close
تبلیغات در اینترنت
آقای وکیل شیراز - مطالب ارسال شده توسط admin

وکیل شیراز


محمد هادی معماری

وکیل پایه یک دادگستری در شیراز

دکتری حقوق

دانش آموخته دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران

 • سه سال سابقه وکالت در شهر تهران
 • متخصص در تنظیم قراردادها و دعاوی مربوط به تعهدات
 • عضو داوران شناسه دار قوه قضائیه
 • عضو فعال بنیاد آیین دادرسی مدنی ایران
 • عضو هیئت مدیره و رئیس هیئت مدیره سه موسسه و شرکت تجاری فعال در شهر شیراز
 • محقق و مولف حقوقی
 • موسس و مدیر عامل موسسه حقوقی آقای وکیل
 • رتبه یک آزمون داوری قوه قضائیه استان فارس
 • رتبه ۵ آزمون دکتری حقوق خصوصی
 • رتبه ۲۰ کانون وکلای تهران
 • رتبه ۱۰ ارشد دانشگاه تهران
تماس:
شیراز، چهارراه پارامونت، مجتمع تجاری اداری خلیج فارس، واحد۵ اداری
۳۲۳۰۲۶۲۹
۳۲۳۵۰۹۹۷
۰۹۱۲۰۱۸۱۶۷۸
 

به اینستاگرام آقای وکیل بپیوندید و از خدمات حقوقی رایگان بهره مند شوید


 

 

اینستگرام آقای وکیل

تفاوت مراجعه به آقای وکیل با مراجعه به وکلای دادگستری چیست؟(چرا باید به آقای وکیل مراجعه کنیم؟) (سه دلیل برای اینکه باید به آقای وکیل مراجعه کنید: )

1.       لزوماً هر وکیل خوبی برای هر پرونده‌ای خوب نیست:

 درواقع وکلا چه ازنظر علمی و چه ازنظر شخصیتی دارای خصوصیات متفاوتی هستند؛ لذا یک وکیل نمی‌تواند در هر پرونده‌ای با هر موضوعی موفق باشد. پس برای اینکه بتوانید وکیل خوبی برای پرونده خودتان پیدا کنید باید روزها، هفته‌ها و حتی ماه‌های زیادی را جهت پیدا کردن وکیل مناسب صرف کنید، و بازهم با توجه به اطلاعات محدودی که درزمینة حقوقی دارید چیزی جز سردرگمی نصیب شما نخواهد شد.

آقای وکیل با توجه به شناخت نسبت به مسائل حقوقی و تخصص وکلای همکار، وکیل مناسب را جهت پیگیری امور شما انتخاب و شمارا در این راه حمایت و نسبت به پیگیری امور اقدام می‌کند.

2.       از وکیلتان ناراضی هستید:

در بسیاری از موارد وقتی شما به وکیلی اعتماد کرده و آبرو و اعتبار و مال خویش را به تخصص او گره می‌زنید، از این امر پشیمان می‌شوید. مثلاً به این نتیجه می‌رسید که وکیل به‌اندازه کافی برای شما تلاش نمی‌کند یا از پس طرف مقابل برنیامده و مدام تسلیم خواسته‌های او می‌شود و گاهی اوقات نیز بین شما و وکیلتان بر سر مسائل و مشکلات اختلاف حاصل می‌شود. در این موارد شما دو راهکار بیشتر ندارید: 1.یا اینکه این وضعیت را تحمل‌کنید و دم برنیاورید. 2. یا اینکه وکیل خویش را عزل و با پرداخت حق‌الوکاله مجدد وکیل دیگری را جایگزین آن کنید؛ که در این حالت شما برای یک کار متحمل پرداخت دو هزینه شده‌اید.

آقای وکیل هر زمان که متوجه شود وکیل شما توانایی لازم جهت ادامه پرونده را به هر دلیل ندارد یا اینکه نیاز به همراهی وکیل دیگری جهت به پایان رسانیدن پرونده هست. بدون اینکه لازم باشد هزینه‌ای توسط شما پرداخت شود، وکیل سابق را عزل و وکیل دیگری را به محکمه معرفی می‌نماید. لذا اگر وکیل شما پاسخگوی نیازهای شما نباشد موسسه موظف به تغییر وکیل و یا اضافه کردن وکیل جدید است.

3.       وکیلم جواب تماس من را نمی‌دهد:

وکلایی که به روش سنتی فعالیت می‌کنند معمولاً فاقد دفتر فعال و منشی تمام‌وقت هستند، عرف چنین وکلایی این هست که معمولاً سه روز در هفته آن‌هم بعدازظهرها را در دفتر خود حضور دارند. این در حالی هست که معمولاً در طول روز در جلسات دادگاه حضورداشته و قادر به پاسخگویی به تماس‌های موکلین خویش نیستند.

موسسه حقوقی آقای وکیل با کادر تمام‌وقت در کلیه ساعات اداری پاسخگوی مراجعه‌کنندگان بوده و پل ارتباطی خوبی رابین وکیل و موکل ایجاد می‌نماید. همچنین آقای وکیل با استفاده از سیستم‌های نوین کامپیوتری ارتباط کامل شمارا نسبت به تغییرات و اقدامات ایجادشده در پرونده‌تان فراهم کرده و شمارا از اقدامات صورت گرفته بر روی پرونده، مطلع می‌نماید.

 


خدمات آقای وکیل:

1.       ارائه مشاوره حضوری و تلفنی

2.       برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های حقوقی

3.       ارائه مقالات و مطالب حقوقی

4.       پشتیبانی از وکلا و موکلان جهت دستیابی به محیطی ایمن و دوستانه در راستای احقاق حق و عدالت قضایی شفاف‌تر

5.       قبول پرونده‌های حقوقی، کیفری، ثبتی و...

6.       خدمات قرارداد نویسی و آموزش در این زمینه

7.       همراهی موکل در جلسات و ارائه مشاوره

تعرفه خدمات یادشده بدین شرح می‌باشد:


مشاوره حقوقی آنلاین ۲۴ ساعته


جواب به سوالات حقوقی در واتس آپ آقای وکیل:

۰۹۱۲۰۱۸۱۶۷۸

لطفاً سوال خود را با رعایت مقررات ذیل ارسال کنید:

۲. لطفاً سوال را واضح و کوتاه بیان کنید.

۳. لطفاً همه سوالات را اول بپرسید و بعد از دریافت پاسخ، سوال جدید مطرح نکنید.

۴. لطفاً از سر کنجکاوی سوال نپرسید خدمات ما برای حل مشکلات پرونده های قضایی است نه برای سرگرمی.

۵. لطفا در صورتی که در استان فارس و شهر شیراز پرونده دارید، مسئله را مطرح کنید و در موارد دیگر با وکلای شهر خودتان مشورت کنید.

متشکرم


ورود موجر ممنوع

 

وکیل سرقفلی شیراز

سلام

در بسیاری از موارد در مدت اجاره، صاحب خانه به قصد فروش منزل با مستاجر تماس گرفته و درخواست بازدید از منزل را دارد. این موارد هر چند که معمولاً با رضایت مستاجر صورت می‌پذیرد لیکن از نظر قانونی مستاجر هیچ الزامی به موافقت ندارد. مگر اینکه در قرارداد اجاره شرط شده باشد. لذا اگر صاحب‌خانه هستید و قصد فروش منزل را دارید حتماً در قرارداد خود این شرط را بنویسید: 《مستاجر مکلف است هر زمان که صاحب‌خانه قصد انتقال مورد اجاره را داشته باشد؛ به خریداران اجازه ورود دهد و هیچ مانعی برای بازدید از منزل ایجاد نکند. تخلف از این ماده مستلزم پرداخت مبلغ..... تومان بابت هر بار ممانعت خواهد بود》


مسئولیت پیش قراردادی وکیل دادگستری


چکیده

وکالت دادگستری ماهیتی قراردادی دارد، لذا دوران مذاکرات بین وکیل و موکل تا رسیدن به نتیجه نهایی که منتهی به قبول وکالت از جانب وکیل و به صورت متقابل اعطای نیابت از جانب موکل می‌گردد را باید دوران پیش‌قراردادی نام‌گذاری کرد. تصور اولیه این هست: تا زمانی که طرفین به توافق نهایی نرسیده‌اند، عقدی محقق نشده و آثاری بر آن مترتب نیست. در حالی که ممکن است در این دوران طرفین به اعتماد رسیدن به نتیجه مطلوب و انعقاد قرارداد احتمالی، اقداماتی را به انجام رسانیده باشند و یا فرصت‌هایی را از دست بدهند که در صورت عدم وجود این تصور، هیچ‌گاه چنین هزینه‌ای را متقبل نمی‌شدند. حال اگر یکی از طرفین پس از پایان مذاکرات بر خلاف تمایلاتی که نسبت به انعقاد قرارداد از خود نشان داده، از ادامه راه منصرف شود و از این جهت زیانی به طرف مقابل وارد آید، طرف زیان دیده حق دارد به وارد کننده زیان رجوع نماید و خواستار جبران خسارت وارده گردد. از این رو در این مقاله قصد داریم دوران پیش قراردادی در عقد وکالت دادگستری و مسئولیت ناشی از مذاکرات مقدماتی را بررسی و تمایز آن را با ارائه خدمات اولیه ای همچون مشاوره و ارائه راهکار حقوقی تعیین نمائیم و نهایتاً مسئولیت وکیل دادگستری در دوران پیش قراردادی و مبنای آن را مورد واکاوی قرار می‌دهیم.

واژگان کلیدی:

مسئولیت وکیل دادگستری، مسئولیت پیش قراردادی، حسن نیت، دوران مذاکرات، اعمال نفوذ ناروا، مسئولیت انتظامی

دانلود مقاله

 نقد حقوقی عرق سرد

ماجرای فیلم عرق سرد به کارگردانی سهیل بیرقی:

کاپیتان تیم ملی فوتسال بانوان هنگام خروج از کشور، متوجه میشود که توسط شوهرش ممنوع الخروج شده است. روند فیلم در ابتدا کاملا مثبت و در حمایت از بانوان ورزشکاری است که به دلیل مخالفت همسرشان فرصت شرکت در مسابقات بین المللی را از دست می دهند. خانم زهره خسروی درنگاهی به فیلم ” عرق سرد ” می نویسد: {از نکات قابل تحسین آن، سکانس مربوط به دادگاه را به یاد می آورم جایی که زاویه دوربین و میزانسن فیلم طوریست که گویی مخاطب را با خود به درون دادگاه کشانده و از او میخواهد که از دید خود به قانون مورد بحث بپردازد، اگرچه این نما سه نفره است و بین گفتگوی شخصیتها گاهی صدای قاضی نیز به گوش میرسد اما جایگاه مخاطب در این نما به شیوه ای ماهرانه محفوظ است و این مساله با توجه به فضای فیلم، نکته مثبت کارگردانی به شمار می آید.}

❌این در حالیست که از نظر حقوقی این سکانس بی ارزش ترین قسمت فیلم مورد نظر است: متاسفانه نگاهی که سالهاست هنرمندان و فیلمسازان جهت جلب نظر مخاطبین به دنبال آن هستند؛ تخریب قانون جاری کشور است. بدون آنکه توجه داشته باشند اشکال اصلی در قانون نیست بلکه در اجرای قانون است. در سکانس مربوط به دادگاه، شوهر صراحتاً در جواب به قاضی که از او می پرسد به چه دلیل اجازه شرکت در مسابقات بین‌المللی را به همسرتان نمیدهید؟ می‌گوید: دلم میخواهد و این حق من است. قاضی که ظاهراً قصد دارد وی را از این اقدام منصرف کند، نهایتاً قانون را به عنوان مانعی جهت اجرای عدالت مورد هدف قرار میدهد. این در حالی است که اصل ۴۰ قانون اساسی صراحتاً بیان می‌کند: {هیچکس نمی تواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیر یا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد.} لذا این فیلم می توانست زیباتر باشد اگر، فیلمساز با جلب نظر کارشناسان حقوقی و با استفاده از نمایش هنرمندانه یک وکیل مقتدر، دلسوز و آگاه، همانند آنچه که سال ها قبل نقش آفرینی آن را توسط خسرو شکیبایی در سریال خانه سبز دیدیم و در مقابل او، یک قاضی شجاع و جویای عدالت؛ فیلم را با یک پایان خوب خاتمه می داد. بلکه می توانست از این طریق، فریاد حقوقدانان عدالت محور، که سالهاست در خصوص اینگونه خشک مغزی‌ها و رویه‌های غلط، قلمفرسایی کرده‌اند را به گوش جاهلان برساند.


بدحجابی جرم نیست

بد حجابی جرم نیست.

در قانون سابق (مصوب 1365) عنوان شده بود:

کسانی‌که در انظار عمومی وضع پوشیدن لباس و آرایش آنان خلاف شرع و یا موجب ترویج فساد و یا هتک عفت عمومی باشد؛ توقیف و خارج از نوبت در دادگاه صالح محاکمه و حسب مورد به یکی از مجازات های مذکور در ماده 2 محکوم می گردند.
لیکن در اصلاحات بعدی این ماده حذف و ماده ۶۳۸ و تبصره آن جایگزین آن شد.
تبصره ماده ۶۳۸ کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی با محدود کردن گستره قانون سابق فقط {بی‌حجابی} را جرم انگاری نموده و چنین عنوان میکند:
تبصره - زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر وانظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ده روز تا دو ماه ویا از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.
همانگونه که میدانید بی‌‌ حجابی به این معنی است که فردی حجاب لازم و واجب از نظر شرع مقدس را نداشته باشد که مصادیق آن مانند بدون روسری بودن یا برهنه بودن اعضای دیگر بدن او می‌باشد و بد حجابی یعنی اینکه کسی حجاب دارد ولی بصورت ناقص و به نحوی است که همین حجاب ظاهری را نیز برای تزیین خود بکار برده و روشن است که غالباً بی‌‌ حجابی بدتر از بد حجابی است.

به نظر می‌رسد با عنایت به اصول حقوقی همچون تفسیر قانون به نفع متهم، تفسیر مضیق قوانین جزایی و اصل برائت، نمی‌توان به استناد این ماده افراد بد حجاب را که عرفاً حجاب دارند مجازات نمود.


مال خری

خرید اموال مسروقه بدون علم و اطلاع از سرقتی بودن آن‌ها جرم هست!؟! بلی
با گسترش خریدهای اینترنتی شاهد گرفتار شدن افراد زیادی به اتهام خرید مال مسروقه هستیم.

قانون گذار در ماده ۶۶۲ قانون تعزیرات عنوان کرده است:

هرکس با علم واطلاع یا با وجود قرائن اطمینان آور به اینکه مال در نتیجه ارتکاب سرقت بدست آمده است، آن را به هر نحوی تحصیل یا مخفی یا قبول نماید یا مورد معامله قرار دهد به حبس از ششماه تا سه سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهدشد.
در صورتیکه متهم معامله اموال مسروقه را حرفه خود قرار داده باشد به حداکثر مجازات در این ماده محکوم می گردد.

 

هر چند که در ابتدای این مقرره از وجود عنصر (علم و اطلاع) سخن گفته شده است، لیکن در ادامه ماده با اضافه کردن عبارت (یا با وجود قرائن اطمینان‌آور) دایره این جرم را گسترش داده و دست قاضی را برای اعمال مجازات تا حد زیادی باز گذاشته است.
وجود امارات اطمینان آور حسب مورد و با توجه به وضعیت متهم می‌تواند متفاوت باشد:
خرید یک مال گران قیمت از یک دوره گرد یا معتاد، خرید مالی با قیمت بسیار نازل، خرید لوازم الکترونیکی، موبایل و جواهرات بدون کارتن و فاکتور؛ از مصادیق قرائن اطمینان‌آور هستند و می‌تواند موجب اعمال مجازات مال‌خری نسبت به خریدار گردد.

حق الوکاله پرونده کیفری با اتهام معامله و نگهداری اموال مسروقه بسته به ارزش مال، مرحله رسیدگی و قرار تامینی صادره بین دو تا ۱۶ میلیون تومان می‌باشد.


شرب خمر قابل اثبات نیست

 

آیا شرب خمر و مصرف مسکر (مشروبات الکلی) با تست الکل قابل اثبات هست؟
خیر!؟!

مجازات اصلی مصرف مسکر یا شرب خمر ۸۰ ضربه شلاق حدی هست.
طبق قانون جهت اثبات این عمل نیاز هست که مرتکب ۲بار نزد قاضی اقرار کند.
عده‌ای بر این باور هستند که اگر آزمایش تست الکل مثبت باشد، و بتواند برای قاضی ایجاد علم کند، برای اجرای مجازات کافی است. لیکن این نظر با توجه به رویه سهل گیرانه قانون‌گذار در حدود الهی و با توجه به سابقه فقهی آن در حقوق اسلام، نمی‌تواند صحیح باشد.
همچنین در ماده ۲۱۸ قانون مجازات نیز آمده است:

در جرائم موجب حد هرگاه متهم ادعای فقدان علم یا قصد یا وجود یکی از موانع مسؤولیت کیفری را در زمان ارتکاب جرم نماید در صورتی که احتمال صدق گفتار وی داده شود و اگر ادعاء کند که اقرار او با تهدید و ارعاب یا شکنجه گرفته شده است ادعای مذکور بدون نیاز به بینه و سوگند پذیرفته می شود.

لذا باید گفت که در جرم شرب خمر که قاعدتاً جرمی شخصی و فاقد شاکی خصوصی هست، انجام ۲بار اقرار صریح متهم نزد قاضی و عدم ادعای وی مبنی بر عدم علم یا قصد (با فرض صدق گفتار) یا ادعای اخذ اقرار با ارعاب و تهدید(بدون نیاز به بینه) تا مرحله قطعیت حکم، موضوعیت دارد و مثبت بودن آزمایش تست الکل تنها می‌تواند موجب اعمال جرایم و مجازات‌های تعزیری همچون رانندگی در حال مستی و تظاهر به فعل حرام گردد.

 

 


رفع سوء پیشینه کیفری

سابقه کیفری یا سوء پیشینه دارای دو اثر می‌باشد:

اول اینکه حسب درجه مجازات اصلی بین ۲ تا ۷ سال فرد را از حقوق اجتماعی مانند تاسیس شرکت، استخدام در ادارات و دستگاه‌های دولتی و شغل‌های خاصی مثل وکالت و سردفتری و... محروم میکند.

دومین اثر داشتن سابقه کیفری، تشدید مجازات در صورت تکرار جرم و عدم امکان استفاده از مزایایی مثل تعلیق مجازات، تخفیف و... هست.

اما نکته‌ای که غالب افراد از آن بی اطلاع هستند، مربوط به شرایط درج سابقه یا رفع اثر از آن هست:

1.بازداشت موقت، حبس بدلیل عدم پرداخت بدهی، احضار به دادسرا به عنوان متهم، شکایت حقوقی یا کیفری تحت هر عنوانی، تشکیل پرونده در کلانتری و... در پیشینه کیفری افراد درج نمی‌شوند.

۲. تنها در جرایم عمدی در صورت محکومیت قطعی به مجازات بیش از ۲سال حبس جزو سوابق کیفری محسوب می‌شود.

نکته!؟! جرایم عمدی با مجازات بیش از ۶ ماه تا ۲ سال موجب محرومیت از حقوق اجتماعی نیست لیکن از موارد تشدید مجازات در صورت تکرار جرم هستند.
۳. در جرایم قابل گذشت در صورت اخذ رضایت شاکی، دیگر در سابقه کیفری درج نمی‌شوند.
۴. پس از آزادی از زندان یا پایان مدت محکومیت با گذشت مواعد زیر سابقه کیفری از بین میرود:

الف. حبس بیش از ۲ سال تا ۵ سال با گذشت ۲سال از اجرای مجازات سابقه بی اثر می‌شود.
ب. حبس بیش از ۵ تا ۱۰ سال با گذشت ۳ سال
ج. مجازات‌های قطع عضو و اعدام و حبس های بیش از ۱۰ سال با گذشت ۷ سال
نکته!؟!

پس از گذشت مدت زمان‌های پیش گفته در هیچ یک از استعلامات مربوط به گواهی عدم سوء پیشینه چیزی مبنی بر وجود سابقه درج نخواهد شد؛ لیکن در استعلاماتی که از طریق مراجع قضایی اخذ می‌شود سابقه درج شده است لیکن آثار خود را در محرومیت متهم جهت استفاده از مزایای قانونی همچون تعلیق مجازات و... را از دست داده است.


شکایت کیفری یا حقوقی

چگونگی تبدیل پرونده کیفری و حقوقی:

در سال‌های قبل رسیدگی در دادگاه‌های حقوقی بسیار طولانی و زمان بر بود. یکی از مهم‌ترین دلایل این روند طولانی نحوه ابلاغ و عدم استفاده و گسترش سیستم‌های کامپیوتری بوده است. این روند در اجرای حکم نیز بی‌تاثیر نبود و بدلیل عدم پیشرفت در زمینه بانک اطلاعات املاک و اتصال بانک‌ها به سیستم یکپارچه، اجرای حکم نیز سال‌ها به طول می‌انجامید.
در مقابل پرونده‌های کیفری با سرعت منجر به صدور قرار جلب و در نتیجه ترس طرف مقابل و پرداخت حق می‌شد. به همین دلیل بیشتر افراد به دنبال راهی بودند تا بجای طرح دعوای حقوقی، پرونده را کیفری کنند و زودتر به نتیجه برسند.
اما این روزها روند برعکس شده است، تا جایی که بهتر هست پرونده‌هایی که جنبه کیفری دارند نیز از طریق حقوقی پیگیری شوند و نتیجه در رسیدگی‌های حقوقی مطلوب‌تر هست.
خوشبختانه در بیشتر مواقع، زیان دیده از جرم می‌تواند بدون توجه به جنبه عمومی جرم فقط ضرر و زیان خویش را از طریق حقوقی مطالبه کند. لذا سعی کنید تا حد امکان از مراجعه به دادسرا و تشکیل پرونده کیفری اجتناب کنید چرا که ضرر آن خیلی بیشتر از منفعت آن هست.
از طرفی طبق قوانین جدید بازداشت متهم بجز موارد خاص بسیار سخت هست و بیشتر جرایم نیز به سختی قابل اثبات هستند و موارد معافیت، تعلیق و تبدیل مجازات نیز گسترش پیدا کرده است.

 

در یک کلام دولت تمایلی به پر کردن زندان‌ها ندارد و مجرمین نیز مثل سابق از زندان نمی‌ترسند. تا جایی که پرداخت پول و مال، زجر آورتر از زندان رفتن هست.


جذب موکل2

یکی از مهم‌ترین مراحل کاری یک وکیل دادگستری، مذاکرات با مراجعه کننده، قبل از قبول وکالت هست. وکیل، پس از مراجعه موکل باید موارد ذیل را بررسی کند:

۱. مدارک و مستندات موکل را ارزیابی کنید: در بسیاری از موارد افراد فکر میکنند که اگر بتوانند، وکیلِ خود را فریب دهند، قاضی را فریب داده‌اند. در واقع خیلی از افراد تصور میکنند هرآنچه که وکیل به دادگاه بگوید، مورد قبول قاضی قرارخواهد گرفت. یک وکیل حرفه‌ای باید با زیرکی تمام حقیقت را کشف کند.

۲.بررسی کنید که آیا توانایی قبول پرونده مورد نظر را دارید؟

مقصود از توانایی، اعم است از توانایی علمی، داشتن وقت کافی برای پیگیری، داشتن علاقه به موضوع پرونده و... همچنین داشتن روحیه مشترک با موکل و توانایی ارتباط با وی، مخصوصاً در پرونده‌های پیچیده که ممکن هست سال‌ها طول بکشد از ضروریات وکالت هست.

۳.پس از این مرحله وکیل باید  بتواند مراجعه کننده را قانع کند که  توانایی انجام این کار را دارد:

در این مرحله وکیل با چالش‌ جدی مواجه هست، چرا که بدواً باید این اطمینان را به مخاطب بدهید که  توانمند هستید و در مقابل باید به مخاطب تفهیم کنید که تصميم گيرنده درپرونده مطروحه مقام قضايی می‌باشد و تعهدوكيل درمقابل موكل دفاع ازحقوق موكل درحدتوانايی علمی وفنی خويش است.

۴. صورتجلسه تنظیم کنید: در تمام مذاکراتی که با موکل دارید(قبل و بعد از قرارداد) صورتجلسه تنظیم کنید و از موکل امضاء بگیرید، افراد معمولاً فراموش‌کار هستند و صحبت‌های خود را انکار می‌کنند.

5. بابت حق‌الوکاله چک، سفته ویا ضامن بگیرید: رسم خیلی بدی هست که وکلا هیچ تضمینی برای دریافت اقساط حق‌الوکاله مطالبه نمی‌کنند. یک وکیل قبل از اینکه بتواند ازحق دیگران دفاع کند باید از تضییع حقوق خود پیشگیری کند.

6. در مقابل دریافت و تحویل اسناد و مدارک رسید بگیرید: مستند بودن مهمترین خصیصه یک وکیل دادگستری هست.

7.شروط زیر را در قرارداد وکالت بگنجانید:

صرف نظرازقدرت ياضعف ادله دعوي، نتيجه كاروطول مدت دادرسي وميزان هزينه هاي دادرسي قابل پيش بيني نمي‌باشد.

چنانچه ادعاي موكل ـ خواه درقالب يك دعواي كيفري يادرپاسخ و دفاع ازدعواي حقوقي ياكيفري ديگري ـ متضمن انتساب عملي به كسي باشد، وكيل احتمال طرح دعوي افتراءازجانب طرف مقابل درصورت عدم اثبات ادعا را به موكل اعلام كرده وازاين حيث مسئوليتي متوجه وكيل نيست.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#آقایوکیل #جذبموکل


تغییر در وصول مهریه

روزی روزگاری در میان مردم مرسوم بود که:مهریه را کی داده و کی گرفته استبعد از مدتی دیده شد که عده زیادی مهریه را میگیرند و طرف مقابل هم نمی‌تواند ندهد. در این دوره گفته می‌شد:مهریه را بگذار اجرا، سه سوت میندازنش زنداناما وضعیت این روزها کمی متفاوت هست؛ بعد از افزایش قیمت طلا و سکه و زیاد شدن زندانی‌های مهریه، قوه قضائیه تصمیم گرفته که شوهری که مهریه پرداخت نمی‌کند را زندانی نکند.

در نتیجه طرح دعوای مطالبه مهریه از طریق دادگاه سود زیادی برای خانم‌ها ندارد و فقط در صورت یافتن اموال زوج امکال وصول مهریه وجود دارد. در واقع حتی زمانی که زوج اقساط مهریه را پرداخت نکند، باز هم زندانی نمی‌شود؛ لذا توصیه ما به خانم‌ها این هست:

۱. تا اطلاع ثانوی پول خرج طرح دادخواست مطالبه مهریه نکنید و فقط به میزان اموال و دارایی زوج از طریق اجرای ثبت اقدام به توقیف اموال، ممنوع خروجی و توقیف حقوق نمائید.

۲. اگر قصد ازدواج دارید، مهریه خود را از اموال موجود زوج، مثل زمین، منزل مسکونی، خودرو و... قرار دهید تا با مشکلاتی مثل مستثنیات دین و ... برخورد نکنید.

۳. در زمان ازدواج وکالت در طلاق یا به اصطلاح (حق طلاق) را بدون احتیاج به اثبات هر شرطی و بدون نیاز به بخشش تمام مهریه از شوهر بگیرید.

۴. می‌توانید در زمان ازدواج شرط کنید که اگر زوج اقدام به طلاق زوجه نماید ملزم هست تا ۲۰سال ماهیانه مبلغ معینی به عنوان نفقه طبق ماده ۷۶۸ق.م به زوجه مطلقه پرداخت کند. این امر مانعی هست برای شوهری که جهت فرار از پرداخت نفقه، زن را طلاق میدهد.

۵. در عقد نکاح حق تعیین مسکن و حق تعیین مکان زندگی را برای خود اخذ کنید؛ در این حالت بهانه‌هایی که جهت صدور حکمِ الزام به تمکین و نهایتاً محرومیت زوجه از دریافت نفقه هست را از زوج میگیرید.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#آقای_وکیل #مهریه #طلاق


فسخ معامله خرید خودرو

قصد دارم در این پست نحوه فسخ معامله خودروی معیوب یا تصادفی را برای شما شرح بدهم.

اولین نکته‌ای که در زمان خرید خودرو باید در نظر داشته باشید این هست که حق فسخ ناشی از عیب خودرو را از خود ساقط نکنید.

معمولاً در قراردادهایی که توسط بنگاه‌دار نوشته می‌شود، شرطی وجود دارد تحت عنوان(طرفین کافه خیارات را از خود سلب و ساقط نمودند) یا (خریدار خیار عیب را ساقط کرد) یا (فروشنده از عیوب مبیع تبری جست) و... در صورتی که ذیل چنین شرط‌هایی را امضاء کرده باشید دیگر حق فسخ قرارداد را ندارید.

البته اگر قصد فروش خودرو دارید، به شما توصیه میکنم که حتماً شرط تبری از عیوب را در قرارداد بگنجانید.

حال اگر چنین شرطی در قرارداد وجود ندارد و پس از معامله متوجه شدید که خودرو دارای ایراد فنی هست یا اینکه رنگ شدگی دارد یا ضربه خورده و امثال اینها؛ باید فوراً اقدام کنید چرا که اعمال حق فسخ پس از علم به آن فوری هست و اگر تعلل کنید حق شما ساقط می‌شود.

پس اقدامات زیر را فوراً انجام دهید:

۱. ارسال اظهارنامه از طریق سایت (عدل ایران) یا دفاتر خدمات الکترونیک قضایی که در پست‌های قبل توضیح داده‌ام.

متن اظهارنامه به شرح ذیل هست:

{آقای/خانم (نام فروشنده) اینجانب....... که در تاریخ....... به موجب قرارداد بیع، خودرو شماره...... را از شما خریداری کرده‌ام. از آنجا که هم اکنون متوجه شدم که خودرو موصوف بدلیل........ معیوب می‌باشد. با اختیار حاصل از ماده ۴۲۲قانون مدنی، فسخ معامله را اعلام می‌کنم. لطفاً جهت استرداد ثمن و تحویل خودرو حداکثر ۴۸ساعت پس از ابلاغ اظهارنامه مراجعه نمایید؛ در غیر این صورت از طریق مراجع قضایی اقدام خواهم نمود. بدیهی است کلیه خسارات ناشی از عدم اقدام فوری، متوجه شخص جنابعالی خواهد بود.}

۲. از طریق مراجعه به دفاترخدمات قضایی درخواست تامین دلیل جهت کارشناسی خودرو را ثبت نمائید. تامین دلیل توسط شورای حل اختلاف صورت میگیرد و اگر پیگیر باشید نهایتاً بین سه روز تا یک هفته انجام می‌شود.

۳. پس از اتمام مهلت درج شده در اظهارنامه دادخواست اعلام فسخ معامله و مطالبه ثمن معامله را به صورت توامان تقدیم دادگاه نمائید.

نکات:

۱.قبل از ارسال اظهارنامه تمام جوانب را در نظر بگیرید.

۲.پس از آنکه دادگاه حکم اعلام فسخ معامله را صادر کند دیگر راه برگشتی وجود ندارد حتی اگر طرف مقابل ثمن را به شما پس ندهد.

۳.تا جایی که امکان دارد از فسخ معامله استفاده نکنید در بیشتر موارد اخذ ارش، یعنی تفاوت قیمت یا به عبارت بهتر کاهش ثمن، راهکار بهتری نسبت به فسخ معامله هست.

۴.جهت مطالبه ارش باید ابتدا تامین دلیل کنید.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678


شکایت توهین

تقریبا هیچ فردی وجود ندارد که در زندگی اش با توهین از سوی دیگران روبرو نشده باشد.اما بیشتر از خود توهین، آنچه اهمیت دارد واکنش ما در برابر رفتار افرادی است که به ما توهین می‌کنند.

طبق ماده ۶۰۸قانون مجازات اسلامی توهین به افراد از قبیل فحاشی واستعمال الفاظ رکیک جرم بوده و مرتکب به مجازات شلاق تا ۷۴ضربه و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

توهین به دو صورت حضوری و غیر حضوری قابل تقسیم هست. در توهین حضوری تنها راه اثبات جرم معرفی دو شاهد که ماجرا را دیده و الفاظ را شنیده‌اند می‌باشد، مگر اینکه خود متهم به این امر اقرار کند. همچنین صدا و تصویر ضبط شده  دلیل محسوب نمی‌شود مگر آنکه با توجه به اوضاع و احوال و سایر شرایط انتساب آن صدا یا تصویر به متهم محرز باشد.

اما در توهین غیر حضوری از طریق وسایل ارتباط الکترونیکی یا نامه، روزنامه و... اثبات جرم کمی راحت‌تر هست. البته باید توجه کرد که در توهین از طریق تلفن، فقط اس ام اس و پیام‌های متنی قابل بازیابی هستند و صدای مکالمات به هیچ وجه توسط مخابرات یا اپراتورهای تلفن ضبط نمی‌شوند.

برای طرح شکایت باید ابتدا از پیام‌های توهین آمیز اسکرین شات گرفته و به ضمیمه یک برگ شکوائیه، برگه ثنا، کپی کارت ملی و یک پوشه و گیره به دادسرای محل زندگیتان (در فرض توهین تلفنی) مراجعه و تشکیل پرونده دهید.

دادسرا در صورت نیاز دستور ارسال پرینت مکالمات و متن پیامک‌ها را به اپراتور تلفن همراه ارائه خواهد کرد.

همچنین در مواردی که توهین توسط شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام صورت میگیرد و متهم این امر را انکار میکند، با ارجاع امر به پلیس فتا و بررسی گوشی تلفن متهم این مسئله را بررسی خواهند کرد.

نمونه متن شکوائیه:

معاون محترم دادستان شیراز

با سلام و عرض احترام

اینجانب ........... در تاريخ....... در منزل خود به آدرس....... حضور داشتم که فردی به نام (مشتکی عنه) به نشاني......... که بدلیل مشکلات مالی با بنده اختلاف دارد اقدام به ارسال پیامک‌های توهین آمیز کرد و با بکار بردن الفاظ توهین آمیز، نسبت به اینجانب توهین وفحاشی نموده اند، با عنايت به ادله اينجانب كه عبارت از پرینت پیامک‌های ارسالی مي‌باشد، تعقيب و مجازات نامبرده به اتهام توهین  به استناد ماده ۶۰۸قانون مجازات اسلامي مورد استدعاست.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678


سلول خصوصی زن و شوهر

ملاقات زناشویی که در ایران ملاقات شرعی خوانده می‌شود، به معنی آن است که به زندانی اجازه داده شود با ملاقات‌کننده خود، که در بیش‌تر موارد همسر قانونی وی می‌باشد، در یک اتاق برای چند ساعت تنها باشند. در این حالت زندانی مجاز است با ملاقات‌کننده‌اش رابطه جنسی برقرار کند. یکی از سودمندی‌های این کار حفظ روابط خانوادگی و صمیمی زندانی و دادن توانایی بازگشت دوباره به جامعه به زندانی است. به علاوه این نوع ملاقات‌ها حکم جایزه‌ای را دارند که باعث می‌شوند خوش‌رفتاری زندانی افزایش پیدا کند. چنانچه زندانی رفتار ناشایستی داشته باشد این حق از وی سلب می‌گردد.

عموماً این گونه ملاقات‌ها در اتاق‌های ویژه این کار صورت می‌گیرند و حتی اقلامی همچون صابون، کاندم، ژل نرم‌کننده، ملحفه و حوله نیز در اختیار زندانی قرار داده می‌شود.

به گزارش خبر گزاری تسنیم نوع دیگری از ملاقات به نام ملاقات ویژه وجود دارد که به طور خاص به زندانیان متأهل اعطا می‌شود و آنها می‌توانند در صورت احراز شرایط، با همسران خود چند ساعت یا در مواقعی یک شبانه‌روز در سوئیت‌های خاص به سر ببرند.

این نوع ملاقات‌ها به لحاظ تأثیرات متعدد و مثبتی که در زندانی و همسر وی ایجاد می‌کند از سال‌ها پیش به یکی از سیاست‌های مسئولان در بسیاری از کشورها قرار گرفته است زیرا نقش چشمگیری در کاهش بروز رفتارهای منفی از سوی زندانی دارد که خبرگزاری تسنیم در چند گزارش مجزا به بررسی این موضوع پرداخته است.

#آقای_وکیل

#ملاقات_ویژه #ملاقات_شرعی #درحاشیه۲ #سلول_خصوصی_زن_شوهر

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 09120181678

 

 

#آقای_وکیل #مجازات #جرم #جزا #حقوق #وکیل #حقوق_جزا #شیراز #مصاحبه #وکیل #قاضی #قضاوت #دادگاه #دادسرا #حقوق_خصوصی #حقوق_جزا  #قانون #قوه_قضائیه #ایران #زندان #حبس #کفالت #شلاق #بازپرس #دادیار #دادستان #مزاحمت_تلفنی #ملاقات_زندان


مجازات ترساندن دیگران

اگر شخصی، دیگری را بترساند و آن شخص در اثر ترس بی اختیار فرار کند یا بدون اختیار حرکتی از او سر بزند که موجب ایراد صدمه بر خودش یا دیگری گردد؛

ترساننده حسب مورد به قصاص و پرداخت دیه و حبس تعزیری محکوم خواهد شد.

همچنین طبق ۷۰۸ قانون مجازات اسلامی، ترس و غش، از موجبات پرداخت ارش(یا دیه) هم هست.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#آقای_وکیل #دیه #ترساندن #ترس #غش #طنز #ارش

 


ختنه کردن کودکان

 

جنایت ختنه کردن بر کودکان و مجازات آن در قانون:

طبق ماده ۳۲۰ قانون مجازات اسلامی، هرگاه ختنه کننده در اثر بریدن بیش از مقدار لازم موجب جنایت یا خسارت شود ضامن است:

گرچه ماهر بوده باشد.

از طرفی هرگاه آلت رجولیت مرد از محل ختنه گاه و یا بیشتر قطع شود. دیه کامل دارد و کمتر از ختنه گاه به نسبت مساحت ختنه گاه احتساب می گردد و به همان نسبت از دیه پرداخت خواهد شد.

هرگاه با یک ضربه تا ختنه گاه از بین برود و سپس مرتکب یا شخص دیگری باقیمانده یا قسمتی دیگر از اندام تناسلی را از بین ببرد، نسبت به ختنه گاه، دیه کامل و در مقدار بیشتر، ارش ثابت است.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 09120181678

 

 

#ختنه #مصادره #عطاران #رضاعطاران #آقایوکیل #سینما #سکانس_جنجالی #بخورش


روش های جذب موکل1

 

 

یکی از مهم‌ترین وظایف وکیل دادگستری، جذب موکل و کمک به او هست. لذا رعایت نکات زیر در برخورد با موکل توصیه می‌شود:

۱.رویکردی مناسب داشته باشید:

هر موکل منحصر به فرد و نیازمند روشی خاص جهت برقراری ارتباط است. هیچ دلیلی ندارد تصور کنید می توانید با تمامی موکلین به یک شیوه ارتباط برقرار نمایید. خود را در موقعیت موکل قرار دهید. بیان تجربه ای مشترک می تواند در این زمینه کارساز باشد.

۲سرعت و مسیردهی:

این شیوه تکنیکی بسیار مناسب برای موقعیت هایی است که موکل بیش از حد هیجان زده شده است. در این شرایط الگوی کلمات و لحن کلام شما می باید تلفیقی از شرایط اضطراری، اعتماد به نفس و نگرانی در رابطه با موقعیت به وجود آمده باشد که در نهایت منجر به قوت قلب موکل شود. حال رفته رفته آهنگ کلام و لحن خود را آهسته نمایید و خواهید دید که موکل از شما تبعیت کرده و آرامتر خواهد شد.

۳اجازه دهید تا موکل خود را تخلیه کند:

در مواجه با موکلین عصبانی اجازه دهید فریاد بکشند و به یاد داشته باشید که صحبت هایشان را قطع نکنید. در خلال فریادهایشان فکر خود را متمرکز نحوه رفع مشکل نمایید.

۴.تکرار کنید:

جملات و جزییات مهم صحبت های موکل خود را تکرار نمایید. با این عبارت آغاز کنید: ” بسیار خب، فرمودید که …” این شیوه موجب می شود موکل از توجه شما اطمینان حاصل نماید.

۵لحن:

تناژ صدای خود را تغییر دهید و از لحن یکنواخت در هنگام گفتگو بپرهیزید.

۶.مشکلات موکل را مشکلات خود بدانید:

خود را در موقعیت موکل قرار دهید و به ویژه در شرایطی که با شکایت مواجه می شوید، اجازه دهید موکل رابطه ای دو طرفه را حس کند. این موجب می شود موکل در موارد بعدی به شما مراجعه نماید.

۷.موارد را ازدید موکل بررسی کنید:

برای ایجاد همدلی بیشتر با موکل او را دوست نزدیک و یا یکی از اعضای خانواده تان تصور کنید. حال نسبت به حل مشکلاتش اقدام نمایید.

 

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 09120181678

#لاکچری #آقای_وکیل #روش_جذب_موکل #موکل #لاکچری_وکیل #کیفیت_عالی #پوریامظفری #پوریا_مظفری


مسئولیت پلیس

 

در دنیای امروز کمتر کسی هست که نداند پلیس دارای اختیارات نامحدود نبوده و در صورتی که از حدود وظایف خود پا را فراتر گذارد متخلف شناخته شده و حسب مورد مسئولیت کیفری، انتظامی و مدنی در انتظار اوست.

لیکن در مواردی كه ضابطين فعل مجازی انجام داده اند كه با واسطه موجب خسارت شده است؛ مانند تعقيب و گريز متهم فراری؛ به دليل اينكه در چنين مواردی مبناي مسئوليت مدنی قاعده تسبيب است و شرط لازم در تسبيب تقصير است به علت عدم تقصير، عهده دار مسئوليت نیستند. اگر علاوه بر فعل پليس، زيانديده يا شخص ديگري در حادثه زيانبار دخالت داشته باشد، تعيين مسئوليت با توجه به نقش هر كدام بر اساس قواعد مربوطه قابل بررسی، خواهد بود.

 

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 09120181678

 

#آقایوکیل #پلیس #تعقیبوگریز #انفجاراهواز


عدم تمکین پایان کار نیست

 

 

اختلافات خانوادگی معمولاً با مطالبه مهریه و نفقه شروع و با دعوای الزام به تمکین به نقطه عطف خود میرسد.

به طور کلی دو وضعیت را می‌توان تصور کرد، یا اینکه مرد توان پرداخت دیون مالی مثل مهریه و... را ندارد و با توجه به اینکه حکم جلب هم در مورد مهریه به سختی صادر می‌شود زن در برابر خواسته‌های زوج تسلیم شده و از حقوق مالی خود صرف نظر می‌کند و به اصطلاح مهر خود را حلال و جانش را آزاد می‌نماید.

یا اینکه زوج دارای اموال هست و جهت جلوگیری از توقیف آنها حاضر به همکاری با زن در زمینه طلاق توافقی و... می‌شود.

üاما مواردی هم وجود دارد که طرفین حاضر به گذشتن از حقوق خود نیستند و به همین دلیل سال‌ها در بلاتکلیفی به سر می‌برند. به عنوان مثال زن حاضر به بخشش مهریه نیست و در مقابل هم مرد اموالی برای توقیف کردن ندارد؛ زوج هم شرط رضایت به طلاق را بخشش مهریه قرار داده و کوتاه نمی‌آید و. . .

در فرض آخر، اگر مرد حکم عدم تمکین زن را گرفته باشد و در مقابل نیز کلیه مهریه زن قسط‌بندی شده باشد و هیچ دلیلی برای اثبات عسر و حرج زن وجود نداشته باشد، مرد می‌تواند از طلاق دادن زن برای مدت طولانی امتناع نماید.

در این صورت اگر زوجه بخواهد بدون اینکه مهریه خود را بذل کند طلاق بگیرد چه راهکاری وجود دارد؟
فراموش نکنید که حکم قطعی مبنی بر محکومیت زوجه به تمکین، منافی با وظایف قانونی شوهر نسبت به همسر خود نیست. به عبارت دیگر

(زن در هر زمان که اراده کند می‌تواند به محل اقامت زوج مراجعه کند و زوج تا زمانی که زن خود را طلاق نداده باشد حق ندارد از ورود زن به اقامتگاهش ممانعت کند)

لذا زن می‌تواند در هر زمان و ساعتی که اراده کند وارد منزل شوهر شده و هر زمان بخواهد خارج شود و اگر شوهر نسبت به رفت آمد بی موقع زوجه اعتراضی دارد تنها راه نجاتش طلاق دادن زوجه هست.

پس اگر شوهر حاضر به طلاق دادن نیست و دعوای ترک انفاق و مطالبه مهریه هم کار ساز نیست. دست بکار شوید و از راهکار آخر استفاده کنید، شاید جواب داد. . .

 

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 09120181678

 

 

#آقای_وکیل #نفقه #تمکین #خانواده #مهر_و_ماه


کاهش سن

 

یکی از مسائلی که بیشتر در بین بانوان رواج دارد، شایعه امکان کاهش سن شناسنامه توسط وکیل دادگستری می‌باشد.
باید توجه کنید که حق مراجعه به دادگستری جهت ارائه دادخواست ابطال شناسنامه و... به این معنی نیست که هر کس که تمایل داشته باشد می‌تواند سن شناسنامه‌ای خود را کاهش دهد و دلایلی مثل اینکه«همه می‌گویند که اصلاً به من نمی‌آید که سنم فلان باشد و...» اصلاً محکمه پسند نیستند.

تنها در موارد نادری سن واقعی فرد با سن شناسنامه‌ای متفاوت هست و در این موارد، دادگاه حکم به ابطال شناسنامه صادر خواهد کرد.

برای اثبات این موضوع علاوه بر مراجعه به مدارک تحصیلی، پرونده شما به پزشکی قانونی ارجاع می‌شود.
تعیین سن در پزشکی قانونی بر اساس بررسی دندانها، معمولاً تا سن ۱۷ سالگی به طور دقیق قابل انجام است و افرادی که کمتر از ۱۷ سال دارند را می توان از طریق بررسی دندان ها تعیین سن کرد.
پس از آن گرافی های استخوانی برای تعیین سن ملاک قرار می‌گیرد که البته این گرافی ها نیز حداکثر تا سن ۲۳ سالگی به عنوانی ملاکی برای تعیین سن قابل استناد است.

برای تعیین سن، فرد باید با در دست داشتن نامه مرجع قضایی به یکی از مراکز معاینات پزشکی قانونی مراجعه کند و البته در خصوص تعیین سن به استعلام مراجع ذیربط غیر قضایی نیز پاسخ داده می شود.

 

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 09120181678

 

 

@mrvakil.ir
#پزشکی_قانونی #تغییر_سن #شناسنامه #تشخیص#شهر_زیبا #شهرزیبا #آقای_وکیل #کاهش_سن#فیلم_ایرانی #سکانس #ترانه_علیدوستی#ترانه_علی_دوستی


جعل عناوین علمی

 

استفاده از عناوین علمی دکتر، مهندس و مانند اینها که شرایط اخذ آن مطابق قوانین و مقررات مربوط تعیین می گردد توسط هر فرد برای خود مستلزم داشتن مدرک معتبر از مراکز علمی و دانشگاهی داخلی و یا خارجی مورد تأئید رسمی وزارت خانه های علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌باشد. مرتکبین استفاده غیرمجاز از عناوین علمی مذکور به مجازات حبس ازسه ماه تا یک سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا شش میلیون ریال محکوم خواهد شد.
و در صورتکیه از این عمل خود سوءاستفاده کرده باشد به هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

 

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 09120181678

 

#آقای_وکیل #مرد_هزار_چهره #؟ #خخخخ#جعل_عنوان #قانون #جرم #مجازات #دکتر #سکانس#فیلم_ایرانی #مهران_مدیری


اختلافات بین همسایگان ناشی از تصرف در فضاهای مشاع و اختصاصی

 

غالباً در روابط بین همسایگان اختلافاتی ناشی از تصرف در فضاهای مشاع و اختصاصی و همچنین تخریب و تصرف در اموال یکدیگر بوجود می‌آیند که در بیشتر مواقع بدلیل عدم علم و آگاهی افراد از حقوق و تکالیف خود نسبت یکدیگر می‌باشددر اینگونه موارد دو روش شکایت وجود دارد:

1.شکایت کیفری به اتهام مزاحمت ملکی، تخریب، تصرف عدوانی و..‌. از طریق دادسرا که نتیجه آن می‌تواند صدور حکم محکومیت به حبس و... برای فرد متجاوز باشد. اما استفاده از این روش در همه موارد و برای همه افراد توصیه نمی‌شود. لذا روش دوم عبارت هست از 

2.طرح دادخواست حقوقی جهت رفع مزاحمت، ممانعت از حق، تصرف عدوانی، مطالبه اجرت‌المثل و... که نتیجه آن رسیدن به خواسته مطلوب بدون ایجاد دردسرهای کیفری برای خود و دیگران می‌باشد.

توصیه می‌شود قبل از هر اقدامی بدواً توسط شورای حل اختلاف محل و با ارجاع امر به کارشناس رسمی دادگستری از ذی‌حق بودن خود مطمئن و سپس اقدام به طرح شکایت کنید.

پس از آن جهت طرح دعوا با مدارک زیر به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنید:

1.پرونده تامین دلیل (در صورتی که قبلا توسط شورای حل اختلاف تامین دلیل کرده ای)

2.کارشناسی

3.مدرک مورد نیاز دیگر مثل استشهادیه یا معرفی دو شاهد و. . .

متن دادخواست:

ریاست محترم مجتمع قضایی (نام شهرستان محل وقوع ملک)

باسلام احتراماً به استحضار می رساند

نظر به اینکه اقدامات خوانده/ خواندگان در ملک مسکونی/ تجاری خود به نشانی ........... واقع در همسایگی ملک اینجانب به نشانی فوق جزء پلاک ثبتی ............./.............بخش شماره و نام شهرستان دایر بر ........ موجب بروز خسارت گردیده است فلذا با جلب کارشناسی ضمن صدور حکم به رفع مزاحمت، صدور حکم به محکومیت خوانده/ خواندگان به جبران خسارت وارده به اینجانب به میزان .......... ریال مستنداً به مواد 160 قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی و 331قانون مدنی به انضمام کلیه خسارات و هزینه دادرسی مورد استدعاست.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■
#طرح_معاضدت_تلفنی
#وکلا #معاضدت #وکیل_تلفنی #وکیل_آنلاین #وکیل_دادگستری#آقای_وکیل


نحوه بازجویی

 طبق قانون ماموران و ضابطان دادگستری در بازجویی‌ها حق اجبار یا اکراه متهم را ندارند و استفاده از کلمات موهن، طرح سؤالات تلقینی یا اغفال‌کننده و سؤالات خارج از موضوع اتهام ممنوع هست در صورتی که سوالات اینگونه مطرح شوند اظهارات متهم در پاسخ به چنین سؤالاتی و همچنین اظهاراتی که ناشی از اجبار یا اکراه است، معتبر نیست.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#آقای_وکیل #بازجویی #برره #مدیری #خنده #قانون#ایران #کیفری #خخخخ


گذشت شاکی

جرایم به دو دسته قابل گذشت و غیرقابل گذشت تقسیم می‌شوند:

جرایم قابل گذشت که تعداد کمتری از جرایم را تشکیل می‌دهند، جز با شکایت شاکی قابل پیگرد نیست و گذشت یا رضایت شاکی در هر مرحله از رسیدگی موجب رهایی متهم خواهد شد.

از طرفی در جرایم غیرقابل گذشت اصل بر تاثیر کم گذشت شاکی نسبت به وضعیت متهم هست؛ لیکن در صورتی که تا بعد از صدور کیفرخواست و قبل از ارسال پرونده به دادگاه، شاکی گذشت نماید و متهم نیز فاقد سابقه موثر کیفری باشد؛ دادستان می‌تواند از کیفرخواست عدول و تعقیب متهم را با رضایت وی از ۶ ماه تا ۲سال معلق نماید و در مقابل متهم را ملزم به انجام دستوراتی نماید.

همچنین اگر پس از صدور کیفرخواست تا زمان قطعی شدن رای دادگاه، شاکی گذشت نماید، دادگاه صادر کننده رای به درخواست محکوم، در رای قبلی تجدیدنظر و مجازات را تخفیف یا تبدیل می‌نماید.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#آقای_وکیل #گذشت_شاکی #شوخی_کردم#مهران_غفوریان


مخالفت پدر دختر


اگر پدر بدون دلیل موجه با نکاح دخترمخالفت کرد در حالیکه دختر به این نکاح تمایل دارد چه اتفاقی می افتد؟

ولایت چنین پدری ساقط می شود و دختر باید به دادگاه مراجعه کند و دادگاه تصمیم می گیرد که پدر چرا مخالفت می کند در قانون گذشته گفته شده بود که 15 روز به پدر مهلت داده می شود که به دادگاه بیاید و دلیلش را بگوید اما در قانون جدید مهلت 15 روز را برداشته اند.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

 

@mrvakil.ir
#اذن_ولی #ازدواج #شهرزاد #پدر #آقای_وکیل

 


آدم ربایی

استفاده از خودرو و یا موتور سیکلت جهت آدم ربایی از موجبات تشدید مجازات مجرم هست؛ لیکن هرگاه آدم‌ربا، پس از تحقق جرم آدم ربایی برای تغییر مکان، شخص ربوده شده را با وسیله نقلیه منتقل نماید مشمول تشدید مجازات جرم آدم ربایی قرار نخواهد گرفت.

لذا زمانی استفاده از خودرو یا موتور سیکلت از موجبات تشدید مجازات هست که عمل ربودن به وسیله خودرو صورت پذیرد و استفاده از وسیله نقلیه موتوری بعد از تسلط بر قربانی تاثیری بر نحوه مجازات مجرم ندارد.

 

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

 

#آدم_ربایی #آقای_وکیل#مشاوره_حقوقی #علی_صبوری #استند_آپ_کمدی#خندوانه


محدودیت پرداخت خسارت به خودروهای غیر متعارف

طبق بند ۳ و ۴ ماده ۸ قانون بیمه شخص ثالث، جبران خسارت مالی ناشی از حوادث رانندگی صرفا تا میزان خسارت متناظر وارد به گرانترین خودرو متعارف از طریق بیمه شخص ثالث و یا مقصر حادثه قابل جبران خواهد بود و منظور از خودرو متعارف خودرویی است که قیمت آن کمتر از پنجاه درصد سقف تعهدات بدنی که در ابتدای هر سال مشخص میشود، هست.

لذا در حال حاضر حداکثر خسارتی که مالک یک خودرو گران قیمت در تصادفات میتواند از مقصر حادثه بابت خسارت وارده مطالبه نماید ۱۵۴ میلیون تومان در سال ۱۳۹۷ است (نصف دیه در ماههای حرام) حتی اگر خسارتی که به خودروی وی وارد شده بیش از این عدد باشد.

لذا برای محاسبه خسارت قابل پرداخت، از فرمول زیر استفاده می‌شود:

قیمت خودرو متعارف(۱۵۴ میلیون تومان)/قیمت خودرو زیان دیده×خسارت وارد شده=مبلغ قابل پرداخت.

مثال: اگر در یک تصادف به خودرویی با ارزش ۲۰۰میلیون تومان ۵۰ میلیون تومان خسارت وارد شود.

(۲۰۰/۱۵۰)×۵۰=۳۷.۵میلیون تومان پرداخت خواهد شد. پس برای جبران کامل خسارت باید از بیمه بدنه استفاده کنید.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

#تصادف #خودرو_متعارف #مازاراتی #آینه_بغل#آقای_وکیل #حقوق


طلاق سخت تر شد؟!؟

طبق آخرین تغییرات در زمینه طلاق، سامانه تصمیم با همکاری سازمان بهزیستی کشور راه‌اندازی شده و کلیه افراد باید جهت ثبت تقاضای طلاق به سایت:

Http://www.zaman.behzisti.net

مراجعه و با کلیک بر روی گزینه استان محل سکونت وارد پنل ثبت‌نام شوند. سپس مشخصات خود را وارد و در تاریخ و ساعت و زمان مقرر به اداره بهزیستی واقع در شیراز، کوی‌زهرا، نرسیده به اداره ثبت احوال، ساختمان سه، مرکز سامانه تصمیم، قسمت پذیرش مراجعه کنند.

 افرادی که در این سامانه ثبت نام می‌کنند در ابتدا آموزش‌های زندگی می‌بینند و سپس مشکلات آنان توسط مدد کار اجتماعی پیگیری می‌شود.

 

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

 

#طلاق #آقای_وکیل

 


مجازات دستفروشی

تا کنون در قوانین کیفری مصوب، دستفروشی صراحتاً و به صورت خاص جرم‌انگاری نشده، اما در برخی موارد از سوی دستگاه قضایی تحت عناوین کیفری دیگری به آن جنبه مجرمانه داده شده است؛ از جمله بزه عرضه و توزیع کالا خارج از شبکه توزیع رسمی، یا بزه فرار از پرداخت مالیات، یا تکدی‌گری یا اخلال در نظم‌عمومی. البته در توصیف کیفری دستفروشی در قالب سه عنوان مجرمانه (به‌جز مورد اخیر) تردیدهای جدی وجود دارد؛ چه اینکه، تنها عرضه محصولاتی خارج ازشبکه رسمی جرم است که آن محصولات به دلایل حاکمیتی در انحصار حاکمیت‌ یا زیر نظر مستقیم آن باشد، مانند دارو و دخانیات یا ارز و سکه. درخصوص بزه فرار از مالیات، با عنایت به اینکه مالیات به رفتارها و فعالیت‌های اقتصادی‌ای تعلق می‌گیرد که فعالیت تجاری دارای مجوز یا واحد صنفی ثبت شده باشند و به‌دلیل عدم تعلق مالیات به چنین مشاغل کاذبی این بزه نیز سالبه به انتفای موضوع است. بزه تکدی‌گری هم «هرگونه تحصیل مال بدون مابه‌ازای ارزش‌دار مالی» تعریف شده است، لذا دستفروشی با هیچ‌کدام از سه عنوان کیفری اشاره شده قابل تطبیق نمی‌باشد، جز مورد چهارم که براساس ماده 618 قانون مجازات اسلامی «هرکس با هیاهو و جنجال و حرکات غیر متعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال در نظم و آسایش و آرامش عمومی شود یا مردم را از کسب و کار بیندازد، به حبس از سه ماه تا یکسال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.» لذا اگر رفتار دستفروشان در مترو یا سایر سطوح شهر باعث ایجاد اخلال در نظم عمومی یا ترافیک و آمدوشد مردم شود یا سبب شود مردم از کسب‌وکار بیفتند، مصداق بزه سلب آسایش عمومی و اخلال در نظم خواهد بود. این تنها عنوان کیفری از قانون است که با رجوع به آن می‌توان به لحاظ قانونی دستفروشی را  مورد پیگرد کیفری قرار داد.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#مجازات_دستفروش #مترو #پسرك_دستمال_فروش#مرتضی_پاشایی #سدمعبر #تکدیگری


تهدید

تهدید به انجام عملی که ممکن است موجب ضرر آبرویی یا شرافتی یا افشای اسرار خانوادگی گردد جرم هست. خواه تهدیدکننده به این واسطه، تقاضای مال به قصد اخاذی کرده و یا نکرده باشد، که بر اساس ماده ۶۶۹ قانون‌ مجازات‌ اسلامی تا هفتاد وچهارضربه‌شلاق و یا تا دوسال حبس برای آن در نظر گرفته‌ شده‌ است. بنابراین همین‌که کسی شما را تهدید به افشای اطلاعات خصوصی( شامل عکس‌ها، متن چت‌ها، صدای ضبط‌شده، فیلم و ...) کرده باشد،حتی اگر هرگز آن عمل را انجام ندهد(که در اکثریت مواقع این تهدیدات هرگز عملی نمی‌شوند)، ارتکاب جرم « تهدید» از سوی او قطعی و برای شما قابل شکایت و پیگیری است.

متن پیام های فضای مجازی، ادله الکترونیک است.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

#تهدید #اسکرین_شات #چت #اخاذی #آقای_وکیل


پارتی بازی=۲سال حبس

در هفده شهریور هزار و سیصد و دوازده، نخستین قانون ضد پارتی بازی در قالب ماده ۲۳۸ مکرر قانون مجازات عمومی مصوب ۱۳۱۲ با یک تبصره و دو بند  تصویب شد و در نیمه ی دوم شهریور همان سال به اجرا در آمد برخی تصویب چنین قانونی را یک انقلاب محدود اداری دانستند؛ قانون مذکور حتی اگر بگوییم روی کاغذ در هر صورت تا  تصویب قانون مجازات اسلامی در سال ۱۳۷۰ دوام داشت ولی جای آن در  تمام قوانین بعد از انقلاب از جمله قانون مجازات اسلامی که جدیداً تصویب و در سال ۱۳۹۲ به اجرا در آمد خالی است. ماده قانونی مصوب ۱۰۱۲ مقرر می‌داشت: هر کس که از نفوذ خود ودیگران واقعی یا کاذب در ادارات و سازمان های دولتی سوء استفاده کند به مجازات حبس تادیبی از شش ماه تا دو سال و جریمه نقدی از صد تا پانصد هزار تومان محکوم خواهد شد. ممکن است  به ذهن برخی از دانشجویان رشته ی حقوق تداعی شود که اگر منظور از پارتی بازی ربودن مال غیر به ناحق باشد، موضوع در قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری  مصوب ۱۳۶۷ جرم آن تعیین گردیده است.

پاسخ آن است که: بحث بر سر نفس عمل است. اگر نفس عمل جرم باشد، فارغ از اینکه نهایتاً مالی تحصیل شود یا نه، و صرف نظر از این که  مدیر اداره یا قاضی  بر اثر پارتی بازی تخلفی را انجام داده باشد یا نه، و صرف نظر از اینکه پارتی بازی موجب اکل مال به باطل  و دارا شدن بلا جهت گردد یا نه؛ قانونگذار اگر پارتی بازی را آن چنان شایع و رایج ببیند که  به نظم  عمومی آسیب می رساند، یا موجبات هتک حرمت نظام اداری و در نتیجه نظام کلان مدیریت جامعه شود، لازم است نفس عمل را مجرمانه بداند.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#پارتی_بازی #اعمال_نفوذ #نقی_معمولی#ارسطو#قانون #مجازات#آقای_وکیل


اگر زن صیغه‌ای در جهت ضربه زدن به شوهر، راز رابطه‌اش را برای همسر دائم برملا سازد

اگر زن صیغه‌ای در جهت ضربه زدن به شوهر، راز رابطه‌اش را برای همسر دائم برملا سازد مجرم هست. در ابتدای بسیاری از روابط، زوجه می‌پذیرد که در عوض دریافت عشق و محبت زوج به عنوان زن صیغه‌ای، وارد زندگی مخفی مرد شود، لیکن پس از گذشت مدتی و بعد از اینکه موقعیت خود را در خطر می‌بیند اقدام به تهدید و گاهی هم اقدام به عمل زده و کلیه اسرار مرد به همراه مستنداتی همچون عکس و فیلم خصوصی و... را برای همسر دائمی آقا ارسال می‌کند. از آنجایی که وفق قوانین جاری مملکت مرد در تزویج این خانم مرتکب هیچگونه عمل خلاف شرع و قانونی نشده است؛ چنین اعمالی از جانب زوجه می‌تواند دارای عنوان مجرمانه تحت شمول تهدید یا افشای اسرار موضوع ماده۱۷ قانون جرایم رایانه‌ای باشد. از طرفی آقایان بازیگوش که قصد چنین کاری را دارند می‌توانند در همان ابتدای رابطه، حفظ اسرار ناشی از ازدواج موقت را به عنوان یک شرط ضمن عقد در عقدنامه ذکر نمایند و برای آن وجه التزام سنگینی قرار دهند تا در صورتی که فرد مورد نظر در پایان رابطه هوس تهدید یا ارسال تصاویر خصوصی شما به سرش‌زد، با توسل و مطالبه آن مبلغ به عنوان وجه التزامِ تخلف از شرط ضمن عقد مواجه شود.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#صیغه #حفظ_اسرار #آقای_وکیل #عقد_موقت#مشاوره_حقوقی


نکاتی در مورد شراکت


در غالب موارد، افراد برای شروع یک فعالیت اقتصادی، به صورت گروهی یا به اصطلاح شراکتی اقدام به همکاری میکنند. خیلی از افراد توافقنامه‌ای در قالب شرکت‌نامه، تفاهم‌نامه وغیره تنظیم می‌کنند و بسیاری از افراد هم اقدام به ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها می‌‌نمایند، عده محدودی هم به صورت شفاهی یا به اصطلاح رفاقتی اقدام به مشارکت می‌کنند. اما هرکدام از موارد فوق دارای ایرادات اساسی بوده و نهایتاً منجر به اختلاف بین شرکا و پایمال شدن حقوق آنان می‌شود. راه حل چیست؟

اول از همه باید مشخص کنید که موضوع شراکت شما چیست؟ در واقع بسته به اینکه موضوع شراکت تجاری هست یا غیرتجاری راه‌کارهای متفاوتی وجود دارد. به این نکته توجه داشته باشید که قصد انتفاع یا سود آور بودن شرکت دلیلی بر تجاری بودن آن نیست بلکه خود موضوع شرکت باید تجاری محسوب شود تا شرکت شما یک شرکت تجاری باشد و از قوانین مربوط به شراکت مدنی تبعیت نکند.

به عنوان مثال اگر شراکت شما در ارتباط با خرید و فروش کالا و اموال منقول است شرکت شما یک شرکت تجاری هست، حتی اگر اساسنامه نداشته باشید و در اداره ثبت شرکت‌ها نیز به ثبت نرسیده باشید. در این حالت قانون‌گذار شرکت شما را به عنوان یک شرکت تضامنی تلقی کرده و باید بدانید که قوانین سخت و مسئولیت سنگین و نامحدودی در انتظار شما خواهد بود. از طرفی دیگر اگر به عنوان مثال اقدام به ثبت شرکتی با مسئولیت محدود کرده باشید، علی‌رغم اینکه مسئولیت شما محدود به آورده خودتان در شرکت می‌باشد، لیکن بدلیل اینکه معمولاً شرکا برای فرار از پرداخت مالیات، میزان واقعی دارایی شرکت را ثبت و اعلام نمی‌کنند؛ در صورتی که نسبت به سهم خود با شرکا به اختلافی برخورد کنید، در مرحله اثبات با مشکلات جدی مواجه خواهید شد و ممکن هست هیچگاه نتوانید سهم اصلی خود از دارایی شرکت را دریافت کنید. لیکن در موضوعات غیرتجاری مثل فعالیت‌های آموزشی، هنری درمانی و... شما می‌توانید هر توافقی که مخالف صریح قانون نیست را، بین خودتان تنظیم و برای محکم‌کاری آن سند را در دفتر اسناد رسمی ثبت نمایید یا اینکه اقدام به ثبت موسسه غیرتجاری نمایید.

نکته دیگر اینکه اگر هم‌اکنون در یک شرکت تجاری ثبت شده به سبکی که مرسوم هست(یعنی با حداقل سرمایه) مشارکت دارید، از همین امروز کلیه توافقات مبنی بر نحوه اداره شرکت، تقسیم سود و زیان و تکلیف تقسیم اموال در صورت انحلال شرکت را بین خود مشخص و آن را مکتوب نمایید، هرچند که این توافقات نسبت به اشخاص ثالث فاقد اثر هست لیکن در روابط بین شرکا الزام آور می‌باشد.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

 

#شراکت #آقای_وکیل#انتظامی


آیا تمام خسارات قابل جبران هستند؟


همواره حقوق به دنبال راه‌حلی جهت جبران کامل خسارات مادی و معنوی زیان‌دیده و بازگرداندن وی به حالت سابق بوده و هست؛ لذا قوانین مختلفی جهت جبران زیان‌هایی که در اثر تخلف اشخاص بر دیگری وارد می‌ شود وجود دارند. شاه بیت همه این قوانین ماده ۱ قانون مسئولیت مدنی مصوب ۱۳۳۹ هست، که به واقع از آن فقط کالبدی بی جان برجای مانده و در عمل موانع بسیاری بر سر راه جبران کامل زیان وجود دارد که به جرات می‌توان گفت هیچ گاه تمام خسارات جبران نخواهند شدد!؟!

در واقع برای اثبات همه خسارات و مطالبه آن‌ها نیاز به صرف زمان و هزینه زیادی هست و در خیلی از موارد، پیگیری و مطالبه حق به حدی پر هزینه هست که باید عطایش را به لقایش بخشید. پس برای اینکه در زندگی حقوقی‌خود، بتوانید به تمام حق خود برسید دو راه حل بیشتر ندارید:

۱.پیشگیری؛ بهترین راه حل برای کاهش زیان‌های حقوقی این هست که قبل از ورود به یک رابطه حقوقی، مثل ازدواج، خرید و فروش، استخدام و... با کسب اطلاعات لازم و مشاوره با اهل خبره تمام جوانب آن را سنجیده و با علم و آگاهی کامل وارد آن معامله شوید.

۲.صرف هزینه گزاف؛ برای پیروزی در دعوا باید پیش‌بینی هزینه‌های بسیاری از جمله هزینه دادرسی، حق‌الوکاله وکیل، هزینه کارشناس و... را داشته باشید.

البته هیچگاه فراموش نکنید که در مورد دوم حتی با صرف هزینه‌های بسیار، این امکان وجود دارد که نهایتاً پیروز دعوا نباشید و هیچ خسارتی را دریافت نکنید.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#آقای_وکیل #مسئولیت_مدنی #جبران_تمام_خسارات


نکاتی در مورد داوری


توجه کنید که در بسیاری از قراردادها از جمله قراردادهای خرید و فروش املاک و در فرم‌های آماده‌ای که در بنگاه‌های معاملات ملکی موجود هست؛ بندی تحت عنوان حل اختلاف از طریق داور درج شده است؛ متاسفانه افراد به دلیل عدم آشنایی با نهاد داوری به سادگی از کنار این شرط عبور کرده و بدون توجه به هویت داور و اختیاراتی که وی می‌تواند در سرنوشت قراردادشان داشته باشد، ذیل آن را امضاء می‌نمایند. توجه کنید که درج این شرط بدین معنا هست که طرفین قرارداد حق مراجعه خویش به دادگستری را در صورت تخلف طرف مقابل یا اختلاف در قرارداد مذکور از خود سلب کرده و در چنین حالتی باید جهت حل اختلاف به داور مراجعه کنند. برخلاف آنچه اکثر مردم تصور می‌کنند، رای داور همانند رای قاضی دادگستری (بلکه بیشتر از آن) دارای نفوذ حقوقی بوده و به محض ابلاغ آن به طرفین، قابلیت اجرا از طریق دایره اجرای احکام دادگستری را دارد. همچنین، رای داور تک مرحله‌ای بوده و قابلیت تجدیدنظر ندارد و فقط در موارد نادری امکان ابطال آن از طریق دادگاه وجود دارد؛ لذا در هنگام تنظیم قرارداد دقت کنید که شخص یا اشخاصی که برای داوری تعیین می‌شوند، نه تنها دارای اطلاعات حقوقی قوی باشند بلکه از نظر عدالت، بی‌طرفی و بصیرت مورد وثوق باشند. ترجیهاً تعیین داور را به مراجع قضایی، شورای حل اختلاف و یا موسسات معتبر داوری واگذار کنید و از اینکه بنگاه‌دار یا یکی از شهود را به عنوان داور انتخاب نمایید جداً پرهیز کنید. نکته دیگر اینکه، پیش‌بینی داوری در قراردادهای پیش‌فروش آپارتمان اجباری بوده و در اینگونه از قراردادها حتماً نیاز به یک یا چند داور آشنا به مسائل حقوقی وجود دارد.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#داوری #آقای_وکیل


نکاتی در مورد گواهی عدم حضور


معمولاً در قراردادهای تملیکی که نیاز به انتقال سند رسمی مالکیت وجود دارد تاریخی جهت حضور در دفتر اسناد رسمی مشخص می‌شود و ضمانت اجرای عدم حضور هر یک از طرفین در تاریخ مقرر حسب مورد می‌تواند حق‌فسخ یا مطالبه خسارت از جانب ذی‌نفع باشد. لذا در صورتی که قصد انعقاد قراردادی جهت خرید یا فروش املاک یا وسایل نقلیه دارید حتماً جهت انتقال سند مالکیت تاریخ دقیق همراه با ساعت حضور در دفترخانه تعیین شده را مشخص کنید، در غیر این صورت ممکن هست نتوانید از مزایای گواهی عدم حضور بهره‌مند شوید. همچنین در صورتی که این موارد را در قرارداد ذکر نکرده‌اید با ارسال اظهارنامه و اعلام زمان و مکان دقیق طرف مقابل را به دفترخانه دعوت کنید. البته در این حالت دفترخانه از ارائه گواهی عدم حضور امتناع خواهد کرد و شما می‌توانید با ارائه درخواست کتبی به سردفتر خواستار صدور گواهی عدم حضور شوید در این حالت سردفتر مکلف هست با ثبت درخواست شما و بایگانی کردن آن پاسخ شما را در قالب یک گواهی مبنی بر دلیل عدم امکان صدور گواهی به شما تقدیم نماید و این گواهی برای دادگاه در حکم گواهی عدم حضور بوده و در صورت لزوم مرجع قضایی می‌تواند صحت ادعای شما را وفق آن گواهی از دفترخانه استعلام نماید. فراموش نکنید که در صورتی که وفق قرارداد شما مکلف به پرداخت وجه در زمان انتقال سند هستید، باید در زمان حضور یک چک تضمین شده به همان مبلغ همراه داشته و کپی برابر با اصل آن را به ضمیمه گواهی عدم حضور از سردفتر دریافت نمایید.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#گواهی_عدم_حضور #آقای_وکیل


تعدیل تقسیط مهریه


سخنی کوتاه را در ارتباط با تعدیل تقسیط مهریه، اجرای مهریه و مهریه طلاق، آغاز میکنیم:

۱.تعدیل اقساط مهریه:

تعدیل مهریه مربوط به آقایانی هست که محکوم به پرداخت اقساطی مهریه خانم خود شده‌اند و اینک با توجه به افزایش قیمت سکه و ثابت ماندن درآمد ایشان قادر به پرداخت آن نیستند. این افراد باید با در دست داشتن کپی برابر با اصل دادنامه قطعی اعسار، فرم استشهاد محلی و کارت ملی به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی (۱.ساختمان اهورا، معالی‌آباد ۲. ستارخان، طبقه فوقانی سوپر سروش ۳. کوی زهرا ۴.بلوار هفت‌تنان ۵.بلوار پاسداران، روبری اداره زیباسازی شهری) مراجعه و درخواست خود را ثبت نمایند. قاعدتاً دادگاه با توجه به افزایش دو برابری قیمت سکه و ثابت بودن درآمد فرد، میزان پرداخت را کاهش خواهد داد.
۲.اجرای مهریه:

خانم‌ها باید توجه کنند که وقتی مهریه سنگینی بر یک مرد که دارای هیچ مالی نمی‌باشد، تحمیل می‌شود؛ اماره‌ای بر صوری بودن آن می‌باشد، ضرب المثل، مهریه را چه کسی داده و چه کسی گرفته است نیز بر همین اساس می‌باشد. به هر ترتیب رویه قانون‌گذاری در چند سال اخیر بر همین اساس، مطالبه مهریه‌های خارج از عرف را سخت کرده است.(هر چند که در این میان، تر و خشک با هم می‌سوزند. به هر ترتیب خانم‌ها مجبور هستند برای مطالبه مهریه خویش بدواً به دایره اجرای ثبت اسناد رسمی مراجعه کنند و در صورتی که ظرف شش‌ماه نتوانند حق خود را از اموال منقول و غیر‌منقول شوهر وصول کنند، می توانند یک بار دیگر برای مطالبه مهریه به دادگستری مراجعه نمایند. مزایای مراجعه به دایره اجرای ثبت این هست که:

۱. جهت ثبت درخواست نیازی به پرداخت هزینه دادرسی نیست.

۲. جلسه رسیدگی، اعتراض و... در این روش وجود ندارد.

۳. روند توقیف اموال ثبت شده با سرعت بیشتری صورت میگیرد.

۴.همچنین در این روش شما حق توقیف همه حساب‌های بانکی و ممنوع الخروج کردن زوج را دارید.

به نظر می‌رسد مهم‌ترین تفاوت بین اجرای ثبت با مراجعه مستقیم به دادگاه، عدم امکان جلب زوج در اداره ثبت می‌باشد.
۳.مهریه در زمان طلاق:

خانم‌هایی که هیچگاه جهت مطالبه مهریه خویش اقدام نکرده‌اند دارای یک امتیاز ویژه هستند. در واقع زن با مطالبه مهریه این امکان را برای شوهر ایجاد می‌کند که تکلیف یکی از حقوق مالی زوجه(مهریه) را با قسط‌بندی آن مشخص نماید. بعد از این طلاق دادن زن توسط شوهر کار زیاد سختی نیست. اما اگر خانمی مهریه خویش را مطالبه نکرده باشد و مرد بخواهد بدون وجود هیچ دلیل منطقی و قانونی اقدام به طلاق دادن همسر خود نماید اصولاً باید کلیه مهریه را نقد بپردازد.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#مهریه ۵۰کیلوآلبالو #


انجام کارهای منزل توسط مرد زن ذلیل


معمولاً وظیفه کسب درآمد و کارهای بیرون از منزل به عهده مردان قرار دارد و زنان بیشتر مسئولیت کارهای خانه و نگهداری از فرزندان را بر عهده دارند. حقوق نیز از این روش حمایت کرده و مرد را ملزم به پرداخت نفقه و خرجی اهل و عیال میداند؛ تا جایی که انجام این وظیفه با ضمانت اجرای حقوقی و کیفری پشتیبانی شده است. از طرفی دیگر زن می‌تواند بابت کارهایی که در منزل انجام می‌دهد مطالبه اجرت نماید و همچنین در غالب موارد هنگام جدایی نیمی از اموال و دارایی مرد به زن تعلق میگیرد، همه اینها در کنار حق دریافت مهریه، همه و همه به جهت حمایت از زن در مقابل مردی است که با استفاده از نیرو و تلاش همسر خویش اقدام به کسب ثروت نموده است. اما در بسیاری از موارد درآمد زن نسبت به درآمد مرد بیشتر بوده و در خیلی از خانواده‌های امروزی زن عهده‌دار تامین مخارج زندگی مشترک بوده و مرد نیز انجام کارهای منزل و نگهداری از فرزندان را بر عهده میگیرد. حال این سوال مطرح می‌شود که در صورتی که جای زن و مرد در زندگی مشترک تغییر کند؛ آیا حقوق آنان نیز جابه‌جا خواهد شد؟ به عنوان مثال مرد می‌تواند از زن مطالبه نفقه و اجرت‌المثل نماید؟ یا اینکه در زمان طلاق نصف دارایی که زن در طول دوران زندگی مشترک با همکاری مرد به دست آورده است را مطالبه نماید؟

متاسفانه جواب سوالات فوق منفی است. اما این مسئله وجود دارد که چه خصیصه‌ای در جنس مونث وجود دارد که قانون‌گذار چتر حمایتی خویش را منحصر به وی کرده و در مقابل حاضر به حمایت از مردی که عمر خود را در منزل جهت ایجاد یک محیط ایمن وقف کرده تا زن او بتواند با خیال راحت پله‌های ترقی را طی کند، نیست.

انجام کارهای منزل از وظایف زن نیست:

نشوز در زن (که عبارت است از خروج او از اطاعت شوهر در اموری که بر زن واجب است) به واسطه ترک کارهایی که انجام آن‌ها بر زن واجب نیست تحقق نمی‌یابد؛ پس اگر زن از امور منزل و حوائج مرد که به امور جنسی بین آن‌ها ارتباط ندارد، از قبیل جارو کردن یا خیاطى یا غذا پختن یا غیر این‌ها، حتى آب دادن و پهن کردن رختخواب، خوددارى نماید نشوز تحقق پیدا نمى‌کند.

البته همان‌طور که زن حق دارد در ضمن عقد ازدواج امور مباح و جایزی مثل وکالت در طلاق، اجازه خروج از منزل و مانند آن را شرط نماید برای مرد نیز چنین حقی وجود دارد. و بر اساس چنین حقی، مرد می‌تواند به هنگام ازدواج و در ضمن عقد نکاح انجام کارهای منزل را بر زن شرط کند.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

@mrvakil.ir
#کارهای_منزل #خانه_تکانی #محمدرضاگلزار


ازدواج مجدد


از نظر قانون مرد تنها با اجازه همسر اول خود امکان ازدواج مجدد دارد. این اجازه هم باید حتما در قالب سندی رسمی اعلام شود و اجازه‌هایی که به شکل شفاهی یا کتبی اعلام شده باشد باید بررسی شود.
سند عقدنامه و محضر نیز از جمله مواردی است که زن می‌تواند در آن به همسر خود اجازه ازدواج بدهد، اما در پرونده‌های تمکین زمانی که توافقی میان زن و مرد حاصل نشود، پس از صدور اجرائیه و ابلاغ آن به زن، در صورتی که همسر در مدت قانونی پاسخی به اجرائیه ندهد و حاضر به حضور در خانه شوهر و آغاز زندگی مشترک نشود، مرد با مراجعه به دادگاه و طرح دادخواست، تقاضای ازدواج مجدد می‌کند.

دادخواست مذکور نیز به این صورت تنظیم می‌شود که مرد به عنوان خواهان خطاب به دادگاه خانواده اعلام می‌کند: «ریاست محترم دادگاه خانواده ....... با سلام و احترام؛ به استحضار می‌رساند اینجانب ...... در سال ....... با خوانده طی سند رسمی به شماره...... به عقد دائم یکدیگر درآمدیم. همسرم مدت ...... است که از تمکین و زندگی مشترک خودداری می‌کند و منزل مسکونی مشترک را ترک کرده است. بنده نیز برای ایشان اظهارنامه‌های مختلفی ارسال کرده‌ام که بی پاسخ مانده و شکایت تمکین مطرح شده از سوی بنده نیز منتهی به صدور رای به نفع اینجانب و صدور اجرائیه گردیده، اما باز هم زوجه تمایلی به تمکین نشان نداده است.

از آنجا که عدم عمل نمودن زوجه به وظایف زناشویی مشکلات متعددی برای اینجانب به همراه داشته است، از محضر دادگاه تقاضای رسیدگی به این دعوی و صدور حکم مبنی بر اجازه ازدواج مجدد را دارم.»
پس از ارائه این دادخواست این پرونده نیز مانند دیگر پرونده‌ها روال قانونی خود را طی می‌کند و پس از ابلاغ واقعی و قانونی پرونده در وقت تعیین شده مورد رسیدگی قرار می‌گیرد. دادگاه در جلسه رسیدگی صحبت‌های هر دو طرف را می‌شنود و با بررسی دقیق آنها و در صورت نیاز تحقیق درباره این صحبت‌ها با طی کردن روال عادی بررسی پرونده، پس از قطعی شدن حکم در دادگاه تجدیدنظر، دادگاه به مرد برگه‌ای می‌دهد که مرد براساس آن می‌تواند بعد از ازدواج، ازدواج تازه خود را در محضر ثبت و از نظر قانونی ازدواج وی رسمیت پیدا می‌کند.

 

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

 

@mrvakil.ir
#ازدواج_مجدد #ماه_و_پلنگ #وکالت_در_طلاق


شورای حل اختلاف در شیراز


در شیراز سه مجتمع اصلی برای شورای حل اختلاف وجود دارد:

۱. شورای حل اختلاف اطلسی

۲. شورای حل اختلاف بنی‌هاشمی

۳. شورای حل اختلاف پودنک

البته مناطق حومه شیراز مثل صدرا، رکن‌آباد، لپویی و... نیز هرکدام دارای شورای حل اختلاف منفرد هستند. کلیه دعاوی منقول(مثل مطالبه وجه چک، طلب و الزام به انجام تعهدات) که ارزش آن زیر ۲۰ میلیون تومان باشد. باید در شورای حل اختلاف مطرح شوند. برای طرح شکایت در شورای حل اختلاف نیاز به ارائه دادخواست و ثبت آن به صورت حضوری می‌باشد، چرا که بر خلاف تهران هنوز سیستم ثبت الکترونیکی دادخواست برای شورای شهر شیراز عملیاتی نشده است. رسیدگی در شورای حل اختلاف بدین صورت هست که معمولاً دادخواست‌ها تا تاریخ ۲۰ یا ۲۵ هر ماه ثبت می‌شوند و نهایتاً برای ماه بعد نوبت رسیدگی تعیین می‌شود.

روند رسیدگی در شورا از سرعت قابل قبولی برخوردار هست.

هر شعبه دارای سه عضو می‌باشد و معمولاً هر دو یا سه شعبه تحت نظر یک قاضی قرار دارد، لیکن شما قاضی را ملاقات نخواهید کرد. اعضای شورا در جلسه رسیدگی به دقت مدارک و مستندات شما را بررسی و اظهارات شما و طرف مقابل را در صورت جلسه درج می‌نمایند. اگر طرفین در جلسه رسیدگی به توافق برسند توسط اعضای شورا گزارش اصلاحی نوشته می‌شود و در غیر این صورت اعضا نظر خود را در فرم مخصوصی نوشته و پرونده را برای اظهار نظر نزد قاضی شعبه ارسال می‌کنند.

لذا به صورت طبیعی یک شکایت در شورای حل اختلاف در طول یک‌ماه مورد رسیدگی و صدور رای قرار میگیرد.
البته رای صادره تا ۲۰ روز قابل تجدیدنظر می‌باشد، چنانکه طرف مقابل در جلسه رسیدگی حاضر نشود این مدت تا ۴۰ روز ادامه خواهد داشت.

لذا قطعی شدن رای شورا بستگی به عکس‌العمل طرف مقابل شما نسبت به نحوه استفاده از حقوق قانونی خویش دارد.
نهایتاً یک پرونده حقوقی در شورای حل اختلاف در طول ۱ تا ۴ماه به نتیجه خواهد رسید.
مشکل اساسی مراجعه به شورا دقیقاً بعد از قطعی شدن رای دادگاه شروع می‌شود، متاسفانه اجرای احکام شورا خیلی شلوغ و بی‌نظم می‌باشد. گاهاً افراد برای گرفتن نوبت مجبور هستند ساعت‌ها قبل در صف منتظر بمانند. صدور دستور توقیف و ارائه نامه به بانک‌ها و ادارات با سخت‌گیری خاصی بوده و اگر از وضعیت اموال و یا محل اقامت محکوم‌علیه اطلاع دقیق نداشته باشید روزها، ماه‌ها و گاهی سال‌ها در مرحله اجرای احکام در رفت و آمد خواهید بود.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#وکیل_شیرازی #شورای_حل_اختلاف #آقای_وکیل#love #followback #instagramers#socialenvy #wearabletherapy#FightForOurMarriage #tweegram#photooftheday #20likes #amazing #smile#follow4follow


با همسر خائن چکار کنیم؟


 خیانت از طرف زن و یا شوهر امکان پذیر هست، لیکن خیانت از جانب زن حتماً به عنوان یک جرم قابل پیگیری هست ولی گاهی اوقات خیانت مرد در قالب عقد موقت و یا دائم تحت حمایت قانون قرار می‌گیرد.

برای شروع طرح یک شکایت از همسر خائن، باید مستقیماً به دادگاه مراجعه کنید. شایع‌ترین نوع شکایت، تحت عنوان اتهامی رابطه نامشروع از جانب همسر میباشد، در بیشتر موارد خانم یا آقایی مدعی هست که همسر وی با فرد یا افراد خاصی از جنس مخالف رابطه نامتعارف یا عاشقانه دارد. برای طرح چنین شکایتی می‌توان به شماره تماس و یا پیامک و حتی اسکرین شات از چت‌های خصوصی همسر با شخص بیگانه استناد نمود. شهادت شهودی که از وجود رابطه نامشروع مطلع هستند و یا اینکه دو نفر را در مکان یا مکان‌های خاصی رویت کرده‌اند نیز از ادله اثبات وجود رابطه نامشروع می‌باشد.

مجازات فردی که مرتکب رابطه نامشروع می‌شود تا ۹۹ضربه شلاق می‌باشد و مجازات حبس برای این جرم در نظر گرفته نمی‌شود. همچنین بین مرد و زن و فرد متاهل و مجرد نیز، در نوع مجازات، تفاوتی وجود ندارد.
از طرفی محکومیت زن به داشتن رابطه نامشروع از موجبات محرومیت وی از دریافت مهریه نیست.

پس در صورتی که قصد شکایت از همسر خود را دارید باید به دادگاه کیفری دو(گل سرخ شیراز) مراجعه و با ارائه یک برگ شکایت که در آن مشخصات شما به عنوان شاکی و همسرتان به عنوان مشتکی‌عنه و شخص ثالث به عنوان مشتکی‌عنه ردیف دوم (در صورتی که نام شخص سوم را نمی‌دانید، می‌توانید آن را مجهول الهویه اعلام نمائید) درج و کلیه مدارک از جمله عکس، استشهادیه، شماره تماس همسر و... را ضمیمه نمائید. در صورتی که تنها دلیل شما بر وجود چنین رابطه‌ای تماس تلفنی مکرر و مشکوک همسرتان هست از دادگاه درخواست صدور دستور نسبت به اخذ پرینت مکالمات شماره مورد نظر را نمائید و اگر دسترسی به پرینت پیامک‌های ایشان مورد نیاز باشد دادگاه می‌تواند دستور این کار را به اپراتور تلفن همراه ابلاغ نماید، اپراتورها موظف هستند که این اطلاعات را (حداقل تا ۶ماه) به دادگاه ارائه کنند. در صورت احراز وجود رابطه، پس از تفهیم اتهام توسط قاضی دادگاه، قرار کفالت صادر می‌شود، در صورتی که متهم کفیل (ضامن کارمند یا کاسب) نداشته باشد بازداشت می‌گردد.

یک پرونده رابطه نامشروع بین ۳ تا ۶ماه به نتیجه خواهد رسید. لیکن در صورتی که شما مدعی هستید که همسرتان با یک فرد غریبه همخوابگی نامشروع داشته است، باید این شکایت را در دادگاه کیفری یک واقع در طبقه سوم دادگاه کیفری گل سرخ شیراز مطرح نمائید و این جرم با جرم رابطه نامشروع متفاوت می‌باشد.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

#رابطه_نامشر

 


چگونه شکایت کنیم؟


برای طرح شکایت اعم از کیفری و یا حقوقی باید چه اقداماتی صورت گیرد؟

یکی از مشکلات عمده و مهم مردم در مواجهه با مسائل حقوقی این هست که نمی‌دانند از چه طریقی و با مراجعه به کدام مرجع باید حق خودشان را مطالبه کنند. برای اینکه بتوانید تشخیص بدهید برای احقاق حق باید از کجا شروع کنید و به کجا مراجعه کنید در مرحله اول باید تشخیص بدهید که موضوعی که مورد اختلاف یا موضوعی که دادخواهی آن را میخواهید از صنف حقوقی هست و یا کیفری. تشخیص این مسئله گاهی اوقات بسیار دشوار هست. اما به صورت خلاصه مسائل یا موضوعاتی که برای آنها مجازات تعیین شده است(مثل جرم سرقت، خیانت در امانت، کلاهبرداری، جعل و امثال اینها، حدود ۱۶۴۳ عنوان مجرمانه وجود دارد) جرم محسوب میشود و اگر بخواهید از شخصی تحت یکی از اتهامات مقرر شکایت کنید به این شکایت شکایت کیفری گفته می‌شود و در کلیه موارد غیر از این ۱۶۴۳ عنوان، معمولاً موضوع حقوقی هست.

برای شکایت کیفری از کجا باید شروع کنیم؟

برای شروع به تعقیب شکایت کیفری سه مرجع در نظر گرفته شده است:

۱.دادسرا

۲.کلانتری‌ها

۳.دادگاه کیفری یک یا دو

بیشتر جرایم، از دادسرا شروع به رسیدگی و تعقیب میشوند و نهایتاً پس از صدور کیفرخواست یا قرار منع یا موقوفی تعقیب به دادگاه کیفری ارسال می‌شوند. در شهر شیراز پنج دادسرا وجود دارد:

۱. دادسرای فرهنگ شهر

۲.دادسرای اطلسی

۳.دادسرای ابریشمی(جنایی)

۴.دادسرای انقلاب(موادمخدر)

۵. دادسرای تصادفات(پدنک)

شما برای طرح شکایت کیفری، دو راه دارید:

اول اینکه مدارک لازم را کپی بگیرید،(کپی کارت ملی شاکی، برگ ثبت‌نام ثنا و اسناد مالکیت، چک و...) بعد شکواییه را بر روی فرم هایی که آماده هست و یا بر روی کاغذ معمولی بنویسید و به دادسرای محل وقوع جرم بروید (یعنی اگر از منزل شما سرقت شده و منزل شما در منطقه فرهنگ شهر هست به دادسرای فرهنگ شهر شیراز مراجعه می‌کنید) سپس پرونده را به اتاق معاون دادستان تحویل میدهید و دو حالت اینجا اتفاق می‌افتد:

یا مستقیماً شما را به شورای حل اختلاف ارجاع می‌دهند(در جرائمی که معمولاً جنبه عمومی ندارد گاهی اوقات پرونده را به شورای حل اختلاف ارجاع می‌دهند تا شورای حل اختلاف سعی در سازش کند و اگر انجام نشد پرونده را دوباره برگرداند .) یا با صدور دستور، پرونده را به شما تحویل می‌دهند و شما باید به کلانتری مراجعه کنید.
راه دیگری که غیر از این دارید:

راه دوم این هست که مستقیماً به کلانتری مراجعه کنید و شکایت را در کلانتری ثبت کنید و بعد پرونده از طریق کلانتری برای اخذ دستور به دادسرا ارسال می‌شود.

هرکدام از این مسیرها را که انتخاب کنید، معمولاً در شهر شیراز، بین یک تا دو ماه پرونده شما بین دادسرا و کلانتری و گاهی اوقات اداره آگاهی رفت و آمد دارد و اگر بخواهید روند پرونده مثبت باشد باید پیگیر باشید.

مثلاً پیگیری کنید که پرونده به وقت مقرر به دادسرا ارسال شود دستور دادیار یا بازپرس انجام شود کارشناسی به نحو صحیحی انجام پذیرد و... نهایتاً پرونده پس از ۱تا۳ماه در دادسرا رسید میشود(یعنی پرونده در شعبه دادیاری یا بازپرسی ثبت شده و دیگر در بین کلانتری و دادسرا سرگردان نیست) پس از این مرحله معمولاً شش ماه تا یک سال برای قرار مجرمیت و در صورتی که دلایل قوی نباشند پس از ۲ تا ۳ ماه قرار منع تعقیب، طول میکشد، که در مورد اخیر ظرف ۱۰ روز می توانید به قرار منع تعقیب اعتراض کنید و اگر دادگاه کیفری قرار را نقض کند دوباره پرونده به دادسرای برگشته و با صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست دوباره به دادگاه بر میگردد. و پس از آن که کیفرخواست صادر می‌شود، پرونده در دادگاه کیفری۲(میدان گل‌سرخ) رسیدگی و حسب مورد حکم محکومیت یا برائت صادر می شود. رای دادگاه کیفری نیز قابل تجدیدنظر در دادگاه تجدیدنظر استان(میدان شهرداری) هست.

به طور میانگین یک پرونده کیفری در بهترین شرایط حداقل یک تا دو سال به طول می‌انجامد این مسئله در حالی هست که رسیدگی و حداقل زمان برای صدور حکم قطعی در یک پرونده حقوقی معمولاً ۳تا ۶ماه میباشد و این تصور که رسیدگی کیفری سریع تر می‌باشد، تصور غلطی هست. در پست بعدی نحوه طرح دادخواست را قرار خواهیم داد.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678


#نحوه_شکایت #وکیل #آقای_وکیل #دادسرا #دادگاه#شکایت #شکوائیه #وکیل_شیراز


فیلم دوران عاشقی با موضوع اماره فراش و نفی ولد

 فیلم دوران عاشقی، موضوعات چالش برانگیزی را مطرح میکند که به نفی ولد و اماره فراش معروف هستند:

ماجرای فیلم از این قرار هست که مردی پس از ازدواج موقت با خانمی متوجه میشود که زوجه باردار هست، خانم مدعی هست که بچه متعلق به شوهر می باشد، این در حالی هست که مرد حدود ۲سال قبل از ازدواج عمل وازکتومی (یا همان بستن لوله) را انجام داده است و امکان باردار شدن زن توسط شوهر وجود نداشته، پس طفل متعلق به ایشان نیست!؟!

نکته حقوقی:

وفق ماده ۱۱۵۸ قانون مدنی طفل متولد در زمان زوجیت ملحق به شوهر است مشروط بر اینکه از تاریخ نزدیکی تا زمان تولد کمتر از ۶ ماه و بیشتر از ۱۰ ماه نگذشته باشد. این ماده اماره ای تحت عنوان اماره فراش که برگرفته از فقه میباشد را بیان میکند. طبق این ماده هرگاه زن و مردی بیش از ۶ماه با هم ازدواج کرده باشند و سپس فرزندی متولد شود، فرزند مشترک محسوب میشود؛ همچنین اگر زن و شوهری از هم جدا شوند و تا ۱۰ ماه پس از طلاق یا مفارقت جسمانی فرزندی متولد شود، این فرزند نیز به شوهر سابق تعلق دارد. از طرفی اگر مردی فرزند متولد شده را از آن خود نداند با وجود ۲ شرط میتواند طفل را از خود نفی کند:

شرط اول این هست که تا حداکثر ۲ماه پس از تولد طفل این ادعا را در مراجع قانونی مطرح و دلایل خود را ارائه کند. و دومین شرط نیز این هست که قبل از طرح این دعوا مرد چه به صورت صریح و چه به صورت ضمنی به منتسب بودن فرزند به خود اقرار نکرده باشد.(مثلا اگر مرد به مناسبت تولد فرزند برای زن هدیه ای خریده باشد به طور ضمنی اقرار به ابوت خود کرده است و دیگر حق نفی ولد را ندارد) البته اگر این شرایط احراز نشود تنها راه نفی ولد اقامه دعوای لعان هست که شرح آن را در پست های قبل بیان کردم.

مشاوره تلفنی با آقای وکیل شنبه تا سه شنبه 9 الی 13 و 17 الی 20

در صورت تمایل پس از انجام مشاوره هزینه آن را پرداخت نمایید: 32302629 - 32350997

09120181678

 

#دوران_عاشقی #نفی_ولد #اماره_فراش #حرامزاده#فیلم_سینمایی #کلیپ_تصویری #وکیل #سکانس_وکیل
movies 
#theatre #video #socialenvy#wearabletherapy #FightForOurMarriage#movie #film #films #videos #actor#actress #cinema #dvd #amc #instamovies#star #moviestar


مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل پایه یک دادگستری


سلام

جهت مشاوره تلفنی مستقیم با آقای محمدهادی معماری وکیل پایه یک دادگستری

در روزهای غیر تعطیل بین ساعت 10 تا 12  و 17 تا 20

با شماره تلفن 09120181678

تماس بگیرید.

 در صورت عدم پاسخگویی بدلیل حضور در جلسه، در زمانی دیگر تماس بگیرید و از ارسال پیامک خودداری نمایید.

بدیهی است در مشاوره های تلفنی باید سوالات شفاف و کوتاه باشند، لذا در موارد پیچیده جهت تعیین وقت برای مشاوره حضوری با شماره تلفن: 32302629 تماس بگیرید.


اقسام بهره‌کشی جنسی توسط فردحرفه‌ای


(معماری، محمدهادی؛ مسئولیت مدنی ناشی از بهره کشی جنسی در روابط حرفه ای؛ 1396؛ دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران؛ صفحه 68):

در یک تقسیم‌بندی توسط دکتر جونا استرومبرگ[1] آزار و اذیت جنسی در یک رابطه حرفه‌ای به دودسته تقسیم می‌شود:

1. زمانی که تجاوز و یا تسلیم شدن قربانی به یک رابطه جنسی به دلیل وجود شرایط و یا وضعیت خاص آن شغل باشد.

 2. زمانی که تسلیم شدن فرد مؤثر در تصمیم‌گیری‌های مربوط به شغل و یا استخدام و یا ادامه رابطه وی باشد.

بر طبق این تقسیم‌بندی مواردی که در قسمت اول قرار می‌گیرند، به‌واسطه تقصیر فرد حرفه‌ای صورت گرفته و این امکان وجود دارد که  فرد حرفه‌ای به‌طور مستقیم در بهره‌کشی جنسی دخالتی نداشته باشد به عنوان مثال بهره‌کشی که توسط مراجعه کنندگان به مرکز ترک اعتیاد نسبت به کارمندان صورت می‌گیرد، ناشی از وضعیت خاص آن شغل (به دلیل وضعیت خاص مراجعه کنندگان و تاثیرات مواد مخدر بر روی آنها، که منجر به بروز هرگونه رفتار ناشایست توسط بیماران نسبت به پرستاران و کارمندان مراکز مربوطه می‌گردد) می‌باشد. این مورد را در بخش بهره کشی جنسی به واسطه حرفه به صورت مفصل بررسی خواهیم کرد؛ ولی در نوع دوم از بهره‌کشی که تسلیم شدن قربانی به واسطه وضعیت استخدامی و آینده شغلی او می‌باشد، به‌طورمعمول بهره‌کشی جنسی توسط فرد حرفه‌ای و یا جانشین وی صورت می‌گیرد؛ درواقع در این فرض نوعی اعمال‌نفوذ ناروا ناشی از قدرت برتر فرد حرفه‌ای، نسبت به زیردست منجر به یک رابطه جنسی نامتعارف شده است.[2] بنابراین به بررسی انواع بهره‌کشی جنسی ناشی از روابط حرفه‌ای در فرضی که کارفرما عامل زیان می‌باشد ویا به عبارتی بهتر، زمانی که کارفرما در یک رابطه جنسی نسبت به زیردستان خود اقدام به بهره‌کشی می‌نماید می‌پردازیم، در این حالت فرد حرفه‌ای با توجه به موقعیت برتر خود می‌تواند در دو حالت، زیردست را مغلوب خواسته‌هایش کند، زمانی این اعمال‌نفوذ با توسل به قدرت و با تهدید صورت می‌گیرد و زمانی نیز فرد حرفه‌ای با سوءاستفاده از موقعیت و قدرت خویش و با ارائه پیشنهاد‌های اغواکننده کارگر را فریب می‌دهد. در فصل سوم نیز به بررسی بهره‌کشی‌ جنسی توسط فرد حرفه‌ای نسبت به مراجعه کنندگان خواهیم پرداخت؛ جایی که یک فرد حرفه‌ای با سوء استفاده از اعتماد و قدرت ناشی از عدم توازن اطلاعات، خود را به فرد ضعیف‌تر تحمیل می‌کند، مانند پزشکی که با سوء استفاده از اعتماد ناشی از حرفه، دختران جوان را آلوده شهوت می‌کند و یا وکیلی که در عوض حل پرونده، موکل را وادار به همخوابگی می‌کند.

 [1]Stromberg J.Sexual Harassment: Discrimination or Tort?,UCLA Women's Law Journal 2003.

[2] آیت الله صانعی در کتاب استفتائات قضایی در جواب این سوال که:

«زن بیوه‌ای برای امرار معاش خود و فرزندان یتیمش در یک شرکت مشغول به کار شده است و چون امکان اشتغال در جای دیگری وجود ندارد و برای آنکه از کار اخراج نشود، تحت فشار روانی رئیس شرکت مجبور به تمکین از زنا شده است. آیا در فرض مزبور، ادعای مکرَه و مضطر بودن زن برای دادگاه قابل قبول است یا خیر؟ اساساً معیار برای تشخیص اکراه و اضطرار چیست؟

جواب- نمی‌توان زن را حدّ زد و حدّ درباره‌اش اجرا نمود، چون حدود با شبهه مندفع است و اکراه و اضطرار رافع حرمت محرّمات است، مگر در مثل قتل، که مکرَه توعید به قتل نشده باشد، بنابراین، احتمال صدق زن در تحقق اکراه برای دَر حد کفایت می‌کند؛ و اکراه و اضطرار دافع محرمات بستگی به تشخیص عرف دارد.«اکراه» عبارت است از تهدید شخصی که قدرت اجرای تهدید را دارد به تهدید عرضی یا جانی یا مالی، و «اضطرار» هم عبارت است از مجبور شدن شخص به انجام عملی از ناحیۀ جریان عادی و طبیعی.»


بررسی ماده 9 قانون مسئولیت مدنی


(معماری، محمدهادی؛ مسئولیت مدنی ناشی از بهره کشی جنسی در روابط حرفه ای؛ 1396؛ دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران؛ صفحه 65):

وفق ماده 9 قانون مسئولیت مدنی مصوب 1339 «دخترى که در اثر اعمال حیله یا تهدید و یا سوءاستفاده از زیردست بودن حاضر براى هم‌خوابگی نامشروع شده می‌تواند از مرتکب علاوه بر زیان مادى مطالبه زیان معنوى هم بنماید.» لذا هرگاه کارفرما و یا هر شخصی که نسبت به فرد دیگری حالت تابع و متبوعی داشته باشد، با توسل به حیله یا تهدید و یا سوءاستفاده از زیر‌دست بودن، کارگر، متبوع یا زیردست خود را مجبور به هم‌خوابگی نامشروع نماید، مسئول زیان وارده است.

بند اول- عدم جامعیت قانون

ظاهراً قانون‌گذار با ذکر نام «دختری»، اقسام دیگر بهره‌کشی جنسی، مانند هم‌جنس‌گرایی، کودک‌آزاری و بهره‌کشیِ جنسِ مؤنث از جنس مذکر را از ذیل چتر حمایتی قانون مسئولیت مدنی استثنا کرده است. همچنین ذکر عنوان «هم‌خوابگی نامشروع» نیز این حمایت را محدود به روابط نامشروع از نوع زنا کرده است؛ درحالی‌که ممکن هست یک بهره‌کشی جنسی در غالب ازدواج (موقت یا دائم) ظهور پیدا کند و یا اینکه آزار و اذیت جنسی منجر به هم‌خوابگی نگردد. البته این ظاهر قانون است و به عقیده نگارنده این ماده هیچ‌کدام از موارد فوق را نفی نمی‌کند؛ بلکه در جهت تقویت آن نیز می‌باشد.

بند دوم- اماره عدم رضایت

 به نظر می‌رسد قانون‌گذار در این ماده اماره قانونی، تحت عنوان «عدم رضایت به هم‌خوابگی» را در یک رابطه جنسی ناشی از عدم توازن قوا تبیین نموده است. درواقع زمانی که رابطه جنسی منجر به هم‌خوابگی نگردد، بهره‌کشی تحت عنوان آزار و اذیت و مصادیق آن واقع‌شده است و در این حالت ضمانت اجرای کیفری و حقوقی آن وفق اصول کلی قابل‌اعمال است و در فرضی هم که رابطه منجر به ازدواج اجباری به‌صورت صیغه موقت یا دائم شده باشد موضوع مشمول مسائلی همچون تدلیس در نکاح و یا ازدواج اکراهی است؛ اما آنچه قانون‌گذار در این ماده به دنبال آن بوده است، مقابله با تفکری است که زنا را عملی طرفینی دانسته و رضایت قربانی جهت ورود به این رابطه را طبق قاعده «لامَهرلبغی»[1] از موجبات محرومیت وی جهت دریافت خسارت می‌داند.

اما بین بهره‌کشی جنسی ناشی از رابطه حرفه‌ای و کاری با یک رابطه جنسی معمولی تفاوت بسیاری وجود دارد، این تفاوت ناشی از ماهیت حمایتی حقوق حرفه می‌باشد؛ همانگونه که در یک رابطه کارگر و کارفرمایی، میان مزد و کار رابطه‌ای عادلانه برقرار است و علی‌رغم آن که میزان مزد را توافق طرفین در قالب یک قرارداد خصوصی تعیین می‌نماید، لیکن فرد حرفه‌ای نمی‌توانند با اغفال زیردست و یا سوءاستفاده از بی‌خبری او، حق طرف مقابل را تضییع نماید.[2] لذا حمایت از فرد ضعیف‌تر (کارگر) امری بدیهی جهت نیل به اهداف حاکم بر روابط حرفه‌ای می‌باشد. این قاعده‌ای عام و کلی در همه عقود می‌باشد اما حساسیت ویژه حوزه کار و ارتباط آن با سلامت خانواده و جامعه موجب شده است که اکثر سیستم‌های حقوقی قواعد خاصی را در این زمینه وضع نمایند.[3]

 [1] ر.ک. به فصل چهارم. مبحث اول-رضایت قربانی. ص147

[2] الهامی، داوود. ارزش کار در اقتصاد اسلامی و معنی استثمار. مکتب اسلام. سال 35.  شماره 9 : ص639-632

[3] به عنوان مثال در قانون کار مصوب 1369 موارد ذیل جهت حمایت بیشتر از طرف ضعیف‌ (کارگر) به صورت قواعد امری و غیرقابل تغییر معیین شده‌اند:

ماده 8شروط مذکور در قرارداد کار یا تغییرات بعدی آن در صورتی نافذ خواهد بود که برای کارگر مزایایی کمتر از امتیازات مقرر در این قانون منظور ننماید .

ماده 11طرفین می توانند با توافق یکدیگر مدتی را به نام دوره آزمایشی کار تعیین نمایند... در صورتی که قطع رابطه کار از طرف کارفرما باشد وی ملزم به پرداخت حقوق تمام دوره آزمایشی خواهد بود و چنانچه کارگر رابطه کار را قطع نمایند کارگر فقط مستحق دریافت حقوق مدت انجام کار خواهد بود .

ماده 40در مواردی که با توافق طرفین قسمتی از مزد به صورت غیر نقدی پرداخت می شود ، باید ارزش نقدی تعیین شده برای این گونه پرداخت ها منصفانه و معقول باشد .

 


بهره‌کشی جنسی ناشی از محیط اغواء کننده


(معماری، محمدهادی. مسئولیت مدنی ناشی از بهره کشی جنسی در روابط حرفه ای. 1396. دانشگاه تهران):

همانگونه که در لابلای صحبت‌های پیشین بیان گردید و در ادامه نیز در بخش رضایت زیان‌دیده به آن خواهیم پرداخت. مهم‌ترین راه دفاعی در مقابل یک ادعای بهره‌کشی جنسی در روابط حرفه‌ای استناد فرد‌حرفه‌ای به رضایت زیان دیده است. در خیلی از موارد دختران جوانی که به واسطه فقر اقتصادیِ خانواده‌ها، وارد بازار کار می‌شوند به دلیل عدم داشتن مهارت وآموزش کافی تحت تأثیر ظاهر فریبنده یک رابطه جنسی قرارگرفته و خود را به راحتی تسلیم فردبالادست می‌نمایند. رابطه بسیاری از دختران جوان تحت عنوان منشی با کارفرمایان خویش نمونه‌ای از این نوع بهره‌کشی می‌باشد. طبق این نظریه، در این موارد کارفرما به دلیل ایجاد محیط خطرناک و اغواء کننده مسئول پرداخت خسارت می‌باشد و اثبات رضایت و تقصیر فرد زیردست از مسئولیت کارفرما نمی‌کاهد. همانگونه که گفته‌اند «در صورتی که وارد کننده زیان برای رسیدن به هدف‌هایش، از طریق در معرض خطر قراردادن بیش از حد زیاندیده، منابع وی را مورد استفاده قرار دهد، باید زیان‌های ناشی از آن را جبران کند تا عدالت برقرار شود.»[1]  وفق این نظر ایجاد یک محیط اغواء کننده، مانند تأسیس کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌هایی که جهت ملاقات‌های عاشقانه تجهیز شده‌اند و غالباً در این مکان‌ها وجود رابطه راحت بین مشتریان و کارکنان (گارسن) معمولاً به صورت محیطی دوستانه و خارج از عرف و معیارهای فرهنگ ایرانی اسلامی می‌باشد، به عنوان مصداقی از ایجاد محیط اغواء کننده قابل بررسی هست. لذا باید تا حد امکان از اختلاط زن و مرد جلوگیری کرد تا از پیامدهای بهره‌کشی جنسی پیشگیری کرد.[2] چنانچه در داستان برخورد موسی با دختران شبان نیز می‌خوانیم:

«و چون بر سر چاه آبی حوالی شهر مدین رسید آنجا جماعتی را دید که (حشم و گوسفندانشان را) سیراب می‌کردند و دو زن را یافت که دور از مردان در کناری به جمع آوری و منع اختلاط گوسفندانشان مشغول بودند. موسی گفت: شما اینجا چه می‌کنید و کار مهمتان چیست؟ آن دو زن پاسخ دادند که ما گوسفندان خود را سیراب نمی‌کنیم تا مردان گوسفندانشان را سیراب کرده باز گردند و پدر ما شیخی سالخورده و فرتوت است و مرد دیگری نداریم، ناچار ما را به شبانی گوسفندان فرستاده است.»[3]

 

 همچنین بسیاری از کارفرمایان مایل هستند که زنانی با ظاهری خاص را استخدام نمایند، در بعضی از موارد هنگام استخدام، اینگونه مطرح می‌شود که برای پیشرفت در این کار داشتن روحیه «دوستی اجتماعی» از ضروریات هست. همه این موارد در غالب ایجاد یک محیط اغواء کننده موثر است، در واقع ایجاد محیط اغواء کننده برای مسئول دانستن فرد حرفه‌ای کافی بوده و «اعمال حیله» در آن مستتر است.

 [1] بادینی، حسن. همان. ش.29. ص.100

[2] محمدی جورکویه، علی. سیاست جنایی اسلام در جرایم جنسی. حقوق اسلامی. بهار1389. شماره24. ص99

[3] آیه 23 سوره قصص


مسئولیت محض فرد بالادست در یک بهره کشی جنسی


(معماری، محمدهادی. مسئولیت مدنی ناشی از بهره کشی جنسی در روابط حرفه ای، 1396، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران):

مسئولیت محض[1] فرد حرفه‌ای

«اگر بگوییم تئوری مسئولیت محض، شکلی دیگر از قاعدة دیرین لاضرر و لاضرار است، ادعایی بگزاف نکرده‌ایم اما متأسفانه گاه عدم آشنایی با عظمت این قاعده، به تحقیر آن انجامیده تا جایی که آن را تقویم پارینه‌ای دانسته‌اند که به کار امسال نمی‌آید و قاعده کهنه‌ای که به درد عصر نو نمی‌خورد»[2]

با انقلاب صنعتی و تحولاتی که به وجود آمد، جامعه اروپایی از دوران فئودالیسم خارج شد و به سمت سرمایه داری رفت، به وجود آمدن کارخانه های بزرگ با تولید فراوان؛ نیازمند کارگران بی دردسر و کم توقع با دستمزد کم بودند؛ مهم ترین نقش سرمایه داری در آن زمان، ایجاد تغییر در وضعیت زنان و قرار دادن آنها در موقعیت های مخاطره آمیز بود. سرمایه داران علاوه بر بازارهای داخلی نیم نگاهی هم بر بازارهای خارجی داشتند و برای بالا بردن تولید کارخانه ها باید قیمت تمام شده کالاها را پایین می‌آوردند و این نیازمند پایین آوردن هزینه های جاری کارخانه می‌شد و یکی از مهم ترین گزینه ها، استخدام زنان در کارخانه ها بود چون زنان کارگرانی کم هزینه بودند. در قرن نوزدهم و بیستم در شرایط جنگی هم نیاز به نیروی کار زنان افزایش می یافت و لازم بود در بسیاری از صنایع نیروی کار زنان جایگزین مردانی شود که به جبهه اعزام می‌شدند. پس از پایان جنگ نیز با شروع نوسازی و افزایش ظرفیت صنعتی نیاز به کارگران غیرماهر و با دستمزد پایین بیش از پیش افزایش پیدا کرد.[3]

وارد کردن زنان به محیط مخاطره آمیز کار در حالی صورت گرفته که برخی از زنان خود نیز از ترسی که در طول روز با آنها همراه است آگاه نیستند و تنها احساس ناخوشایندي در بهره گیري از محیط هاي حرفه‌ای دارند. عموماً زنان نسبت به مردان بیشتر احساس ترس می کنند و همین امر موجب می شود بیش از مردان، قربانی خشونت در محیط هاي حرفه‌ای شوند و همین موضوع باعث شده است که زنان یکی از گروه هاي آسیب پذیر اجتماعی تعریف شوند. لذا مبنای‌ مسئولیت فرد حرفه‌ای، خطر ایجادشده تـوسط کـارفرما نـیست بلکه‌ «خطر» ایجادشده در اینجا به‌ فعالیت‌ واداشتن زنان در محیط بیرون از منزل است. پلانیول[4] مبنای‌‌ مسئولیت کـارفرما در قـبال‌ کارگر‌ را خطر یا زیان احتمالی‌ می‌داند‌ اما سالی‌[5] و ژوسران‌ در فرانسه بـه ایـن نـظریه اعتقاد داشتند که‌ رابطه‌ سببیت بین فعل شخص‌ و زیان‌ وارده‌، خواه‌ عمل وی قانونی‌ و بـدون‌ تـقصیر یا خطا کارانه باشد و درهرصورت‌ فرد بالادست مسئول خطرات ناشی از عمل خود خواهد بـود. ایـن نـظریه، نظریه‌ خطر‌ اطلاق‌ می‌شود به‌طوری‌که سالی‌ معتقد‌ است «هر‌ کس‌ در‌ مقابل محیط خـطرناکی کـه‌ جهت‌ فعالیت خود ایجاد کرده است و فعالیتش ثمرات مادی و معنوی برای او در برداشته‌‌ اسـت‌، مسئولیت‌ دارد‌«[6] لذا طبق این نظر خروج زنان از محیط امن منزل و وارد کردن آنان به محیط پرمخاطره حرفه‌ای دلیل مسئولیت مطلق کارفرمایان و سرمایه داران است. اگر این چنین باشد، نه تنها زنان زیان دیده از بهره‌کشی جنسی، نیازی به اثبات اعمال حیله و یا اعمال نفوذ نسبت به خود را ندارند بلکه افراد حرفه‌ای نیز حتی در صورت اثبات تقصیر آنان، از بار مسئولیت رها نخواهند شد. هرچند که این نظریه در تحمیل محض مسئولیت ناشی از یک بهره‌کشی جنسی به افراد حرفه‌ای، به واسطه طرفینی بودن رابطه جنسی به هیچ وجه منطقی نمی‌باشد.

 [1] جعفری‌تبار، حسن. همان. ص 41: «مسئولیت محض در مسئولیت‌های غیر قراردادی همان مسئولیت محض در معنی اخص کلمه است و هرگاه مسئولیت محض الاطلاق به کار رود همین مسئولیت غیر قراردادی مورد نظر است»

[2] همان

[3] اسفندیاری، سرور. روند ظهور فمینیسم در چهار قرن اخیر. مجله پیام زن. فروردین 1387. ش193. ص20

[4] Planioil‌

[5] Sallie‌

[6]افشار؛ حسن. کلیات حقوق تطبیقی. تهران: انتشارات دانشگاه تهران. 1355. ص250

 

مرکز تخصصی پیگیری پرونده های حقوقی - کیفری - داوری و تنظیم انواع قراردادهای تجاری و مدنی - تنظیم لایحه دفاعیه - وکالت و ارائه مشاوره حقوقی در شیراز تلفن: 32302629 فکس:32350997 دفتر مرکزی: چهارراه پارامونت(۱۵خرداد)، مجتمع تجاری اداری خلیج فارس، طبقه اول اداری، واحد ۵ - دفتر وکالت محمدهادی معماری محمدهادی معماری: ۰۹۱۲۰۱۸۱۶۷۸
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به آقای وکیل شیراز است. || طراح قالب avazak.ir