_تکانی #محمدرضاگلزار


ازدواج مجدد


از نظر قانون مرد تنها با اجازه همسر اول خود امکان ازدواج مجدد دارد. این اجازه هم باید حتما در قالب سندی رسمی اعلام شود و اجازه‌هایی که به شکل شفاهی یا کتبی اعلام شده باشد باید بررسی شود.
سند عقدنامه و محضر نیز از جمله مواردی است که زن می‌تواند در آن به همسر خود اجازه ازدواج بدهد، اما در پرونده‌های تمکین زمانی که توافقی میان زن و مرد حاصل نشود، پس از صدور اجرائیه و ابلاغ آن به زن، در صورتی که همسر در مدت قانونی پاسخی به اجرائیه ندهد و حاضر به حضور در خانه شوهر و آغاز زندگی مشترک نشود، مرد با مراجعه به دادگاه و طرح دادخواست، تقاضای ازدواج مجدد می‌کند.

دادخواست مذکور نیز به این صورت تنظیم می‌شود که مرد به عنوان خواهان خطاب به دادگاه خانواده اعلام می‌کند: «ریاست محترم دادگاه خانواده ....... با سلام و احترام؛ به استحضار می‌رساند اینجانب ...... در سال ....... با خوانده طی سند رسمی به شماره...... به عقد دائم یکدیگر درآمدیم. همسرم مدت ...... است که از تمکین و زندگی مشترک خودداری می‌کند و منزل مسکونی مشترک را ترک کرده است. بنده نیز برای ایشان اظهارنامه‌های مختلفی ارسال کرده‌ام که بی پاسخ مانده و شکایت تمکین مطرح شده از سوی بنده نیز منتهی به صدور رای به نفع اینجانب و صدور اجرائیه گردیده، اما باز هم زوجه تمایلی به تمکین نشان نداده است.

از آنجا که عدم عمل نمودن زوجه به وظایف زناشویی مشکلات متعددی برای اینجانب به همراه داشته است، از محضر دادگاه تقاضای رسیدگی به این دعوی و صدور حکم مبنی بر اجازه ازدواج مجدد را دارم.»
پس از ارائه این دادخواست این پرونده نیز مانند دیگر پرونده‌ها روال قانونی خود را طی می‌کند و پس از ابلاغ واقعی و قانونی پرونده در وقت تعیین شده مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. دادگاه در جلسه رسیدگی صحبت‌های هر دو طرف را می‌شنود و با بررسی دقیق آنها و در صورت نیاز تحقیق درباره این صحبت‌ها با طی کردن روال عادی بررسی پرونده، پس از قطعی شدن حکم در دادگاه تجدیدنظر، دادگاه به مرد برگه‌ای می‌دهد که مرد براساس آن می‌تواند بعد از ازدواج، ازدواج تازه خود را در محضر ثبت و از نظر قانونی ازدواج وی رسمیت پیدا می‌کند.

 

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

 

@mrvakil.ir
#ازدواج_مجدد #ماه_و_پلنگ #وکالت_در_طلاق


شورای حل اختلاف در شیراز


در شیراز سه مجتمع اصلی برای شورای حل اختلاف وجود دارد:

۱. شورای حل اختلاف اطلسی

۲. شورای حل اختلاف بنی‌هاشمی

۳. شورای حل اختلاف پودنک

البته مناطق حومه شیراز مثل صدرا، رکن‌آباد، لپویی و... نیز هرکدام دارای شورای حل اختلاف منفرد هستند. کلیه دعاوی منقول(مثل مطالبه وجه چک، طلب و الزام به انجام تعهدات) که ارزش آن زیر ۲۰ میلیون تومان باشد. باید در شورای حل اختلاف مطرح شوند. برای طرح شکایت در شورای حل اختلاف نیاز به ارائه دادخواست و ثبت آن به صورت حضوری می‌باشد، چرا که بر خلاف تهران هنوز سیستم ثبت الکترونیکی دادخواست برای شورای شهر شیراز عملیاتی نشده است. رسیدگی در شورای حل اختلاف بدین صورت هست که معمولاً دادخواست‌ها تا تاریخ ۲۰ یا ۲۵ هر ماه ثبت می‌شوند و نهایتاً برای ماه بعد نوبت رسیدگی تعیین می‌شود.

روند رسیدگی در شورا از سرعت قابل قبولی برخوردار هست.

هر شعبه دارای سه عضو می‌باشد و معمولاً هر دو یا سه شعبه تحت نظر یک قاضی قرار دارد، لیکن شما قاضی را ملاقات نخواهید کرد. اعضای شورا در جلسه رسیدگی به دقت مدارک و مستندات شما را بررسی و اظهارات شما و طرف مقابل را در صورت جلسه درج می‌نمایند. اگر طرفین در جلسه رسیدگی به توافق برسند توسط اعضای شورا گزارش اصلاحی نوشته می‌شود و در غیر این صورت اعضا نظر خود را در فرم مخصوصی نوشته و پرونده را برای اظهار نظر نزد قاضی شعبه ارسال می‌کنند.

لذا به صورت طبیعی یک شکایت در شورای حل اختلاف در طول یک‌ماه مورد رسیدگی و صدور رای قرار میگیرد.
البته رای صادره تا ۲۰ روز قابل تجدیدنظر می‌باشد، چنانکه طرف مقابل در جلسه رسیدگی حاضر نشود این مدت تا ۴۰ روز ادامه خواهد داشت.

لذا قطعی شدن رای شورا بستگی به عکس‌العمل طرف مقابل شما نسبت به نحوه استفاده از حقوق قانونی خویش دارد.
نهایتاً یک پرونده حقوقی در شورای حل اختلاف در طول ۱ تا ۴ماه به نتیجه خواهد رسید.
مشکل اساسی مراجعه به شورا دقیقاً بعد از قطعی شدن رای دادگاه شروع می‌شود، متاسفانه اجرای احکام شورا خیلی شلوغ و بی‌نظم می‌باشد. گاهاً افراد برای گرفتن نوبت مجبور هستند ساعت‌ها قبل در صف منتظر بمانند. صدور دستور توقیف و ارائه نامه به بانک‌ها و ادارات با سخت‌گیری خاصی بوده و اگر از وضعیت اموال و یا محل اقامت محکوم‌علیه اطلاع دقیق نداشته باشید روزها، ماه‌ها و گاهی سال‌ها در مرحله اجرای احکام در رفت و آمد خواهید بود.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#وکیل_شیرازی #شورای_حل_اختلاف #آقای_وکیل#love #followback #instagramers#socialenvy #wearabletherapy#FightForOurMarriage #tweegram#photooftheday #20likes #amazing #smile#follow4follow


با همسر خائن چکار کنیم؟


 خیانت از طرف زن و یا شوهر امکان پذیر هست، لیکن خیانت از جانب زن حتماً به عنوان یک جرم قابل پیگیری هست ولی گاهی اوقات خیانت مرد در قالب عقد موقت و یا دائم تحت حمایت قانون قرار می‌گیرد.

برای شروع طرح یک شکایت از همسر خائن، باید مستقیماً به دادگاه مراجعه کنید. شایع‌ترین نوع شکایت، تحت عنوان اتهامی رابطه نامشروع از جانب همسر میباشد، در بیشتر موارد خانم یا آقایی مدعی هست که همسر وی با فرد یا افراد خاصی از جنس مخالف رابطه نامتعارف یا عاشقانه دارد. برای طرح چنین شکایتی می‌توان به شماره تماس و یا پیامک و حتی اسکرین شات از چت‌های خصوصی همسر با شخص بیگانه استناد نمود. شهادت شهودی که از وجود رابطه نامشروع مطلع هستند و یا اینکه دو نفر را در مکان یا مکان‌های خاصی رویت کرده‌اند نیز از ادله اثبات وجود رابطه نامشروع می‌باشد.

مجازات فردی که مرتکب رابطه نامشروع می‌شود تا ۹۹ضربه شلاق می‌باشد و مجازات حبس برای این جرم در نظر گرفته نمی‌شود. همچنین بین مرد و زن و فرد متاهل و مجرد نیز، در نوع مجازات، تفاوتی وجود ندارد.
از طرفی محکومیت زن به داشتن رابطه نامشروع از موجبات محرومیت وی از دریافت مهریه نیست.

پس در صورتی که قصد شکایت از همسر خود را دارید باید به دادگاه کیفری دو(گل سرخ شیراز) مراجعه و با ارائه یک برگ شکایت که در آن مشخصات شما به عنوان شاکی و همسرتان به عنوان مشتکی‌عنه و شخص ثالث به عنوان مشتکی‌عنه ردیف دوم (در صورتی که نام شخص سوم را نمی‌دانید، می‌توانید آن را مجهول الهویه اعلام نمائید) درج و کلیه مدارک از جمله عکس، استشهادیه، شماره تماس همسر و... را ضمیمه نمائید. در صورتی که تنها دلیل شما بر وجود چنین رابطه‌ای تماس تلفنی مکرر و مشکوک همسرتان هست از دادگاه درخواست صدور دستور نسبت به اخذ پرینت مکالمات شماره مورد نظر را نمائید و اگر دسترسی به پرینت پیامک‌های ایشان مورد نیاز باشد دادگاه می‌تواند دستور این کار را به اپراتور تلفن همراه ابلاغ نماید، اپراتورها موظف هستند که این اطلاعات را (حداقل تا ۶ماه) به دادگاه ارائه کنند. در صورت احراز وجود رابطه، پس از تفهیم اتهام توسط قاضی دادگاه، قرار کفالت صادر می‌شود، در صورتی که متهم کفیل (ضامن کارمند یا کاسب) نداشته باشد بازداشت می‌گردد.

یک پرونده رابطه نامشروع بین ۳ تا ۶ماه به نتیجه خواهد رسید. لیکن در صورتی که شما مدعی هستید که همسرتان با یک فرد غریبه همخوابگی نامشروع داشته است، باید این شکایت را در دادگاه کیفری یک واقع در طبقه سوم دادگاه کیفری گل سرخ شیراز مطرح نمائید و این جرم با جرم رابطه نامشروع متفاوت می‌باشد.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#رابطه_نامشر

 


چگونه شکایت کنیم؟


برای طرح شکایت اعم از کیفری و یا حقوقی باید چه اقداماتی صورت گیرد؟

یکی از مشکلات عمده و مهم مردم در مواجهه با مسائل حقوقی این هست که نمی‌دانند از چه طریقی و با مراجعه به کدام مرجع باید حق خودشان را مطالبه کنند. برای اینکه بتوانید تشخیص بدهید برای احقاق حق باید از کجا شروع کنید و به کجا مراجعه کنید در مرحله اول باید تشخیص بدهید که موضوعی که مورد اختلاف یا موضوعی که دادخواهی آن را میخواهید از صنف حقوقی هست و یا کیفری. تشخیص این مسئله گاهی اوقات بسیار دشوار هست. اما به صورت خلاصه مسائل یا موضوعاتی که برای آنها مجازات تعیین شده است(مثل جرم سرقت، خیانت در امانت، کلاهبرداری، جعل و امثال اینها، حدود ۱۶۴۳ عنوان مجرمانه وجود دارد) جرم محسوب میشود و اگر بخواهید از شخصی تحت یکی از اتهامات مقرر شکایت کنید به این شکایت شکایت کیفری گفته می‌شود و در کلیه موارد غیر از این ۱۶۴۳ عنوان، معمولاً موضوع حقوقی هست.

برای شکایت کیفری از کجا باید شروع کنیم؟

برای شروع به تعقیب شکایت کیفری سه مرجع در نظر گرفته شده است:

۱.دادسرا

۲.کلانتری‌ها

۳.دادگاه کیفری یک یا دو

بیشتر جرایم، از دادسرا شروع به رسیدگی و تعقیب میشوند و نهایتاً پس از صدور کیفرخواست یا قرار منع یا موقوفی تعقیب به دادگاه کیفری ارسال می‌شوند. در شهر شیراز پنج دادسرا وجود دارد:

۱. دادسرای فرهنگ شهر

۲.دادسرای اطلسی

۳.دادسرای ابریشمی(جنایی)

۴.دادسرای انقلاب(موادمخدر)

۵. دادسرای تصادفات(پدنک)

شما برای طرح شکایت کیفری، دو راه دارید:

اول اینکه مدارک لازم را کپی بگیرید،(کپی کارت ملی شاکی، برگ ثبت‌نام ثنا و اسناد مالکیت، چک و...) بعد شکواییه را بر روی فرم هایی که آماده هست و یا بر روی کاغذ معمولی بنویسید و به دادسرای محل وقوع جرم بروید (یعنی اگر از منزل شما سرقت شده و منزل شما در منطقه فرهنگ شهر هست به دادسرای فرهنگ شهر شیراز مراجعه می‌کنید) سپس پرونده را به اتاق معاون دادستان تحویل میدهید و دو حالت اینجا اتفاق می‌افتد:

یا مستقیماً شما را به شورای حل اختلاف ارجاع می‌دهند(در جرائمی که معمولاً جنبه عمومی ندارد گاهی اوقات پرونده را به شورای حل اختلاف ارجاع می‌دهند تا شورای حل اختلاف سعی در سازش کند و اگر انجام نشد پرونده را دوباره برگرداند .) یا با صدور دستور، پرونده را به شما تحویل می‌دهند و شما باید به کلانتری مراجعه کنید.
راه دیگری که غیر از این دارید:

راه دوم این هست که مستقیماً به کلانتری مراجعه کنید و شکایت را در کلانتری ثبت کنید و بعد پرونده از طریق کلانتری برای اخذ دستور به دادسرا ارسال می‌شود.

هرکدام از این مسیرها را که انتخاب کنید، معمولاً در شهر شیراز، بین یک تا دو ماه پرونده شما بین دادسرا و کلانتری و گاهی اوقات اداره آگاهی رفت و آمد دارد و اگر بخواهید روند پرونده مثبت باشد باید پیگیر باشید.

مثلاً پیگیری کنید که پرونده به وقت مقرر به دادسرا ارسال شود دستور دادیار یا بازپرس انجام شود کارشناسی به نحو صحیحی انجام پذیرد و... نهایتاً پرونده پس از ۱تا۳ماه در دادسرا رسید میشود(یعنی پرونده در شعبه دادیاری یا بازپرسی ثبت شده و دیگر در بین کلانتری و دادسرا سرگردان نیست) پس از این مرحله معمولاً شش ماه تا یک سال برای قرار مجرمیت و در صورتی که دلایل قوی نباشند پس از ۲ تا ۳ ماه قرار منع تعقیب، طول میکشد، که در مورد اخیر ظرف ۱۰ روز می توانید به قرار منع تعقیب اعتراض کنید و اگر دادگاه کیفری قرار را نقض کند دوباره پرونده به دادسرای برگشته و با صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست دوباره به دادگاه بر میگردد. و پس از آن که کیفرخواست صادر می‌شود، پرونده در دادگاه کیفری۲(میدان گل‌سرخ) رسیدگی و حسب مورد حکم محکومیت یا برائت صادر می شود. رای دادگاه کیفری نیز قابل تجدیدنظر در دادگاه تجدیدنظر استان(میدان شهرداری) هست.

به طور میانگین یک پرونده کیفری در بهترین شرایط حداقل یک تا دو سال به طول می‌انجامد این مسئله در حالی هست که رسیدگی و حداقل زمان برای صدور حکم قطعی در یک پرونده حقوقی معمولاً ۳تا ۶ماه میباشد و این تصور که رسیدگی کیفری سریع تر می‌باشد، تصور غلطی هست. در پست بعدی نحوه طرح دادخواست را قرار خواهیم داد.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678


#نحوه_شکایت #وکیل #آقای_وکیل #دادسرا #دادگاه#شکایت #شکوائیه #وکیل_شیراز


فیلم دوران عاشقی با موضوع اماره فراش و نفی ولد

 فیلم دوران عاشقی، موضوعات چالش برانگیزی را مطرح میکند که به نفی ولد و اماره فراش معروف هستند:

ماجرای فیلم از این قرار هست که مردی پس از ازدواج موقت با خانمی متوجه میشود که زوجه باردار هست، خانم مدعی هست که بچه متعلق به شوهر می باشد، این در حالی هست که مرد حدود ۲سال قبل از ازدواج عمل وازکتومی (یا همان بستن لوله) را انجام داده است و امکان باردار شدن زن توسط شوهر وجود نداشته، پس طفل متعلق به ایشان نیست!؟!

نکته حقوقی:

وفق ماده ۱۱۵۸ قانون مدنی طفل متولد در زمان زوجیت ملحق به شوهر است مشروط بر اینکه از تاریخ نزدیکی تا زمان تولد کمتر از ۶ ماه و بیشتر از ۱۰ ماه نگذشته باشد. این ماده اماره ای تحت عنوان اماره فراش که برگرفته از فقه میباشد را بیان میکند. طبق این ماده هرگاه زن و مردی بیش از ۶ماه با هم ازدواج کرده باشند و سپس فرزندی متولد شود، فرزند مشترک محسوب میشود؛ همچنین اگر زن و شوهری از هم جدا شوند و تا ۱۰ ماه پس از طلاق یا مفارقت جسمانی فرزندی متولد شود، این فرزند نیز به شوهر سابق تعلق دارد. از طرفی اگر مردی فرزند متولد شده را از آن خود نداند با وجود ۲ شرط میتواند طفل را از خود نفی کند:

شرط اول این هست که تا حداکثر ۲ماه پس از تولد طفل این ادعا را در مراجع قانونی مطرح و دلایل خود را ارائه کند. و دومین شرط نیز این هست که قبل از طرح این دعوا مرد چه به صورت صریح و چه به صورت ضمنی به منتسب بودن فرزند به خود اقرار نکرده باشد.(مثلا اگر مرد به مناسبت تولد فرزند برای زن هدیه ای خریده باشد به طور ضمنی اقرار به ابوت خود کرده است و دیگر حق نفی ولد را ندارد) البته اگر این شرایط احراز نشود تنها راه نفی ولد اقامه دعوای لعان هست که شرح آن را در پست های قبل بیان کردم.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

 

#دوران_عاشقی #نفی_ولد #اماره_فراش #حرامزاده#فیلم_سینمایی #کلیپ_تصویری #وکیل #سکانس_وکیل
movies 
#theatre #video #socialenvy#wearabletherapy #FightForOurMarriage#movie #film #films #videos #actor#actress #cinema #dvd #amc #instamovies#star #moviestar


مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل پایه یک دادگستری


سلام

جهت مشاوره تلفنی مستقیم با آقای محمدهادی معماری وکیل پایه یک دادگستری

در روزهای غیر تعطیل بین ساعت 10 تا 12  و 17 تا 20

با شماره تلفن 09120181678

تماس بگیرید.

 در صورت عدم پاسخگویی بدلیل حضور در جلسه، در زمانی دیگر تماس بگیرید و از ارسال پیامک خودداری نمایید.

بدیهی است در مشاوره های تلفنی باید سوالات شفاف و کوتاه باشند، لذا در موارد پیچیده جهت تعیین وقت برای مشاوره حضوری با شماره تلفن: 32302629 تماس بگیرید.


اقسام بهره‌کشی جنسی توسط فردحرفه‌ای


(معماری، محمدهادی؛ مسئولیت مدنی ناشی از بهره کشی جنسی در روابط حرفه ای؛ 1396؛ دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران؛ صفحه 68):

در یک تقسیم‌بندی توسط دکتر جونا استرومبرگ[1] آزار و اذیت جنسی در یک رابطه حرفه‌ای به دودسته تقسیم می‌شود:

1. زمانی که تجاوز و یا تسلیم شدن قربانی به یک رابطه جنسی به دلیل وجود شرایط و یا وضعیت خاص آن شغل باشد.

 2. زمانی که تسلیم شدن فرد مؤثر در تصمیم‌گیری‌های مربوط به شغل و یا استخدام و یا ادامه رابطه وی باشد.

بر طبق این تقسیم‌بندی مواردی که در قسمت اول قرار می‌گیرند، به‌واسطه تقصیر فرد حرفه‌ای صورت گرفته و این امکان وجود دارد که  فرد حرفه‌ای به‌طور مستقیم در بهره‌کشی جنسی دخالتی نداشته باشد به عنوان مثال بهره‌کشی که توسط مراجعه کنندگان به مرکز ترک اعتیاد نسبت به کارمندان صورت می‌گیرد، ناشی از وضعیت خاص آن شغل (به دلیل وضعیت خاص مراجعه کنندگان و تاثیرات مواد مخدر بر روی آنها، که منجر به بروز هرگونه رفتار ناشایست توسط بیماران نسبت به پرستاران و کارمندان مراکز مربوطه می‌گردد) می‌باشد. این مورد را در بخش بهره کشی جنسی به واسطه حرفه به صورت مفصل بررسی خواهیم کرد؛ ولی در نوع دوم از بهره‌کشی که تسلیم شدن قربانی به واسطه وضعیت استخدامی و آینده شغلی او می‌باشد، به‌طورمعمول بهره‌کشی جنسی توسط فرد حرفه‌ای و یا جانشین وی صورت می‌گیرد؛ درواقع در این فرض نوعی اعمال‌نفوذ ناروا ناشی از قدرت برتر فرد حرفه‌ای، نسبت به زیردست منجر به یک رابطه جنسی نامتعارف شده است.[2] بنابراین به بررسی انواع بهره‌کشی جنسی ناشی از روابط حرفه‌ای در فرضی که کارفرما عامل زیان می‌باشد ویا به عبارتی بهتر، زمانی که کارفرما در یک رابطه جنسی نسبت به زیردستان خود اقدام به بهره‌کشی می‌نماید می‌پردازیم، در این حالت فرد حرفه‌ای با توجه به موقعیت برتر خود می‌تواند در دو حالت، زیردست را مغلوب خواسته‌هایش کند، زمانی این اعمال‌نفوذ با توسل به قدرت و با تهدید صورت می‌گیرد و زمانی نیز فرد حرفه‌ای با سوءاستفاده از موقعیت و قدرت خویش و با ارائه پیشنهاد‌های اغواکننده کارگر را فریب می‌دهد. در فصل سوم نیز به بررسی بهره‌کشی‌ جنسی توسط فرد حرفه‌ای نسبت به مراجعه کنندگان خواهیم پرداخت؛ جایی که یک فرد حرفه‌ای با سوء استفاده از اعتماد و قدرت ناشی از عدم توازن اطلاعات، خود را به فرد ضعیف‌تر تحمیل می‌کند، مانند پزشکی که با سوء استفاده از اعتماد ناشی از حرفه، دختران جوان را آلوده شهوت می‌کند و یا وکیلی که در عوض حل پرونده، موکل را وادار به همخوابگی می‌کند.

 [1]Stromberg J.Sexual Harassment: Discrimination or Tort?,UCLA Women's Law Journal 2003.

[2] آیت الله صانعی در کتاب استفتائات قضایی در جواب این سوال که:

«زن بیوه‌ای برای امرار معاش خود و فرزندان یتیمش در یک شرکت مشغول به کار شده است و چون امکان اشتغال در جای دیگری وجود ندارد و برای آنکه از کار اخراج نشود، تحت فشار روانی رئیس شرکت مجبور به تمکین از زنا شده است. آیا در فرض مزبور، ادعای مکرَه و مضطر بودن زن برای دادگاه قابل قبول است یا خیر؟ اساساً معیار برای تشخیص اکراه و اضطرار چیست؟

جواب- نمی‌توان زن را حدّ زد و حدّ درباره‌اش اجرا نمود، چون حدود با شبهه مندفع است و اکراه و اضطرار رافع حرمت محرّمات است، مگر در مثل قتل، که مکرَه توعید به قتل نشده باشد، بنابراین، احتمال صدق زن در تحقق اکراه برای دَر حد کفایت می‌کند؛ و اکراه و اضطرار دافع محرمات بستگی به تشخیص عرف دارد.«اکراه» عبارت است از تهدید شخصی که قدرت اجرای تهدید را دارد به تهدید عرضی یا جانی یا مالی، و «اضطرار» هم عبارت است از مجبور شدن شخص به انجام عملی از ناحیۀ جریان عادی و طبیعی.»


بررسی ماده 9 قانون مسئولیت مدنی


(معماری، محمدهادی؛ مسئولیت مدنی ناشی از بهره کشی جنسی در روابط حرفه ای؛ 1396؛ دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران؛ صفحه 65):

وفق ماده 9 قانون مسئولیت مدنی مصوب 1339 «دخترى که در اثر اعمال حیله یا تهدید و یا سوءاستفاده از زیردست بودن حاضر براى هم‌خوابگی نامشروع شده می‌تواند از مرتکب علاوه بر زیان مادى مطالبه زیان معنوى هم بنماید.» لذا هرگاه کارفرما و یا هر شخصی که نسبت به فرد دیگری حالت تابع و متبوعی داشته باشد، با توسل به حیله یا تهدید و یا سوءاستفاده از زیر‌دست بودن، کارگر، متبوع یا زیردست خود را مجبور به هم‌خوابگی نامشروع نماید، مسئول زیان وارده است.

بند اول- عدم جامعیت قانون

ظاهراً قانون‌گذار با ذکر نام «دختری»، اقسام دیگر بهره‌کشی جنسی، مانند هم‌جنس‌گرایی، کودک‌آزاری و بهره‌کشیِ جنسِ مؤنث از جنس مذکر را از ذیل چتر حمایتی قانون مسئولیت مدنی استثنا کرده است. همچنین ذکر عنوان «هم‌خوابگی نامشروع» نیز این حمایت را محدود به روابط نامشروع از نوع زنا کرده است؛ درحالی‌که ممکن هست یک بهره‌کشی جنسی در غالب ازدواج (موقت یا دائم) ظهور پیدا کند و یا اینکه آزار و اذیت جنسی منجر به هم‌خوابگی نگردد. البته این ظاهر قانون است و به عقیده نگارنده این ماده هیچ‌کدام از موارد فوق را نفی نمی‌کند؛ بلکه در جهت تقویت آن نیز می‌باشد.

بند دوم- اماره عدم رضایت

 به نظر می‌رسد قانون‌گذار در این ماده اماره قانونی، تحت عنوان «عدم رضایت به هم‌خوابگی» را در یک رابطه جنسی ناشی از عدم توازن قوا تبیین نموده است. درواقع زمانی که رابطه جنسی منجر به هم‌خوابگی نگردد، بهره‌کشی تحت عنوان آزار و اذیت و مصادیق آن واقع‌شده است و در این حالت ضمانت اجرای کیفری و حقوقی آن وفق اصول کلی قابل‌اعمال است و در فرضی هم که رابطه منجر به ازدواج اجباری به‌صورت صیغه موقت یا دائم شده باشد موضوع مشمول مسائلی همچون تدلیس در نکاح و یا ازدواج اکراهی است؛ اما آنچه قانون‌گذار در این ماده به دنبال آن بوده است، مقابله با تفکری است که زنا را عملی طرفینی دانسته و رضایت قربانی جهت ورود به این رابطه را طبق قاعده «لامَهرلبغی»[1] از موجبات محرومیت وی جهت دریافت خسارت می‌داند.

اما بین بهره‌کشی جنسی ناشی از رابطه حرفه‌ای و کاری با یک رابطه جنسی معمولی تفاوت بسیاری وجود دارد، این تفاوت ناشی از ماهیت حمایتی حقوق حرفه می‌باشد؛ همانگونه که در یک رابطه کارگر و کارفرمایی، میان مزد و کار رابطه‌ای عادلانه برقرار است و علی‌رغم آن که میزان مزد را توافق طرفین در قالب یک قرارداد خصوصی تعیین می‌نماید، لیکن فرد حرفه‌ای نمی‌توانند با اغفال زیردست و یا سوءاستفاده از بی‌خبری او، حق طرف مقابل را تضییع نماید.[2] لذا حمایت از فرد ضعیف‌تر (کارگر) امری بدیهی جهت نیل به اهداف حاکم بر روابط حرفه‌ای می‌باشد. این قاعده‌ای عام و کلی در همه عقود می‌باشد اما حساسیت ویژه حوزه کار و ارتباط آن با سلامت خانواده و جامعه موجب شده است که اکثر سیستم‌های حقوقی قواعد خاصی را در این زمینه وضع نمایند.[3]

 [1] ر.ک. به فصل چهارم. مبحث اول-رضایت قربانی. ص147

[2] الهامی، داوود. ارزش کار در اقتصاد اسلامی و معنی استثمار. مکتب اسلام. سال 35.  شماره 9 : ص639-632

[3] به عنوان مثال در قانون کار مصوب 1369 موارد ذیل جهت حمایت بیشتر از طرف ضعیف‌ (کارگر) به صورت قواعد امری و غیرقابل تغییر معیین شده‌اند:

ماده 8شروط مذکور در قرارداد کار یا تغییرات بعدی آن در صورتی نافذ خواهد بود که برای کارگر مزایایی کمتر از امتیازات مقرر در این قانون منظور ننماید .

ماده 11طرفین می توانند با توافق یکدیگر مدتی را به نام دوره آزمایشی کار تعیین نمایند... در صورتی که قطع رابطه کار از طرف کارفرما باشد وی ملزم به پرداخت حقوق تمام دوره آزمایشی خواهد بود و چنانچه کارگر رابطه کار را قطع نمایند کارگر فقط مستحق دریافت حقوق مدت انجام کار خواهد بود .

ماده 40در مواردی که با توافق طرفین قسمتی از مزد به صورت غیر نقدی پرداخت می شود ، باید ارزش نقدی تعیین شده برای این گونه پرداخت ها منصفانه و معقول باشد .

 


بهره‌کشی جنسی ناشی از محیط اغواء کننده


(معماری، محمدهادی. مسئولیت مدنی ناشی از بهره کشی جنسی در روابط حرفه ای. 1396. دانشگاه تهران):

همانگونه که در لابلای صحبت‌های پیشین بیان گردید و در ادامه نیز در بخش رضایت زیان‌دیده به آن خواهیم پرداخت. مهم‌ترین راه دفاعی در مقابل یک ادعای بهره‌کشی جنسی در روابط حرفه‌ای استناد فرد‌حرفه‌ای به رضایت زیان دیده است. در خیلی از موارد دختران جوانی که به واسطه فقر اقتصادیِ خانواده‌ها، وارد بازار کار می‌شوند به دلیل عدم داشتن مهارت وآموزش کافی تحت تأثیر ظاهر فریبنده یک رابطه جنسی قرارگرفته و خود را به راحتی تسلیم فردبالادست می‌نمایند. رابطه بسیاری از دختران جوان تحت عنوان منشی با کارفرمایان خویش نمونه‌ای از این نوع بهره‌کشی می‌باشد. طبق این نظریه، در این موارد کارفرما به دلیل ایجاد محیط خطرناک و اغواء کننده مسئول پرداخت خسارت می‌باشد و اثبات رضایت و تقصیر فرد زیردست از مسئولیت کارفرما نمی‌کاهد. همانگونه که گفته‌اند «در صورتی که وارد کننده زیان برای رسیدن به هدف‌هایش، از طریق در معرض خطر قراردادن بیش از حد زیاندیده، منابع وی را مورد استفاده قرار دهد، باید زیان‌های ناشی از آن را جبران کند تا عدالت برقرار شود.»[1]  وفق این نظر ایجاد یک محیط اغواء کننده، مانند تأسیس کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌هایی که جهت ملاقات‌های عاشقانه تجهیز شده‌اند و غالباً در این مکان‌ها وجود رابطه راحت بین مشتریان و کارکنان (گارسن) معمولاً به صورت محیطی دوستانه و خارج از عرف و معیارهای فرهنگ ایرانی اسلامی می‌باشد، به عنوان مصداقی از ایجاد محیط اغواء کننده قابل بررسی هست. لذا باید تا حد امکان از اختلاط زن و مرد جلوگیری کرد تا از پیامدهای بهره‌کشی جنسی پیشگیری کرد.[2] چنانچه در داستان برخورد موسی با دختران شبان نیز می‌خوانیم:

«و چون بر سر چاه آبی حوالی شهر مدین رسید آنجا جماعتی را دید که (حشم و گوسفندانشان را) سیراب می‌کردند و دو زن را یافت که دور از مردان در کناری به جمع آوری و منع اختلاط گوسفندانشان مشغول بودند. موسی گفت: شما اینجا چه می‌کنید و کار مهمتان چیست؟ آن دو زن پاسخ دادند که ما گوسفندان خود را سیراب نمی‌کنیم تا مردان گوسفندانشان را سیراب کرده باز گردند و پدر ما شیخی سالخورده و فرتوت است و مرد دیگری نداریم، ناچار ما را به شبانی گوسفندان فرستاده است.»[3]

 

 همچنین بسیاری از کارفرمایان مایل هستند که زنانی با ظاهری خاص را استخدام نمایند، در بعضی از موارد هنگام استخدام، اینگونه مطرح می‌شود که برای پیشرفت در این کار داشتن روحیه «دوستی اجتماعی» از ضروریات هست. همه این موارد در غالب ایجاد یک محیط اغواء کننده موثر است، در واقع ایجاد محیط اغواء کننده برای مسئول دانستن فرد حرفه‌ای کافی بوده و «اعمال حیله» در آن مستتر است.

 [1] بادینی، حسن. همان. ش.29. ص.100

[2] محمدی جورکویه، علی. سیاست جنایی اسلام در جرایم جنسی. حقوق اسلامی. بهار1389. شماره24. ص99

[3] آیه 23 سوره قصص


مسئولیت محض فرد بالادست در یک بهره کشی جنسی


(معماری، محمدهادی. مسئولیت مدنی ناشی از بهره کشی جنسی در روابط حرفه ای، 1396، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران):

مسئولیت محض[1] فرد حرفه‌ای

«اگر بگوییم تئوری مسئولیت محض، شکلی دیگر از قاعدة دیرین لاضرر و لاضرار است، ادعایی بگزاف نکرده‌ایم اما متأسفانه گاه عدم آشنایی با عظمت این قاعده، به تحقیر آن انجامیده تا جایی که آن را تقویم پارینه‌ای دانسته‌اند که به کار امسال نمی‌آید و قاعده کهنه‌ای که به درد عصر نو نمی‌خورد»[2]

با انقلاب صنعتی و تحولاتی که به وجود آمد، جامعه اروپایی از دوران فئودالیسم خارج شد و به سمت سرمایه داری رفت، به وجود آمدن کارخانه های بزرگ با تولید فراوان؛ نیازمند کارگران بی دردسر و کم توقع با دستمزد کم بودند؛ مهم ترین نقش سرمایه داری در آن زمان، ایجاد تغییر در وضعیت زنان و قرار دادن آنها در موقعیت های مخاطره آمیز بود. سرمایه داران علاوه بر بازارهای داخلی نیم نگاهی هم بر بازارهای خارجی داشتند و برای بالا بردن تولید کارخانه ها باید قیمت تمام شده کالاها را پایین می‌آوردند و این نیازمند پایین آوردن هزینه های جاری کارخانه می‌شد و یکی از مهم ترین گزینه ها، استخدام زنان در کارخانه ها بود چون زنان کارگرانی کم هزینه بودند. در قرن نوزدهم و بیستم در شرایط جنگی هم نیاز به نیروی کار زنان افزایش می یافت و لازم بود در بسیاری از صنایع نیروی کار زنان جایگزین مردانی شود که به جبهه اعزام می‌شدند. پس از پایان جنگ نیز با شروع نوسازی و افزایش ظرفیت صنعتی نیاز به کارگران غیرماهر و با دستمزد پایین بیش از پیش افزایش پیدا کرد.[3]

وارد کردن زنان به محیط مخاطره آمیز کار در حالی صورت گرفته که برخی از زنان خود نیز از ترسی که در طول روز با آنها همراه است آگاه نیستند و تنها احساس ناخوشایندي در بهره گیري از محیط هاي حرفه‌ای دارند. عموماً زنان نسبت به مردان بیشتر احساس ترس می کنند و همین امر موجب می شود بیش از مردان، قربانی خشونت در محیط هاي حرفه‌ای شوند و همین موضوع باعث شده است که زنان یکی از گروه هاي آسیب پذیر اجتماعی تعریف شوند. لذا مبنای‌ مسئولیت فرد حرفه‌ای، خطر ایجادشده تـوسط کـارفرما نـیست بلکه‌ «خطر» ایجادشده در اینجا به‌ فعالیت‌ واداشتن زنان در محیط بیرون از منزل است. پلانیول[4] مبنای‌‌ مسئولیت کـارفرما در قـبال‌ کارگر‌ را خطر یا زیان احتمالی‌ می‌داند‌ اما سالی‌[5] و ژوسران‌ در فرانسه بـه ایـن نـظریه اعتقاد داشتند که‌ رابطه‌ سببیت بین فعل شخص‌ و زیان‌ وارده‌، خواه‌ عمل وی قانونی‌ و بـدون‌ تـقصیر یا خطا کارانه باشد و درهرصورت‌ فرد بالادست مسئول خطرات ناشی از عمل خود خواهد بـود. ایـن نـظریه، نظریه‌ خطر‌ اطلاق‌ می‌شود به‌طوری‌که سالی‌ معتقد‌ است «هر‌ کس‌ در‌ مقابل محیط خـطرناکی کـه‌ جهت‌ فعالیت خود ایجاد کرده است و فعالیتش ثمرات مادی و معنوی برای او در برداشته‌‌ اسـت‌، مسئولیت‌ دارد‌«[6] لذا طبق این نظر خروج زنان از محیط امن منزل و وارد کردن آنان به محیط پرمخاطره حرفه‌ای دلیل مسئولیت مطلق کارفرمایان و سرمایه داران است. اگر این چنین باشد، نه تنها زنان زیان دیده از بهره‌کشی جنسی، نیازی به اثبات اعمال حیله و یا اعمال نفوذ نسبت به خود را ندارند بلکه افراد حرفه‌ای نیز حتی در صورت اثبات تقصیر آنان، از بار مسئولیت رها نخواهند شد. هرچند که این نظریه در تحمیل محض مسئولیت ناشی از یک بهره‌کشی جنسی به افراد حرفه‌ای، به واسطه طرفینی بودن رابطه جنسی به هیچ وجه منطقی نمی‌باشد.

 [1] جعفری‌تبار، حسن. همان. ص 41: «مسئولیت محض در مسئولیت‌های غیر قراردادی همان مسئولیت محض در معنی اخص کلمه است و هرگاه مسئولیت محض الاطلاق به کار رود همین مسئولیت غیر قراردادی مورد نظر است»

[2] همان

[3] اسفندیاری، سرور. روند ظهور فمینیسم در چهار قرن اخیر. مجله پیام زن. فروردین 1387. ش193. ص20

[4] Planioil‌

[5] Sallie‌

[6]افشار؛ حسن. کلیات حقوق تطبیقی. تهران: انتشارات دانشگاه تهران. 1355. ص250

 

نسبت بین بهره‌کشی جنسی و رابطه جنسی


 (معماری، محمدهادی. مسئولیت مدنی ناشی از بهره کشی جنسی در روابط حرفه ای. 1396. دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران):

در تعریف رابطه جنسی حداقل دخالت دو نفر مفروض است، اما گاهی این امر بدون رضایت یک‌طرف صورت می‌گیرد؛ بهره‌کشی جنسی زمانی محقق می‌شود که یک‌طرف به دلایلی غیر از تمتع جنسی و کسب لذت، تن به یک رابطه جنسی می‌دهد؛ خواه عوضی دراین‌باره دریافت کند یا نه؛ این امر اغلب در فرایند بخشی از کار اجباری، ازدواج اجباری،[1] تجاوز جنسی،[2] آزار و اذیت جنسی، بردگی جنسی و... متبلور می‌گردد. انواع بهره‌کشی جنسی در قالب هم‌جنس‌بازی، سوءاستفاده جهت تبلیغات، از قبیل عکس‌ها و فیلم‌های مستهجن، همچنین کار در اماکنی همچون کلوپ‌های رقص برهنه، کاباره‌ها، انجام ماساژ بدن و کار در فاحشه‌خانه‌ها[3] خود را نمایان می‌سازد. اهمیت این موضوع تا آنجا هست که «در حال حاضر قاچاق زنان[4] و صنعت سکس بسیار سودآورتر از قاچاق اسلحه است.»[5]

لذا رابطه بین «بهره‌کشی جنسی» با «رابطه جنسی» عموم و خصوص من وجه می‌باشد، بدین صورت که یک رابطه جنسی در صورتی که به واسطه عدم برابری طرفین و یا در اثر حیله و سوء استفاده از قدرت شکل گرفته باشد، نوعی از «بهره‌کشی جنسی» نیز هست، لیکن هر «رابطه جنسی» نمی‌تواند منجر به بهره‌کشی جنسی گردد؛ این حالت برای بهره‌کشی جنسی هم قابل تصور است، بدین صورت که بسیاری از انواع بهره‌کشی‌های جنس در قالب یک رابطه جنسی متبلور می‌شوند و در مقابل نیز بهره‌کشی های جنسی همچون هرزه‌نگاری، مزاحمت‌های کلامی و غیره، هیچ‌گاه به عنوان یک رابطه جنسی پذیرفته نمی‌شوند.

 [1] یکی از طرق فریب دختران ازدواج اجباری است.

[2] در ماده 47 کنوانسیون لاهه 1907؛ تجاوز جنسی تحت عنوان «نقض شرافت خانوادگی» ممنوع اعلام‌شده است.

وفق ماده 231 قانون مجازات اسلامی مصوب مواردی همچون بی‌هوشی یا مستی، اغفال نابالغ، ربایش و تهدید و ترساندن را در حکم زنای با عنف دانسته است.

[3] تبریزی، ایرج . تجارت شیطانی یا فاجعه انسانی. تهران: کیهان. 1390.ص64

[4] ماده 6 کنوانسیون مصوب 18 دسامبر 1979 توسط مجمع عمومی سازمان ملل متهد: «دولت‌های متعاهد ملزم به اتخاذ کلیه اقدامات مناسب از جمله مقررات قانونی برای جلوگیری از قاچاق زنان و بهره‌برداری از فحشای زنان تحت کلیه اشکال هستند»

[5] اشتری، بهناز. قاچاق زنان و بردگی معاصر. تهران: انتشارات اندیشه برتر. 1380، ص31


مفهوم تجاوز جنسی


(معماری، محمدهادی. مسئولیت مدنی ناشی از بهره کشی جنسی در روابط حرفه ای. دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران. 1396. صفحه 31):

تجاوز جنسی عبارت است از هر نوع خشونت که تحقیر، خفت و خواری، انقیاد، صدمات جدی جنسی و روحی را به همراه داشته باشد.[1] در تعریفی دیگر نسبت به یک تجاوز جنسی که توسط دادگاهی در ایالت فلوریدا[2] ارائه‌شده است:

 «تجاوز جنسی دخول فیزیکی با ماهیت جنسی، که نسبت به یک شخص تحت شرایط اجباری ارتکاب یابد هست و خشونت جنسی نسبت به شخص، تحت شرایطی که اجباری است، ارتکاب می‌یابد. خشونت جنسی به دخول فیزیکی به بدن انسان محدود نمی‌شود و ممکن است شامل اعمالی گردد که دخول یا حتی تماس فیزیکی را در برنگیرد.»[3]

طبق این تعریف یک تجاوز جنسی می‌تواند با اشیاء خارجی غیر از آلت تناسلی نیز صورت پذیرد[4]  بنابراین نکته اصلی و کلیدی در تشخیص یک تجاوز جنسی از یک رابطه آزاد، رضایت[5] هست؛ البته رضایت باید ناشی از اراده آزاد[6] قربانی بوده و این امر با ارزیابی شرایط محیطی و موقعیت روانی قربانی قابل‌تشخیص می‌باشد.[7] «بسیاری از زنان و دوشیزگان همین‌که مورد تهدید مرد متجاوز قرار می‌گیرند به علت ترس از عواقب وخیم، مغلوب او شده و بدون هیچ‌گونه مقاومت تسلیم متجاوز می‌شوند.»[8]

بند  اول- تجاوز به عنف

در کامن‌لا تجاوز به عنف تحت عنوان «Rape»[9]این‌گونه تعریف‌شده است: «آمیزش جنسی غیرقانونی ارتکاب یافته به‌وسیله یک مرد با زنی که همسرش نیست به‌واسطه اجبار و برخلاف اراده زن» گویا در کامن‌لا تجاوز به عنف از جانب زن قابل تحقق نیست. ماده 1 قانون جرائم جنسی انگلستان مصوب 2003 میلادی[10]در ارتباط با تجاوز به عنف سه شرط را لازم دانسته است: 1- مرد آلت خود را در مقعد یا شرمگاه و یا دهان شخص دیگر فروکند. 2- این کار بدون رضایت مفعول باشد. 3- فاعل عرفاً رضایت مفعول را باور نداشته باشد.[11]در صورت تحقق این سه شرط حبس ابد برای مرتکب در نظر گرفته‌شده است. همچنین جرائم دیگری تحت عنوان «تهاجم به‌وسیلهدخول»[12]در ماده دو و «تهاجم جنسی»[13]به‌وسیله لمس کردن[14]به‌شرط آنکه با قصد لذت جنسی[15]باشد مورد جرم انگاری قرارگرفته است.[16] در این کشور روابط جنسی ناشی از رضایت جرم نیست و همچنین منظور از عنف و اکراه، غصب و استیلا و غلبه نیست، همچنین در مواردی عدم رضایت توسط قانون‌گذار مفروض است. به‌عنوان‌مثال در انگلستان افراد کمتر از شانزده سال هیچ‌گاه راضی به عمل جنسی با افراد بالای هجده سال فرض نمی‌شوند و همچنین کودکان[17] زیر سیزده سال هیچ‌گاه راضی به عمل جنسی با هیچ فردی فرض نمی‌شوند.[18] این در حالی است که با بررسی بخش گناهان جنسی در کتاب مقدس یهودیان درمیابیم، که زنای با اکراه و یا فریب رافع مسئولیت قربانی نیست و برای زانی و زانیه اشد مجازات یعنی اعدام در نظر گرفته‌شده است. درواقع طبق قوانین دین یهود، وقتی قربانی می‌تواند به زنای به عنف استناد کند که استمداد کمک کرده باشد و یا اینکه عادتاً امکان کمک به وی وجود نداشته باشد.[19]

در حقوق ما بحث برسر زنای به عنف و یا زنای با رضایت طرفین فارغ از نحوه مجازات و یا معافیت از آن در بحث پرداخت خسارت، تحت عنوان مهرالمثل و ارش‌البکاره مطرح است. طبق نص قانون مجازات در صورت تجاوز به عنف باید مهرالمثل پرداخت گردد و زن در صورت باکره بودن مستحق ارش‌البکاره نیز هست؛ درصورتی‌که در زنای ناشی از رضای طرفین، با توجه به روایت «لا مَهر لبغیّ» از حضرت محمد(ص) و تفویت بُضع، هیچ مهری به زن تعلق نمی‌گیرد؛ البته در مورد ارش‌البکاره هم میان بعضی از فقها اختلاف‌نظر وجود  دارد، عده‌ای آن را داخل در مهر‌المثل می‌دانند و درواقع مهرالمثل زن باکره را با ثیبه متفاوت می‌دانند و برخی دیگر قائل به این نظر نیستند که در بخش مربوط به رضایت قربانی، به این موضوع پرداخته‌ایم. در بحث اکراه و عدم رضایت واقعی،[20] آنچه مسلم است، ادعای اکراه فقط موجب سقوط حد می‌گردد[21] و برای اینکه مدعی اکراه بتواند مطالبه خسارت کند باید اکراه را ثابت نماید. البته به نظر می‌رسد که جهت اثبات این امر نیازی به شهود اربعه و یا چهار مرتبه اقرار نبوده و مکرَه می‌تواند با توسل به ادله اثبات در امور مدنی و پس اثبات اکراه، حسب مورد مهرالمثل، ارش‌البکاره، دیه یا هر خسارت دیگری را مطالبه نماید.[22][1] خاک؛ روناک .مقاله جرم انگاری خشونت جنسی در حقوق بین‌الملل کیفری. مجله حقوقی بین‌الملل.1387. ش39؛ ص101

[2] همان؛ ص115

[3]Akayesu Judgment

[4] این امر در فقه و حقوق موضوعه ایران تحت عنوان افضاء و ازاله بکارت مورد توجه قرار گرفته است:

ماده ۶۵۸ قانون مجازات اسلامی: «هرگاه ازاله بکارت غیرهمسر با مقاربت یا به هر وسیله دیگری و بدون رضایت صورت گرفته باشد موجب ضمان مهرالمثل است.» همچنین در تبصره الف ماده 660 عنوان شده است: «الف- هرگاه همسر، بالغ و افضاء به سببی غیر از مقاربت باشد، دیه کامل زن باید پرداخت شود.»

[5]Consent

[6]فهرستی، زهرا، و  زیبا سرچمی . قاچاق انسان و بررسی آن از دیدگاه فقهی، فقه و تاریخ تمدن ملل اسلامی. زمستان88 . شماره22: «بر اساس تعاریف بین‌المللی، فریب یا زور الزامی نیست. زیرا استدلال آن‌ها بر این پایه استوار است که قاچاق نباید بر اساس تحمیل یا عدم رضایت مجنی‌علیه تعریف شود به ویژه در صنعت سکس که ذاتاً بهره کشانه است و رضایت زن بر وضعیت خویش اهمیتی ندارد.»

 

[7]Maravilla Cs.Rape As A War Crime: The Implications Of The International Criminal Tribunal For The Former Yugoslavia's Decision In Prosecutor V. Kunarac, kovac, & (And) Vukovic On International Humanitarian Law.  Fla. J. Int'l l. 2000 ;321:443-456

[8] شامبیاتی، هوشنگ. حقوق جزای عمومی. تهران:انتشارات  ژوبین 1380.  ج1، ص111

[9]Black Law

[10] Sexual Offences Act 2003

[11]  1 Rape (1) A Person (A) Commits An Offence If— (A) He Intentionally Penetrates The Vagina, Anus Or Mouth Of Another Person (B) With His Penis, (b) B Does Not Consent To The Penetration, And (c) A Does Not Reasonably Believe That B Consents. (2) Whether A Belief Is Reasonable Is To Be Determined Having Regard To All The Circumstances, Including Any Steps A Has Taken To Ascertain Whether b consents. (3) sections 75 and 76 apply to an offence under this section. (4) a person guilty of an offence under this section is liable, on conviction on indictment, to imprisonment for life.

[12]Assauult By Penetration

[13]Sexual Assault

[14]Touching

[15]The Touching Is Sexual

[16] در فقه این امر تحت عنوان «ریبه» یعنی نگاه به نامحرم و تصور درآغوش کشدن، بوسیدن و... به هنگام نگاه کردن عنوان شده است.

[17] علی آبادی، عبدالحسین. موازین قضایی بخش کیفری. تهران: سهامی انتشار. 1391.ص154:

«سرمنشع تمام فضایل و معالم اخلاقی انسان شخصیت او می‌باشد و چنانچه این شخصیت در دوران کودکی در اثر دستبرد به عفاف وی در معرض فساد قرار گیرد، گوهر پاک طفل بعداً به مجمع فساد و منبع فجور تبدیل می‌گردد... مدرسه پناهی منیع برای صیانت کودک از رذایل اجتماعی به شمار آمده و در اینجاست که فرایض اخلاقی کالنقش فی الحجر در نهاد او پی ریزی می‌شود.»

[18] میرمحمدصادقی، حسین. جرایم علیه اشخاص. تهران:میزان.  1387. ص500

[19] مک دونالد، ویلیام .تفسیر کتاب مقدس برای ایمان‌داران«تثنیه». ص30، 22:22-30 : اگرمرديدرشهر بهنامزدخودتجاوزكندوآندختردرآن زماندرخواستكمك نكندهردومرتكبزناشدهوبايدكشتهشوند(3)اگر مرديدرمزرعهبهنامزدخودتجاوزكندوكسيفريادكمك آندختررانشنودپسآنزنبيگناهاستوفقطآنمرد بايدكشتهشود . (4) مرديكهبادختريباكرهارتباط جنسيداشتهلازماستبهپدراوپنجاهسكهنقرهپرداختهو باآندخترنيزازدواجكند

[20] آیت الله صانعی در کتاب استفتائات قضایی در جواب این سوال که:

«زن بیوه‌ای برای امرار معاش خود و فرزندان یتیمش در یک شرکت مشغول به کار شده است و چون امکان اشتغال در جای دیگری وجود ندارد و برای آنکه از کار اخراج نشود، تحت فشار روانی رئیس شرکت مجبور به تمکین از زنا شده است. آیا در فرض مزبور، ادعای مکرَه و مضطر بودن زن برای دادگاه قابل قبول است یا خیر؟ اساساً معیار برای تشخیص اکراه و اضطرار چیست؟

جواب- نمی‌توان زن را حدّ زد و حدّ درباره‌اش اجرا نمود، چون حدود با شبهه مندفع است و اکراه و اضطرار رافع حرمت محرّمات است، مگر در مثل قتل، که مکرَه توعید به قتل نشده باشد، بنابراین، احتمال صدق زن در تحقق اکراه برای دَر حد کفایت می‌کند؛ و اکراه و اضطرار دافع محرمات بستگی به تشخیص عرف دارد.«اکراه» عبارت است از تهدید شخصی که قدرت اجرای تهدید را دارد به تهدید عرضی یا جانی یا مالی، و «اضطرار» هم عبارت است از مجبور شدن شخص به انجام عملی از ناحیۀ جریان عادی و طبیعی.»

 

[21]همان: «اگر شخصی، فاعل و مفعول یا یکی از آن دو را اکراه بر زنا نماید، حکم مکرِه را بیان فرمایید؟

جواب- مکرِه تعزیر می‌شود و مقهور و مکرَه به این نحو، حکم مقهورهای دیگر را دارد یعنی حدّ و گناه از او برداشته شده است.»

 

[22] علی آبادی، عبدالحسین. موازین قضایی بخش کیفری. تهران: سهامی انتشار. 1391. ردیف5، رأی شماره 122-24/7/47:

«اگر مقرر شود که در مسائل منافی عفت که با عفاف جامعه تماس دارد فقط به چهار مرتبه اقرار و یا شهادت شرعی جرم را ثابت دانست، نباید دیگر انتظام خانواده‌ها و پاکی نسل را در آن جامعه انتظار داشت»


مفهوم مزاحمت جنسی


(معماری، محمدهادی. مسئولیت مدنی ناشی از بهره کشی جنسی در روابط حرفه ای. 1396. دانشگاه تهران، دانشکده حقوق و علوم سیاسی):

مزاحمت جنسی، یکی از اشکال بهره‌کشی جنسی و همچنین از مصادیق تبعیض علیه زنان است. مزاحمت جنسی اغلب موجب ترس زنان و کودکان از حضور در جامعه به واسطه حس ناامنی ناشی از آن میشود. مزاحمت جنسی به دو نوع فیزیکی و غیرفیزیکی قابل تفکیک هست، در مزاحمت‌های جنسی با چهار تقسیم بندی مواجه هستیم، مزاحمت‌ها بسته به نوع رفتار مهاجم به دو دسته فیزیکی و غیرفیزیکی تقسیم می‌شوند. همچنین مزاحمت از منظر نوع تعامل با قربانی در دو دسته مزاحمت غافلگیرانه و مزاحمت مستمر قابل تصور هستند.

بند اول- مزاحمت فیزیکی

 مزاحمت‌های فیزیکی در غالب در آغوش گرفتن، بوسیدن، لمس کردن، عدم رعایت فاصله متعارف وغیره متبلور می‌شوند. «مزاحمت‌های مستمر» در یک رابطه حرفه‌ای معمولاً توسط کارفرمایان صورت گرفته و موجب آزار روحی و روانی فرد می‌گردد. «مزاحمت غافلگیرانه فیزیکی» بیشتر در محیط‌های دانشگاهی مشاهده می‌شوند، در آغوش گرفتن نوعی از این  آزار جنسی هست که غالباً در محیط‌های خلوت و به دور از چشم اغیار صورت می‌گیرد، در این نوع از مزاحمت، متجاوز اطمینان دارد که قربانی توان مقابله با وی را ندارد. دختران جوانی که برای گرفتن نمره به اتاق استاد دعوت می‌شوند و در یک حالت غافلگیرانه خود را در آغوش استاد می‌یابند، نمونه‌ای از قربانیان این نوع از مزاحمت‌ها هستند. قربانی اینگونه از تجاوزات نه تنها قدرت مخالفت ندارد، بلکه تا مدت‌ها با حس گناه روزهای خود را سپری می‌کند،. همچنین مزاحمت از نوع عدم رعایت فاصله مناسب، نمایانگر نوعی از «مزاحمت فیزیکی غیرکلامی» در محل کار می‌باشد. اینگونه از مزاحمت‌ها اغلب در صف عابربانک‌ها، نانوایی‌ها و همچنین در تاکسی و مترو و مراجعات افراد با اپراتورهای کامپیوتر به وفور قابل مشاهده هستند. نوعی از مزاحمت فیزیکی تحت عنوان لمس کردن وجود دارد، این نوع مزاحمت به صورت صریح و ضمنی قابل تصور است در نمونه ضمنی لمس کردن در قالب پرداخت وجه، کالا و یا هر شئی صورت می‌گیرد.

بند دوم- مزاحمت غیرفیزیکی

مزاحمت غیرفیزیکی بیشتر در قالب نگاه‌های آزاردهنده، الفاظ رکیک، تماس‌های مکرر تلفنی و غیره فرد قربانی را مورد تهاجم قرار می‌دهد؛ این نوع از مزاحمت، می‌تواند در محیط کار، دانشگاه و یا فضاهای عمومی همچون خیابان، پارک و یا مرکز خرید صورت ‌پذیرد. همانگونه که گفتیم یک مزاحمت جنسی در دو حالت غافل‌گیرانه و مستمر قابل تصور هست. در اغلب  مزاحمت‌های غافل‌گیرانه، عامل زیان برای قربانی فردی ناشناس می‌باشد؛ این نوع مزاحمت‌ها تحت عنوان «مزاحمت‌های خیابانی» نیز قابل دسته بندی هستند. ولی در نوع مزاحمت‌های مستمر یک نسبت آشنایی ناشی از رابطه‌کار، تحصیلی و یا فامیلی بین قربانی و متجاوز وجود دارد و همین امر قربانی را از بیان عدم رضایت نسبت به افعال وارد شده ناتوان می‌کند. همچنین نگاه‌های آزاردهنده به عنوان یکی از مصداق‌های «مزاحمت‌های غیرفیزیکی، غیرکلامی» و همچنین استفاده از الفاظ رکیک به عنوان «مزاحمت غیرفیزیکی، کلامی» قابل بررسی هستند. آزار جنسی در محیط کار از موضوعاتی است که سابقه تحقیقاتی زیادی در ایران نداشته و این امر در ده سال اخیر بیشتر مورد توجه محققان علوم اجتماعی قرار گرفته است.[1][1] صادقی فسائی، سهیلا، مهسا رجب لاریجانی. مطالعه جامعه شناختی آزار جنسی زنان در محیط کار. پژوهش زنان. پاییز1389. شماره 30. ص112


مسئولیت مدنی و قرارداد اجتماعی


ماجرای قرارداد اجتماعی ازآنجا شروع شد که افراد به‌دوراز اجتماع، در آزادی مطلق به سر می‌بردند و وقتی‌که قرار شد در کنار هم زندگی کنند، آزادی آن‌ها با امنیت دیگران تعارض پیدا کرد. پس تصمیم گرفتند آزادی خود را محدود کنند تا امنیتشان افزایش پیدا کند.

بنابراین در ابتدا مسئولیت محض بود[1] و برای دریافت خسارت نیازی به اثبات تقصیر نبود؛ اما به‌مرورزمان با این مشکل روبرو شدند که ایجاد خطر متقابل در اجتماع اجتناب‌ناپذیر است. اگر قرار باشد هر کس عملی به ضرر دیگری انجام داد، جبران کند، دیگر از آزادی اثری نمی‌ماند؛ به‌عنوان‌مثال شما اتومبیلی دارید و من از دود اتومبیل شما متضرر می‌شوم یا اینکه شما ساختمان بلند طبقه دارید و من از اینکه ساختمان شما جلوی دید اینجانب را می‌گیرد متضرر هستم، اصلاً شما از من زرنگ‌تر هستید و من به علت زرنگی شما دائم ضرر می‌کنم.[2] در این صورت عادلانه نیست که آزادی را به جهت جلوگیری از ورود ضرر به آحاد جامعه تا این حد محدود کنیم. از طرفی دیگر به وجود آمدن نظریه تقصیر[3] هم تا جایی جوابگوی نیازهای بشر بود که تمام انسان‌ها باهم برابر بودند.[4] وقتی‌که صنعت پیشرفت کرد، مردم در حالت نابرابر باهم قرار گرفتند؛ انسان‌ها برای اثبات تقصیر با افراد حرفه‌ای طرف بودند و توانایی مقابله با آن‌ها را نداشتند. درواقع نظریه تقصیر تمام نیازهای بشر از آزادی، امنیت و رفاه اجتماعی را برآورده نمی‌کرد، چراکه بعضی از ضررها بودند و باید جبران می‌شدند ولی یا مقصر نداشتند و یا اثبات تقصیر مشکل و در بسیاری از موارد محال بود.[5] مثلاً هواپیما سقوط می‌کند بعد من باید ثابت کنم که به دلیل تقصیر فلانی، هواپیما سقوط کرد و من مرده‌ام!؟! پس برای ایجاد رفاه عمومی و حفظ اموال مردم و برای پیشگیری از ایجاد خسارت و ایجاد ثروت در جامعه باید تعادلی بین افراد ایجاد می‌گردید؛ وظیفه ایجاد این تعادل بر مبنای حفظ امنیت افراد جامعه به عهده مسئولیت مدنی قرار گرفت.

 [1]Levmore, 1994,pp.67-80

[2] به نقل از کاتوزیان، ناصر. مسئولیت مدنی. تهران: مؤسسه انتشارات دانشگاه تهران. 1392، جلد اول، صفحه 172، شماره67:

«انسان باید فعال باشد، هر فعالیت خودبه‌خود برای او و دیگران ایجاد خطر می‌کند؛...» (ریپر، قاعده اخلاقی در تعهدات مدنی، ش121)

[3]طبق اين نظريه ارتکاب تقصير و خطا شرط اصلى مسئوليت مدنى است. به‌علاوه در بعضى از سيستم‌هاى حقوقى چنانچه عامل زيان داراى قوة تشخيص و تميز نبوده و قابليت انتساب تقصير نداشته باشد (مانند صغير غيرمميز و مجنون)، مسئوليت وجود نخواهد داشت تا خسارتى جبران شود. به‌طور کلى حسن اين نظريه آن است که هر کس را مسئول عواقب و پيامدهاى اعمال و رفتار خود مى‌داند و به مسئوليت جنبة شخصى مى‌دهد که خود موجب افزايش احتياط نزد افراد مى‌شود. در واقع اين نظريه تحت‌تأثير مسئوليت جزائى است و به‌طورى که مى‌دانيم در مسئوليت جزائى ارتکاب تقصير شرط اصلى مسئوليت فرد است. اما قبول اين نظريه، در شرايط زندگى پيچيدة کنونى، خالى از عيب و اشکال نيست و موجب مى‌شود که بسيارى از زيان‌ها بدون جبران بماند. به‌طور مثال اگر اتومبيلى‌ که در ساخت آن دقت و احتياط کافى به‌کار رفته است ناگهان منفجر شود و زيانى به ديگرى وارد کند يا اگر اتومبيلى نو يا راننده‌اى ماهر بر اثر بريدن ترمز يا عابرى تصادف کند و موجب صدمة بدن او شود، دارندة اتومبيل در سيستم حقوقى مبتنى بر نظرية تقصير مى‌تواند به استناد رعايت احتياط‌هاى لازم و معمول از مسئوليت مبرّا شود. در اين‌صورت اثبات تقصير عامل زيان و درخواست خسارت براى زيانديدگان مشکل خواهد بود. حال آنکه عدالت اجتماعى ايجاب مى‌کند که خسارت وارد به زيانديدگان بدون جبران نماند. به هر حال قبول نظرية تقصير در شرايط کار و فعاليت جوامع امروزى، براى حفظ نظم و رفع اختلافات و درمان دردها و مشکلات اجتماعى ناشى از حوادث و سوانح، کافى نخواهد بود. (جعفری‌تبار، حسن. مسئولیت مدنی سازندگان و فروشندگان کالا. تهران: نشردادگستر. 1375. صفحه31)

[4] کاتوزیان، ناصر. همان. ص 180

[5] جعفری‌تبار، حسن. مسئولیت مدنی سازندگان و فروشندگان کالا. تهران: نشردادگستر. 1375. صفحه 42


لایحه وکیل زوجه در دعوای طلاق از جانب شوهر

قسمتی از لایحه دفاعیه از موکلم (به عنوان وکیل زوجه در دعوای طلاق از جانب شوهر)
✔️زوجه در روزهای جوانی علی‌رغم مشکل عدم باروری زوج و علاقه شدید زوجه به داشتن فرزند از این مهم صرف‌نظر کرده است و حدود 14 سال از عمر و جوانی خویش را در منزل شوهر هزینه کرده است همان‌گونه که مستحضر هستید قانون به‌تنهایی قادر نیست مسائل پیچیده، مبهم و درعین‌حال دقیق میان زوجین را تحلیل و برای هر مورد نسخه‌ای مهیا سازد. میدانید که مَهر از تعریف و کارویژه اولیه خود فاصله گرفته است. درواقع مهر کار ویژه‌ای مانند بیمه پیداکرده است؛ و موجب ایجاد آرامش خاطر در زوجه می‌گردد، بدین نحو که در صورت درخواست طلاق از سوی زوج وی می‌تواند مبلغی را دریافت کند، تا هم درگذران زندگی خللی وارد نشود و هم خسارت ناشی از وقوع طلاق جبران شود. مهریه در حال حاضر نه به‌عنوان یک هدیه که ناشی از علاقه قلبی زوج به زوجه باشد بلکه وثیقه‌ای مالی است که علی‌الاصول با اکراه از سوی مرد و در بیشتر موارد به هنگام جدایی و به‌عنوان حربه‌ای در دست زوجه برای چانه‌زنی در زمان طلاق به‌حساب می‌آید.
✔️قاضی محترم مستحضر هستید که ازدواج شراکتی است و باهدف تولید و مصرف مشترک به وجود می‌آید اما سهم هرکدام از طرفین چه میزان است. اشرف م. فرصت بچه‌دار شدن را جهت ادامه زندگی مشترک ازدست‌داده است؛ و مقداری از هزینه‌های زندگی مشترک را به خواست و دستور شوهر تأمین کرده است تا جایی که زوجین حدود 13 سال در منزل زوجه زندگی مشترک خود را سپری کرده‌اند و زوج نه‌تنها در طول این مدت اجرت‌المثل ایام تصرف را به زوجه پرداخت نکرده بلکه در پرداخت نفقه و حقوق قانونی زوجه نیز کارشکنی کرده است. اما علی م. در ابتدا چیز زیادی را به‌عنوان آورده در این شراکت نیاورده است. حالا اگر علی، اشرف را طلاق دهد و یا ازدواج مجدد کند، اشرف م. که در پیشرفت زندگی کاری و اجتماعی علی سرمایه‌گذاری کرده است از منافع آن بهره‌ای نمی‌برد؛ درواقع در این پرونده فقط علی سود برده و زوجه ضرر کرده است. پس نتیجه این تعامل کارایی پارتویی نخواهد بود. بنا بر تحلیل اقتصادی زندگی مشترک زوجین، در این رابطه زوجه با وقوع طلاق متحمل دو نوع خسارت می‌شود: 1.هزینه فرصت 2. هزینه نمایندگی
✔️در این میان با توجه به فرهنگ غالب در محل زندگی زوجه، رها کردن ایشان پس از این همه سال و در حالی که جوانی و شادابی و همه آورده خود را در این شراکت هزینه کرده است و در صورت جدایی دیگر سرمایه‌ای برای جبران این خسارات ندارد؛ این امر مصداق بارز دارا شدن بلاجهت است. به واقع مسئولیت جبران این خسارت با کیست؟


لطفاً در زندگی عروس و داماد دخالت نکنید

در مورد اینکه دخالت والدین حین مشکلات عروس و دامادها لازم است یا نه باید گفت روانشناسان توصیه می‌کنند والدین، خود را در مشکلات و مسائل فرزندشان با همسرشان دخالت ندهند و بهترین كار این است كه آنها قوه تشخیص داشته باشند که آیا در حل این موضوع کمک‌کننده هستند یا خیر، مگر آنکه فرزندشان مشکل‌ساز باشد که در این صورت بهتر است که خود را درگیر قضیه كنند.

🔴در کل در زمینه بروز مشکلات اولویت مداخله با کسی است که برای زن و شوهر از جایگاه خوبی برخوردار باشد و هر دو طرف او را قبول داشته باشند. مثلا اگر هر دو، پدر داماد یا مادر عروس را قبول دارند فقط نظر او را بپرسند و اجازه دخالت را به دیگران ندهند.
🔴دختران و پسران جوانی که تشکیل زندگی مشترک می‌دهند باید بدانند که با پدر و مادر همسرشان هرقدر هم كه صمیمی باشند درنهایت آنها پدر و مادر طرف مقابل هستند و اگر مشکلی پیش بیاید در انتها والدین حق را به فرزند خودشان می‌دهند. بهترین نوع تعامل تازه عروس با خانواده شوهر و تازه داماد با خانواده همسرش، حفظ احترام و فاصله‌ها، احترام گذاشتن به اصول ارتباطی و پرهیز از صمیمی شدن بیش از اندازه است. زوج‌های جوان با خانواده‌های همسرشان باید یک رابطه رسمی و صمیمی داشته باشند که بهترین شیوه تعامل و برخورد بین آنان در ابتدای زندگی زناشویی است به‌خصوص در دو سال اول زندگی.
✔️این را باید دانست که مسئولیت دخالت هر کدام از خانواده‌ها در زندگی مشترك یك زوج برعهده فرزندشان است. بهترین حالت این است که زن و شوهر اجازه دخالت به والدین خود ندهند و هرگونه صحبت و مسئله را بین خودشان حل كنند. راهکار من به عنوان یک مشاور حقوقی این است که در دوران آشنایی برای آنکه زن و شوهر به‌راحتی از کنار دخالت‌ها و بدون هیچ‌گونه جروبحثی عبور كنند با یکدیگر در این مورد یک قرارداد بنویسند. همان​طور که در زمینه مهریه، مسکن و... صحبت می‌کنند و قرار می‌گذارند در این مورد هم خود دختر و پسر با یکدیگر صحبت کنند و قرار بگذارند و قرارداد تنظیم كنند.
@mrvakil.ir
برای دیدن کلیپ های زیبا و آموزشی بیشتر ↔️
@mrvakil.ir
_____________________________
#شهرزاد #آقای_وکیل #دخالت

آقای وکیل


زن پلاستیکی

✔️چنانچه موضوع ازدواج آسان در جامعه ما حل نشود، باید از عاقبت وسائلی چون زن مصنوعی، استفاده از فیلم های مبتذل و ده ها ابزار دیگر بیگانگان به عنوان تهدیدی برای تخریب بنیاد خانواده ترسید.
✔️زن مصنوعی که چینی‌ها د‌‌ر چند‌‌ سال اخیر ساخته اند‌‌ می‌تواند‌‌ هر کارى را براى صاحب خود‌‌ انجام د‌‌هد‌‌!
به گفته سازند‌‌گان این ربات های مبتذل و محصولات ضد‌‌بشر، زن مصنوعی جد‌‌ید‌‌ بر روبات های مشابه پیشین این امتیاز را د‌‌ارد‌‌ که تا ۹۹د‌‌رصد‌‌ شبیه زن‌های معمولی است و در رابطه جنسی به صورت حرفه ای عمل میکنند.
تصورش برای خیلی‌ها سخت و غیر قابل باور است ، تولید‌‌ زن مصنوعی که یک سایت چینی د‌‌ر مصاحبه ای با صاحب شرکت تولید‌‌ کنند‌‌ه این عروسک‌های انسان نما گفت:
هد‌‌ف ما سازند‌‌گان انسان مصنوعی کمک به جامعه بشری است، به‌خصوص جوانان بعضی کشورها که د‌‌ر محد‌‌ود‌‌یت به سر می‌برند‌‌!
این محصول ضد‌‌ انسانی که مخرب فکر و اخلاق جوانان د‌‌ر هر کشوری است با قیمت بسیار ارزان د‌‌ر د‌‌سترس مرد‌‌م است.
این محصولات در برخی کشورهای اسلامی باعث شده است که کانون گرم خانواده ها از هم پاشیده شود و روابط گرم خانوادگی از بین برود و باعث شود ارزش انسان ها از بین برود.
با این حال محصول جدید چین آن گونه که در مجله "سیدتی” چاپ امارات منعکس شده است، موافقان و مخالفان تندى دارد. در گزارش منتشر شده در این مجله ى زنانه، نظر ۱۰۰ نفر از مخالفان و موافقان ساخت زن مصنوعی آمده است. اغلب مصاحبه شوندگان، بویژه زنان بر مخالفت با خرید آن تاکید کرده اند.
یک متخصص بهداشت روانی نیز با ابراز نگرانی از ورود چنین تولیدی به بازار، از کشورهای اسلامی و عربی خواست به مشکلات جوانان رسیدگی کنند، در غیر این صورت این کشورها شاهد پدیده ای به نام زن مصنوعی خواهند بود.
@mrvakil.ir
#زن_پلاستیکی #زن_مصنوعی #رباط_جنسی #باربی
https://www.instagram.com/p/BOl72lpBosn/


می توان ربا (پول نزولی) را پس گرفت

می توان ربا (پول نزولی) را پس گرفت
ربا دهنده و گيرنده به 6 ماه تا 3 سال حبس محکوم مي‌شوند چه ربا دهنده و چه گيرنده و نيز شخصي که واسطه عمل رباست مجرم محسوب مي‌شوند و هر يک به شش ماه تا سه سال حبس و تا 74 ضربه شلاق و نيز جزاي نقدي معادل مال مورد ربا محکوم مي شوند و همچنين ربا گيرنده بايد مبلغ اضافه را به ربا دهنده بازگرداند...
ربا دهنده می تواند تحت شرایطی از مجازات معاف شود و در هر صورت مبلغ اضافه به وی برگردانده می شود.
↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️ موسسه حقوقی و داوری آقای وکیل
ارائه مطالب حقوقی ضروری و مفید به وسیله فیلم و طنز
مشاوره حقوقی و قبول وکالت در دعاوی حقوقی و کیفری
انجام داوری و تنظیم قرارداد
۰۹۱۲۰۱۸۱۶۷۸
@mrvakil.ir
⚊⚊⚊⚊⚊⚊⚊⚊⚊⚊⚊⚊⚊⚊⚊⚊⚊⚊
#ربا #مدینه #افلاطون #نزول #سود #آقای_وکیل
https://www.instagram.com/p/BOfF_BwBO36/


قلی خان، دزد بود، خان نبود!

قلی خان، دزد بود، خان نبود!
《وقتی جوون بود به خودش گفت ببینم می تونی یه تنه هزار تا قافله رو لخت کنی ...
با همین یه حرف پای جونش وایساد و هزار تا قافله رو لخت کرد ...
آخر عمری پشت دستشو داغ زد و به خودش گفت هزار تات تموم شد! حالا ببینم عُرضه شو داری، تنهایی، یه قافله رو سالم برسونی مقصد ؟ ...
نشد ... نشد ... نتونست و مشغول ذمّه خودش شد ...
تقاص از این بدتر ؟! 》
✔️دزدم دزدای قدیم
❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌
↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️ موسسه حقوقی و داوری
آقای وکیل
ارائه مطالب حقوقی ضروری و مفید به وسیله فیلم و طنز
مشاوره حقوقی و قبول وکالت در دعاوی حقوقی و کیفری
انجام داوری و تنظیم قرارداد
۰۹۱۲۰۱۸۱۶۷۸
🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩
#دزد #قلی_خان #روزی_روزگاری #دیالوگ #سکانس #فیلم #آقای_وکیل #حقوق #دادگاه
https://www.instagram.com/p/BOb7Vx9hacd/


اولیاء دم باید برای اعدام قاتل پول بپردازند

#پول_خون
❌اولیاء دم باید برای اعدام قاتل پول بپردازند:
۱- در صورتی که بعضی از اولیاء دم نخواهند قصاص بکنند و بخواهند دیه بگیرند یا بعضی صغیر و بعضی دیگر کبیر باشند و چونکه قصاص یا مصالحه به مقدار دیه یا بیشتر حق همه اولیاء دم است، در صورتیکه بعضی از اولیاء، تقاضای قصاص کنند باید سهم دیه ی اولیاء دم دیگر را، بپردازند یا اگر اولیائی دم که کبیر هستند تقاضای قصاص کنند باید سهم صغیر را دیه حساب کرده و به حسابی که دادگستری به همین منظور افتتاح کرده واریز نمایند تا بعد از اینکه اولیاء دم صغیر به سن قانونی رسیدند، اگر تقاضای دیه داشته باشند به آنها پرداخت نمایند. پس این پول گرفتن از اولیاء دم بخاطر رعایت حق دیگر اولیاء یا ولی دم صغیر است و در این قسم دیه به اولیای قاتل پرداخت نمی شود و اصلا این دیه مقتول است نه دیه قاتل.
۲- در صورتی که مقتول یک نفر است ولی قاتل بیش از یک نفر باشد که در این صورت اگر قاتلین دو نفر باشند و اولیاء دم خواستار قصاص هر دو نفر باشند باید به اولیاء دم هر کدام از قاتلین نصف دیه یک انسان را بپردازند تا عدالت برقرار شود زیرا مقتول یک نفر بوده و الان که دو نفر قصاص می شوند باید دیه یک نفر اضافه پرداخت شود.
۳- در صورتی که قاتل مرد و مقتول زن باشد چون که دیه زن نصف دیه مرد است بنابراین اگر اولیاء دم بخواهند قاتل را اعدام نمایند باید نصف دیه مرد را به خانواده اش بپردازند.
✔️ملاحظه می شود که تنها در این سه مورد است که اولیاء دم باید پول پرداخت کنند، اینهم برای رعایت حق و عدل است و کاملاً منطقی می باشد، اما در سایر موارد قصاص، اجرای حکم قصاص نیاز به پرداخت پول (دیه) نمی باشد.
🔴قتل يكي از گناهان كبيره محسوب مي‌شود و در شرع حرام شناخته شده و مرتكبان آن مستوجب مجازات هستند در عين حال صاحبان خون يا اوليا دم به عفو و بخشش نيز سفارش شده‌اند. قتل عمد موجب قصاص است ولي با رضايت ولي دم قاتل قصاص نمي‌شود و با موافقت قاتل قصاص تبديل به ديه مي‌شود.
❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌
↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️↔️ موسسه حقوقی و داوری
آقای وکیل
ارائه مطالب حقوقی ضروری و مفید به وسیله فیلم و طنز
مشاوره حقوقی و قبول وکالت در دعاوی حقوقی و کیفری
انجام داوری و تنظیم قرارداد
۰۹۱۲۰۱۸۱۶۷۸
شیراز، خ معالی آباد، ساختمان یاقوت، ط۷، واحد۲۸
🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩🚩


مرکز تخصصی پیگیری پرونده های حقوقی - کیفری - داوری و تنظیم انواع قراردادهای تجاری و مدنی - تنظیم لایحه دفاعیه - وکالت و ارائه مشاوره حقوقی در شیراز تلفن: 32302629 فکس:32350997 دفتر مرکزی: چهارراه پارامونت(۱۵خرداد)، مجتمع تجاری اداری خلیج فارس، طبقه اول اداری، واحد ۵ - دفتر وکالت محمدهادی معماری محمدهادی معماری: ۰۹۱۲۰۱۸۱۶۷۸
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به آقای وکیل شیراز است. || طراح قالب avazak.ir